Czy można wystawić na zimę na dwór hiacynta uprawianego w doniczce? Odpowiada ekspert

2024-12-18 12:03

Czy mogę hiacynta uprawianego doniczce wystawić zimą na dwór? Czy on nie zmarznie? Chciałabym uniknąć sadzenia go w ogródku, wyjmowania z doniczki i zimowego pędzenia, za to chcę trzymać w ziemi w doniczce przez kilka sezonów, ewentualnie przesadzić go we wrześniu do większej doniczki. Pyta czytelniczka.

Spis treści

  1. Jak dbać o hiacynty w doniczkach?
  2. Jak postąpić z hiacyntem w doniczce po przekwitnięciu?
  3. Czy można wystawić na zimę na dwór hiacynta uprawianego w doniczce?

Jak dbać o hiacynty w doniczkach?

Hiacynty uprawiane w ogrodzie w gruncie nie są szczególnie wymagające i radzą sobie na różnych stanowiskach i w różnych podłożach. W domu powinniśmy jednak zadbać o to, aby miały dużo światła, a jednocześnie niebyt wysoką temperaturę (najlepiej 16-18°C). O takie warunki w mieszkaniu może być trudno, dlatego albo postawmy hiacynty w doniczkach na parapecie w pobliżu rozszczelnionego okna albo umieśćmy ją w ogrodzie zimowym lub na oszklonej, chłodnej werandzie. Przez cały czas też systematycznie, ale umiarkowanie podlewajmy hiacynty w doniczkach, unikając jednak moczenia cebuli (nawożenie roślin nie jest konieczne).

Kiedy hiacynt w doniczce już rozkwitnie, możemy przenieść go w inne miejsce, np. na komodę lub stół w salonie, ale pamiętajmy, że w słabszym oświetleniu i w cieple nie tylko zacznie wyciągać pędy kwiatowe, ale też szybciej przekwitnie.

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Jak postąpić z hiacyntem w doniczce po przekwitnięciu?

Po przekwitnięciu pęd kwiatowy hiacynta trzeba wyciąć. Doniczkę z cebulą i liśćmi należy ustawić w miejscu jasnym, np. na parapecie i nadal podlewać dopóki są zielone – podłoże powinno być lekko wilgotne, a woda nie może stać na podstawce czy w osłonce. Gdy liście zwiędną i zżółkną trzeba zaprzestać podlewania – po jakimś czasie uschną, a wtedy cebula musi przeschnąć. W czerwcu należy ją wyjąć z doniczki i umieścić w suchym przewiewnym miejscu, np. w pudełku. We wrześniu należy cebulę posadzić w ogrodzie. Jeśli nie zjedzą jej myszy, zakwitnie wiosną.

Czy można wystawić na zimę na dwór hiacynta uprawianego w doniczce?

Można też posadzić cebulę hiacynta do doniczki i wystawić na zewnątrz, ale na zimę trzeba doniczkę owinąć kilkoma warstwami agrowłókniny, juty, czy arkuszem pianki poliuretanowej (folią bąbelkową nie, bo nie przepuszcza powietrza). Inaczej cebula zmarznie, bo w doniczce otoczona jest bardzo małą bryłą ziemi. Aby powstał pąk kwiatowy, cebula hiacynta potrzebuje schłodzenia przez jakiś czas (pędzenie hiacyntów polega właśnie na zapewnieniu tej niskiej temperatury). Jeśli cały czas będzie się znajdowała w ciepłym pomieszczeniu, nie zakwitnie ponownie.

Murator Google News
Autor:

Inne porady tego eksperta

Murowane starcie
Taras naziemny - masywny czy lekki. MUROWANE STARCIE
Nasi Partnerzy polecają