Co to za roślinka [Porada eksperta]

2013-01-10 13:11

Mam pytanie: co to za roślina na zdjęciu? Prezentuje się ładnie, ale może to chwast? Wyrosła w jednym miejscu. Ponieważ ciekawie wygląda, nie usunęłam jej. Pozdrawiam

Co to za roślinka
Autor: Archiwum serwisu
Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Ta roślina, to najprawdopodobniej wężymord niski (Scorzonera humilis L.). Należy do rodziny astrowatych (Asteraceae) Rośnie na polanach w borach mieszanych i sosnowych, a także na zaniedbanych łąkach i pastwiskach torfowiskowych, wilgotnych wrzosowiskach. Źle znosi podłoże wapienne. Jest byliną o grubym, walcowatym korzeniu. Liście ma odziomkowe, eliptyczne lub podłużnie lancetowate, całobrzegie. Jasnożółte kwiaty zebrane są w szczytowe koszyczki, zakwitają od maja do lipca na pojedynczych, wzniesionych łodygach, dorastającej do 50 cm wysokości. Wężymord niski jest rośliną trującą, ale jego korzenie są jadalne po ugotowaniu.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.