Czy rdza może szkodzić roślinom? [Porada eksperta]

2013-01-10 13:15

Witam serdecznie. W moim ogrodzie wodę do podlewania roślin trzymam w metalowej, trochę zardzewiałej już beczce. Chciałabym zapytać, czy podlewanie roślin taką wodą jest bezpieczne? Chodzi mi zwłaszcza o rośliny cebulowe, bukszpany i iglaki.

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Nie sądzę, aby woda z „nieco” zardzewiałej beczki mogła szkodzić roślinom, bo żelazo utlenione jest dla nich trudno dostępne. Oczywiście ważne jest stężenie związków żelaza w wodzie, ale tego nie da się ocenić na oko, a tym bardziej na odległość. Jednokrotne zbadanie takiej wody też nie jest miarodajne, bo wartość ta zależy od różnych czynników i będzie zmienna. Bezpieczniej dla roślin będzie, jeśli woda z beczki zostanie pobrana dość szybko i nie do samego dna. Im dłużej woda będzie stać w rdzewiejącej beczce, tym większe będzie w niej stężenie żelaza. Podobnie – im bardziej beczka zardzewieje. Osad, który ewentualnie pozostanie na dnie, należy wylewać w miejscu, gdzie nie zaszkodzi ogrodowi i nie poplami nawierzchni. Żelazo jest niezbędnym składnikiem odżywczym, a jego niedobór powoduje chlorozę liści, więc pewna ilość jego związków dostających się do podłoża powinna działać korzystnie.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.