Czy podlewać amarylisa z nierozwiniętymi pąkami? Odpowiada ekspert
Właśnie dostałam amarylisa - z cebuli wyrastają jedynie dwie łodygi, na końcu których znajdują się nierozwinięte pąki. Nie wiem co robić: czy zacząć podlewać moją roślinkę i czekać aż zakwitnie, czy nic nie robić i dać jej "odpocząć", bo czytałam, że od września amarylis przechodzi w fazę spoczynku. Co robić? Pyta nasza czytelniczka.
Spis treści
- Jak wygląda amarylis?
- Warunki uprawy amarylisa
- Czy podlewać amarylisa z nierozwiniętymi pąkami?
- Co zrobić z amarylisem po kwitnieniu?
Jak wygląda amarylis?
Hippeastrum - potocznie nazywane amarylisem - to jedna z najpiękniejszych kwitnących roślin pokojowych. Zdobi wnętrza w okresie zimowym, gdy większość roślin odpoczywa lub rozpoczyna wzrost. Ma szablaste liście, wyrastające wprost z cebuli i oryginalne kwiaty - wielobarwne lub jednokolorowe: białe, czerwone, różowe, fioletowe. Na każdej łodydze może pojawić się kilka kwiatów lub jeden masywny i duży. Najsilniejsze okazy mogą zakwitnąć nawet dwa razy do roku: zimą i wczesną wiosną.
Warunki uprawy amarylisa
Amarylis najlepiej rośnie (i kwitnie) na stanowiskach jasnych, ale bez bezpośredniego nasłonecznienia. Dobrym dla niego miejscem są parapety okien o wystawie wschodniej i zachodniej.
Optymalne jest podłoże dobrze przepuszczalne – uniwersalną ziemię dla roślin doniczkowych najlepiej zmieszać w piaskiem.
Hipeastrum potrzebuje dużo światła - więc dobrze czuje się w południowych oknach. Kiedy zakwitnie - najlepiej czuje się w temperaturze około 16-17 st.C - kwiaty amarylisa mają wówczas intensywniejsze barwy i dłużej żyją.
Przeczytaj też: Amarylis w świątecznej dekoracji domu
Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.
Czy podlewać amarylisa z nierozwiniętymi pąkami?
Amarylis, który wytworzył już pędy kwiatowe z pąkami należy postawić w ciepłym, jasnym miejscu. Roślina wymaga regularnego, obfitego podlewania (podłoże powinno być stale wilgotne, ale nie może utrzymywać się na dnie doniczki). Należy też co 10-14 dni zasilać go nawozem wieloskładnikowym dla roślin kwitnących.
Co zrobić z amarylisem po kwitnieniu?
Po przekwitnięciu trzeba usunąć łodygi z resztką kwiatów pozostawiając zielone liście i nadal podlewać oraz zasilać. W sierpniu roślina powinna wejść w stan spoczynku, podlewamy więc stopniowo coraz mniej – (liście zżółkną a potem zaschną). Wtedy należy przenieść doniczkę z cebulą do pomieszczenia, w którym panuje temperatura około 10°C i zaprzestać podlewania.
W listopadzie lub grudniu (powinna odpoczywać 2-4 miesiące) cebule wyjmujemy z ziemi, czyścimy i sadzimy do nowego podłoża. Zaczynamy podlewać (stopniowo coraz więcej), a gdy pojawi się pąk, znowu zasilamy nawozem.
Autor: GettyImages
Cebule hippeastrum sadzimy doniczek na początku listopada - wtedy zakwitną na Boże Narodzenie
Inne porady tego eksperta