Czy można stosować AdBlue jako nawóz na trawę? Inspektorat Ochrony Środowiska rozwiewa wątpliwości

2024-05-14 15:30

Czy można stosować AdBlue jako nawóz? Niektórzy ogrodnicy na forach internetowych instruują, jak korzystać z zakupionego na stacji benzynowej roztworu. W świetle prawa używanie AdBlue do trawy to wykroczenie. Kodeks Karny za umyślne zanieczyszczanie środowiska przewiduje nawet do 5 lat pozbawienia wolności!

Spis treści

  1. Co to jest AdBlue? Jak działa AdBlue?
  2. AdBlue jako nawóz. Czy AdBlue można stosować jako nawóz? 
  3. Do czego można stosować AdBlue? AdBlue do trawy?
  4. Czy AdBlue nadaje się do podlewania trawy? AdBlue na trawę
  5. AdBlue jako nawóz. Zdjęcia

Co to jest AdBlue? Jak działa AdBlue?

AdBlue to ciecz stosowana w nowoczesnych silnikach diesla, która pomaga w redukcji emisji szkodliwych spalin. Jest to roztwór składający się w 32,5 proc. z mocznika i w 67,5 proc. z dejonizowanej wody. AdBlue pomaga rozłożyć w katalizatorze szkodliwe tlenki azotu.

AdBlue jako nawóz. Czy AdBlue można stosować jako nawóz? 

AdBlue jako nawóz? Stosowanie AdBlue do trawy może skończyć się karą grzywny, a nawet więzieniem, ponieważ traktowane jest jako zanieczyszczanie środowiska. Już na opakowaniu roztworu znajduje się informacja, by nie dopuszczać, by dostał się do gleby! 

Portal farmer.pl zapytał o opinię Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Bydgoszczy. Ich wypowiedź rozwiewa wszelkie wątpliwości, czy można stosować AdBlue do trawy i AdBlue jako nawóz:

„Środek AdBlue nie spełnia definicji nawozu określonej w art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o nawozach i nawożeniu – nie jest produktem przeznaczonym do dostarczania roślinom składników pokarmowych lub zwiększania żyzności gleby albo zwiększania żyzności stawów rybnych. Zgodnie z informacjami zawartymi w kartach charakterystyki produktu AdBlue jest to środek stosowany w przemyśle motoryzacyjnym, służący do czyszczenia gazów spalinowych. Ponadto w kartach charakterystyki wskazano, iż nie należy dopuścić do zanieczyszczenia gleby i wody lub przedostania się środka do kanalizacji”.

Kodeks Karny przewiduje kary dla osób zanieczyszczających środowisko. Art. 182 stanowi, że:

Art. 182

§1. Kto zanieczyszcza wodę, powietrze lub powierzchnię ziemi substancją albo promieniowaniem jonizującym w takiej ilości lub w takiej postaci, że może to zagrozić życiu lub zdrowiu człowieka lub spowodować istotne obniżenie jakości wody, powietrza lub powierzchni ziemi lub zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

AdBlue jako nawóz
Autor: Getty Images/Jon Rehg

Do czego można stosować AdBlue? AdBlue do trawy?

Profesjonaliści wiedzą, że nawozy do roślin zawierają w sobie azot w trzech formach: amidowej, której jest najwięcej, saletrzanej i amonowej. Ich proporcje są tak dobrane, by nie szkodzić glebie, a wspomagać rozwój roślin. 

Chociaż w AdBlue również znajduje się azot, to jest go tam tylko 15 proc. i to jedynie w formie amidowej, a więc nie zadziała tak dobrze na trawę, jak zrobi to profesjonalny nawóz!

AdBlue stosujemy zatem zgodnie z przeznaczeniem!

Czy AdBlue nadaje się do podlewania trawy? AdBlue na trawę

AdBlue na trawę? To nie jest dobry pomysł! AdBlue nie nadaje się do podlewania trawnika ani żadnych innych roślin. Użycie roztworu w nieodpowiednich proporcjach może prowadzić do ich całkowitego uszkodzenia. Wprawdzie trawa początkowo może zacząć szybciej rosnąć, ale później uschnie i czeka się ponowne zakładanie trawnika. 

AdBlue jako nawóz. Zdjęcia

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Sprawdź, kiedy i czym nawozić trawnik w ogrodzie. Nawożenie trawnika - jaki nawóz do trawy?

#MuratorOgoroduje: Nawożenie trawnika
Materiał sponsorowany