Spis treści
- Jakie drzewo wolno wyciąć na swojej działce?
- Czy na wycięcie drzew owocowych trzeba mieć pozwolenie?
- Jakie drzewa owocowe można wyciąć bez zezwolenia?
- Kiedy można wyciąć drzewo owocowe bez pozwolenia?
Jakie drzewo wolno wyciąć na swojej działce?
Przepisy są tak skonstruowane, aby ograniczyć wycinanie drzew nawet tych znajdujących się na własnej posesji. O możliwości wycięcia decydują wymiary. Dla drzew przyjęto obwód na wysokości 5 cm od ziemi i wynosi on:
- 80 cm - topola, wierzba, klon jesionolistny i srebrzysty,
- 65 cm – kasztanowiec, robinia akacjowa, platan klonolistny,
- 50 cm – inne gatunki drzew.
Osoba prywatna można też wyciąć także krzewy rosnące w skupiskach o powierzchni do 25 m2.
Do drzew i krzewów owocowych te przepisy się w zasadzie nie odnoszą.
Usuwane drzewa nie mogą być przekazywane na cele związane z prowadzeniem działalności gospodarczej i sprzedawane. Właściciel może drewno użyć do własnych celów.

i
Czy na wycięcie drzew owocowych trzeba mieć pozwolenie?
W przypadku drzew i krzewów owocowych ustawodawca zastosował furtkę, która przede wszystkim ułatwia życie plantatorom. Wiadomo, że na plantacjach drzew owocowych okresowo wycina się stare drzewa czy krzewy i zastępuje je nowymi.
Wymiary wycinanych drzew z pewnością niejednokrotnie nie mieściłyby się w przepisowych wymiarach, dlatego w ustawie o ochronie przyrody znalazł się zapis, że drzewa i krzewy owocowe można wycinać na własnej lub zarządzanej nieruchomości bez pozwoleń bez względu na wymiary.
Przepis mogą zastosować wszyscy, którzy na swojej działce chcą wyciąć drzewo lub krzewy owocowe. Jednak w przypadku, gdy drzewa i krzewy owocowe znajdują się na terenie objętym ochroną zabytków lub są częścią terenów zieleni na ich wycięcie wymagane jest uzyskanie zezwolenia. Wycinka bez zezwolenia takich roślin jest zagrożona karą.

i
Jakie drzewa owocowe można wyciąć bez zezwolenia?
Ustawa o ochronie przyrody definiuje pojęcia drzewa i krzewu, ale zabrakło w niej definicji „drzewa owocowego”. To może rodzić wątpliwości w pewnych przypadkach z zaklasyfikowaniem drzew. Można założyć, że za drzewo owocowe będzie uznane to które rodzi owoce nadające się do spożycia.
W przypadku sadów i plantacji, w których drzewa i krzewy posadzono w celu późniejszych zbiorów raczej nikt nie będzie miał wątpliwości z zaklasyfikowaniem drzew, jako owocowych. Jednak w przydomowym ogrodzie, przy drodze, na skwerku osiedla klasyfikacja drzewo owocowe może rodzić pytanie czy nie zostało ono posadzone przede wszystkim w celach ozdobnych.
Piękna stara jabłoń, wiśnia czy czereśnia, które już zdziczały i nie rodzą już dobrych jakościowo owoców są wciąż drzewami owocowymi, ale mogą być uznane za ozdobne. Zawsze się może znaleźć ktoś, kto zgłosi fakt wycięcia takiej rośliny w celu sprawdzenia czy było na to pozwolenie, co może uruchomić lawinę administracyjną. Ten problem jednak przede wszystkim dotyczy terenów ogólnodostępnych. Nieruchomości prywatne są raczej bezpieczne pod tym względem.
W przydomowym ogrodzie można wyciąć bez konsekwencji drzewa powszechnie uważane za owocowe: jabłoń, wiśnię, gruszę, śliwę, orzech, zarośla leszczyny, mirabelki czy krzewy porzeczki, agrestu, maliny. Jednak kiedy w ogrodzie rośnie odmiana, która w Polsce nie jest uprawna, a pełni bardziej funkcje ozdobne raczej trzeba stosować przepisy ogólne o wycince bez pozwolenia tylko drzew i krzewów do pewnych wymiarów. Zawsze można jednak udać się po opinię do regionalnego wydziału ochrony środowiska.
Kiedy można wyciąć drzewo owocowe bez pozwolenia?
Drzewa i krzewy dozwolone do wycięcia można bez przeszkód wycinać w okresie od 15 październik do 1 marca. Pora letnia jest zarezerwowana dla ptaków i w okresie lęgowym nie wolno wycinać drzew. Dodatkowo w okresie zimowej wegetacji drewno nie jest tak bardzo nasycone wilgocią i łatwiej je ściąć.
W czasie lęgowym także można przystąpić do wycięcia drzewa owocowego, ale trzeba upewnić się, że w koronie drzewa nie ma gniazd, a szczególnie ptaków objętych ochroną gatunkową. Wycięcie takiego drzewa poza dozwolonym w roku czasem wymaga pozwolenia regionalnego dyrektora ochrony środowiska.
Jak uformować płaską koronę drzewa owocowego? Rysunki