Czarne plamki na liściach storczyka [Porada eksperta]

2018-12-07 15:22

Na liściach mojego Oncidium pojawiły się małe czarne plamki i małe wgłębienia w nich, liście zaczynają żółknąć. Niedawno go przesadzałam - miał bardzo liczne korzenie, w większości zeschnięte, nie chciałam ich odrywać, bo nie byłam pewna czy są martwe, więc je zostawiłam. Dokładnie obejrzałam storczyk i nie zauważyłam żadnych szkodników. Mam drugiego storczyka, który na końcówce jednego z liści ma ślady jakby ugryzień. Proszę o radę: co może dolegać mojemu storczykowi i jak go ratować.

Grażyna Siemińska
Radzi: Grażyna Siemińska

Od lat jej życiem rządzą storczyki i ich fotografowanie. W niewielkim mieszkaniu zgromadziła już ponad 700 gatunków. Nie ma już miejsca na kolejne, te obecne rozrastają się, a i tak nie potrafi się oprzeć kolejnym okazom. To rośliny wymagające sporo wiedzy o ich naturalnych siedliskach i nieco innego podejścia do uprawy kwiatów.

Szkoda, że zeschnięte korzenie nie zostały obcięte, bo teraz przy podlewaniu mogą zagniwać i powodować przenoszenie się różnych patogenów. Te czarne plamki to najprawdopodobniej skażenie grzybem, co przy dużej wilgotności i niewielkim ruchu powietrza zdarza się bardzo często. Proszę roślinę opryskać środkiem grzybobójczym, np. Bioseptem. Plamki nie znikną, ale może to zapobiec dalszej inwazji grzyba. Opryski fungicydami powinny być stosowane dość regularnie, zwłaszcza jeśli w kolekcji jest więcej roślin. Jeżeli na liściach widać ślady ugryzień, to jest to ewidentny objaw żerowania jakiegoś szkodnika. Proszę pooglądać liście przez lupę, może uda się coś zobaczyć. Może być konieczny oprysk jakimś insektycydem.

Inne porady tego eksperta