Czy na wycięcie drzew owocowych trzeba mieć pozwolenie? Jakie drzewa owocowe można wyciąć bez zezwolenia?
Drzewa i krzewy owocowe na własnej działce można wycinać bez zezwolenia. Są jednak przypadki, kiedy wycięcie wiśni, jabłoni czy gruszy nie będzie dozwolone lub trzeba będzie wystąpić do urzędu o pozwolenie. Gdzie i kiedy można wyciąć drzewo owocowe bez zezwolenia?
Spis treści
- Jakie drzewo wolno wyciąć na swojej działce?
- Czy na wycięcie drzew owocowych trzeba mieć pozwolenie?
- Jakie drzewa owocowe można wyciąć bez zezwolenia?
- Kiedy można wyciąć drzewo owocowe bez pozwolenia?
Jakie drzewo wolno wyciąć na swojej działce?
Przepisy są tak skonstruowane, aby ograniczyć wycinanie drzew nawet tych znajdujących się na własnej posesji. O możliwości wycięcia decydują wymiary. Dla drzew przyjęto obwód na wysokości 5 cm od ziemi i wynosi on:
- 80 cm - topola, wierzba, klon jesionolistny i srebrzysty,
- 65 cm – kasztanowiec, robinia akacjowa, platan klonolistny,
- 50 cm – inne gatunki drzew.
Osoba prywatna można też wyciąć także krzewy rosnące w skupiskach o powierzchni do 25 m2.
Do drzew i krzewów owocowych te przepisy się w zasadzie nie odnoszą.
Usuwane drzewa nie mogą być przekazywane na cele związane z prowadzeniem działalności gospodarczej i sprzedawane. Właściciel może drewno użyć do własnych celów.
Czy na wycięcie drzew owocowych trzeba mieć pozwolenie?
W przypadku drzew i krzewów owocowych ustawodawca zastosował furtkę, która przede wszystkim ułatwia życie plantatorom. Wiadomo, że na plantacjach drzew owocowych okresowo wycina się stare drzewa czy krzewy i zastępuje je nowymi.
Wymiary wycinanych drzew z pewnością niejednokrotnie nie mieściłyby się w przepisowych wymiarach, dlatego w ustawie o ochronie przyrody znalazł się zapis, że drzewa i krzewy owocowe można wycinać na własnej lub zarządzanej nieruchomości bez pozwoleń bez względu na wymiary.
Przepis mogą zastosować wszyscy, którzy na swojej działce chcą wyciąć drzewo lub krzewy owocowe. Jednak w przypadku, gdy drzewa i krzewy owocowe znajdują się na terenie objętym ochroną zabytków lub są częścią terenów zieleni na ich wycięcie wymagane jest uzyskanie zezwolenia. Wycinka bez zezwolenia takich roślin jest zagrożona karą.
Jakie drzewa owocowe można wyciąć bez zezwolenia?
Ustawa o ochronie przyrody definiuje pojęcia drzewa i krzewu, ale zabrakło w niej definicji „drzewa owocowego”. To może rodzić wątpliwości w pewnych przypadkach z zaklasyfikowaniem drzew. Można założyć, że za drzewo owocowe będzie uznane to które rodzi owoce nadające się do spożycia.
W przypadku sadów i plantacji, w których drzewa i krzewy posadzono w celu późniejszych zbiorów raczej nikt nie będzie miał wątpliwości z zaklasyfikowaniem drzew, jako owocowych. Jednak w przydomowym ogrodzie, przy drodze, na skwerku osiedla klasyfikacja drzewo owocowe może rodzić pytanie czy nie zostało ono posadzone przede wszystkim w celach ozdobnych.
Piękna stara jabłoń, wiśnia czy czereśnia, które już zdziczały i nie rodzą już dobrych jakościowo owoców są wciąż drzewami owocowymi, ale mogą być uznane za ozdobne. Zawsze się może znaleźć ktoś, kto zgłosi fakt wycięcia takiej rośliny w celu sprawdzenia czy było na to pozwolenie, co może uruchomić lawinę administracyjną. Ten problem jednak przede wszystkim dotyczy terenów ogólnodostępnych. Nieruchomości prywatne są raczej bezpieczne pod tym względem.
W przydomowym ogrodzie można wyciąć bez konsekwencji drzewa powszechnie uważane za owocowe: jabłoń, wiśnię, gruszę, śliwę, orzech, zarośla leszczyny, mirabelki czy krzewy porzeczki, agrestu, maliny. Jednak kiedy w ogrodzie rośnie odmiana, która w Polsce nie jest uprawna, a pełni bardziej funkcje ozdobne raczej trzeba stosować przepisy ogólne o wycince bez pozwolenia tylko drzew i krzewów do pewnych wymiarów. Zawsze można jednak udać się po opinię do regionalnego wydziału ochrony środowiska.
Kiedy można wyciąć drzewo owocowe bez pozwolenia?
Drzewa i krzewy dozwolone do wycięcia można bez przeszkód wycinać w okresie od 15 październik do 1 marca. Pora letnia jest zarezerwowana dla ptaków i w okresie lęgowym nie wolno wycinać drzew. Dodatkowo w okresie zimowej wegetacji drewno nie jest tak bardzo nasycone wilgocią i łatwiej je ściąć.
W czasie lęgowym także można przystąpić do wycięcia drzewa owocowego, ale trzeba upewnić się, że w koronie drzewa nie ma gniazd, a szczególnie ptaków objętych ochroną gatunkową. Wycięcie takiego drzewa poza dozwolonym w roku czasem wymaga pozwolenia regionalnego dyrektora ochrony środowiska.
Jak uformować płaską koronę drzewa owocowego? Rysunki
Autor: Getty Images
Formowanie płaskiej korony drzewa owocowego