Czy można siać trawę na zachwaszczony teren? Odpowiada ekspert

2024-10-11 9:32

W zeszłym roku kupiłem działkę, która była bardzo zarośnięta chwastami (m.in. pokrzywami). Od lata ubiegłego roku regularnie kosiłem, częściowo pozbywając się chwastów. Czy jest możliwe, aby zasiać trawę na tak zachwaszczony teren, licząc na to, że powstanie ładny trawnik? Wiem, że chwasty będą wyrastały jeszcze jakiś czas, ale czy jest to możliwe, żeby po jakimś czasie pozostała tylko trawa? Pyta czytelnik.

Spis treści

  1. Jak przygotować podłoże pod trawnik?
  2. Czy można siać trawę na zachwaszczony teren?
  3. Jak wyrównać ziemię pod trawnik?

Jak przygotować podłoże pod trawnik?

Podłoże pod trawnik trzeba odpowiednio przygotować.

  • Gleby o zwięzłej strukturze (np. glinę) rozluźniamy, dodając piasek.
  • Pod trawnik warto też rozłożyć warstwę ziemi kompostowej (ok. 10 cm), żeby zwiększyć w podłożu zawartość próchnicy.
  • Gleba pod trawnik musi mieć też odpowiednią kwasowość (odczyn pH). Pod trawnik najlepsze pH to 5,5–6,5. W Polsce przeważają gleby kwaśne (pH poniżej 5), więc często wskazane jest wapnowanie podłoża dolomitem lub kredą. To, czy konieczne jest wapnowanie i jaką dawką nawozu, stwierdzamy po zbadaniu gleby kwasomierzem.
  • Ziemię pod trawnik powinniśmy też wzbogacić w składniki pokarmowe, stosując np. długo działający nawóz wieloskładnikowy. Można także skorzystać ze specjalistycznych nawozów do trawnika. Nawóz po rozsypaniu należy zmieszać z ziemią.
  • Następnie podłoże pod trawnik trzeba wypoziomować i wyrównać, a na koniec udeptać je lub wałować tak długo, aż buty będą zostawiać na powierzchni tylko płaski ślad, a nie wgłębienie.
  • Podłoże pod trawnik obficie polewamy i jeśli nie było wałowane, pozostawiamy na kilka dni, by osiadło.

Dopiero na tak przygotowanym podłożu możemy założyć trawnik.

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Czy można siać trawę na zachwaszczony teren?

Samo koszenie chwastów nie wystarczy. Należałoby pozbyć się korzeni chwastów, bo wiele z nich ma ogromne zdolności przetrwania i odbijają nawet z niewielkiego fragmentu. Można to robić ręcznie przekopując teren i wyciągając korzenie i rozłogi, ale lepiej przeorać i zbronować działkę. Możliwe, ze zabieg trzeba będzie powtórzyć po jakimś czasie, gdy pojawią się odrosty. Im lepiej oczyszczony zostanie teren, tył ładniejszy powstanie trawnik, inaczej trzeba będzie ciągle wyrywać czy wykopywać chwasty, bo będą odrastać.

Jak wyrównać ziemię pod trawnik?

Teren, na którym powstaje trawnik, powinien mieć wyrównaną powierzchnię, ale nie musi być płaski. Zielone pagórki i doliny urozmaicają kompozycję ogrodu.

Przed założeniem trawnika trzeba nadać powierzchni przewidziany kształt. Jeżeli wymaga to usunięcia znacznych nierówności, trzeba zdjąć próchniczną warstwę gleby i złożyć w pryzmy, następnie odpowiednio splantować wyniesienia terenu, a obniżenia uzupełnić glebą zdjętą w innych miejscach (najpierw sypać część mniej urodzajną). Dosypany materiał zagęścić (ubijakiem lub zagęszczarką mechaniczną) i rozłożyć warstwę urodzajną.

Przeczytaj też: Trawnik z rolki - wykonanie i pielęgnacja trawników z rolki

Inne porady tego eksperta

#MuratorOgroduje: Jak prawidłowo zaimpregnować drewno?
Materiał sponsorowany
Listen to "Dom z balkonem czy bez? MUROWANE STARCIE" on Spreaker.
Murator Google News
Autor:
Nasi Partnerzy polecają