Cyprysik Lawsona [Porada eksperta]

2015-09-23 12:58

Od trzech lat mam 13 szt. cyprysików Lawsona. W sierpniu zauważyłam, że pojedyncze pędy usychają. Co może być tego przyczyną?

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Najprawdopodobniej to reakcja na suszę: cyprysiki lubią podłoże umiarkowanie wilgotne, a tegoroczne upały dały się wielu roślinom we znaki. Niestety zasychanie pojedynczych pędów może też być objawem fytoftorozy - groźnej choroby grzybowej, na którą właściwie nie ma ratunku. Wskazywać na nią będzie poczerniałe lub brunatne wnętrze chorego pędu (lub korzenia, bo najpierw atakowane są korzenie). Niestety chore rośliny najlepiej usunąć. Pozostałe można opryskiwać wraz z podłożem preparatem z grejpfruta (Biosept Active), dobrze jest też mieszać z glebą mieloną korę sosnową. Te zabiegi mogą pomóc w powstrzymaniu rozprzestrzeniania się choroby.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.