Spis treści
- Jaki powinien być kompostownik?
- Gdzie w ogrodzie ustawić kompostownik?
- Czy dobrze jest założyć kompost pod krzewem bzu czarnego?
Jaki powinien być kompostownik?
Ważne jest, żeby wielkość kompostownika nie przekraczała 120 cm wysokości i 150 cm szerokości. Takie parametry zapewniają swobodny dostęp powietrza do wnętrza kompostowanego materiału. Sprzyja to rozwojowi pożytecznych mikroorganizmów i dżdżownic. W efekcie ich pracy tworzy się dobry kompost, który strukturą i zapachem powinien przypominać żyzną ziemię.
Zamiast luźniej pryzmy lepiej zbudować kompostownik z drewna albo siatki. Wskazane jest, żeby jego ściany były ażurowe, bo to zapewni dostęp powietrza do wnętrza, umożliwi też odpływ nadmiaru wody, na przykład w czasie ulewy. Jest to ważne, ponieważ pożyteczne mikroorganizmy rozkładające odpadki mogą żyć tylko w środowisku zawierającym tlen. Jeśli jest go zbyt mało, umierają, a ich miejsce zajmują beztlenowce. W wyniku ich działalności resztki organiczne gniją i zamiast kompostu powstaje cuchnąca masa.
Gdzie w ogrodzie ustawić kompostownik?
Miejsce przeznaczone na kompostownik powinno być osłonięte od słońca i wiatru, żeby zgromadzony w nim materiał nie przesychał. Z tego też powodu w czasie długotrwałej suszy pryzmę należy polewać wodą. Podłoże pod kompostownikiem musi być przepuszczalne. Zapewni to swobodny odpływ nadmiaru wody, na przykład w czasie intensywnego deszczu, i jednocześnie umożliwi dostęp do resztek dżdżownicom i pożytecznym mikroorganizmom, które żyją w glebie.

Redakcja serwisu odpowiada na pytania dotyczące ogrodu i roślin.
Czy dobrze jest założyć kompost pod krzewem bzu czarnego?
Warto założyć kompost pod bzem czarnym. Jego charakterystyczny nieprzyjemny zapach odstrasza myszy, szczury i insekty. Dawniej właśnie dlatego właśnie dziki bez sadzono na podwórkach przy chlewikach i oborach. Obecnie w tym samym celu można umieścić obok bzu czarnego pryzmę kompostową. Krzew będzie nie tylko odstraszał nieproszonych gości, lecz także ocieniał kompost, chroniąc go latem przed wysychaniem. Wydzielane przez korzenie bzu czarnego substancje doskonale wpływają na procesy zachodzące w kompoście. Liście bzu wydzielają olejki eteryczne, które odstraszają owady, także liczne szkodniki.
Przeczytaj też: Co można kompostować?

Inne porady tego eksperta