Co się dzieje z moim rododendronem? [Porada eksperta]

2013-01-10 13:09

Dwa, trzy miesiące temu kupiłam w sklepie malutki rododendron i od tego momentu stoi na balkonie. Pięknie kwitł i po przekwitnięciu zauważyłam, że brązowieją mu listki, ale wyrastają mu też nowe. I czy to normalny przebieg, czy raczej stare nie powinny usychać, brązowieć?

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Zasadniczo stare liście nie powinny usychać. To, że wyrastają młode liście wskazuje, że roślina nie jest chora, ale przeżyła szok (zmiana miejsca, a więc inne nasłonecznienie, inne traktowanie może mniej lub więcej wody, a zwłaszcza nagła - nawet krótkotrwała - susza), ale już się zaaklimatyzowała. Teraz należy dbać, aby podłoże było umiarkowanie wilgotne, (nie zalane) można jeszcze zasilić roślinę specjalistycznym nawozem dla azalii i różaneczników. Na zimę koniecznie należy dobrze osłonić donicę (styropianem, matą słomianą, jutą włókniną, a gdy temperatura spadnie poniżej -5°C warto owinąć włókniną także część nadziemną. Bardzo ważne, by w cieplejsze dni roślinę podlewać - susza w tym okresie jest groźniejsza niż mróz i rośliny pojemnikowe najczęściej usychają na przedwiośniu, gdy słońce silnie przygrzewa w dzień, noce są zimne, a gleba sucha.

Inne porady tego eksperta