Ciemnobrązowe plamki na liściach storczyka [Porada eksperta]

2013-01-10 12:57

Na liściach Dendrobium nobile pojawiły się ciemnobrązowe plamy z lekkim wgłębieniem. Nie wiem, jakie warunki należy zapewnić temu storczykowi - dostałam go na imieniny. Bardzo proszę o udzielenie mi rady co do plam, a także gdzie roślina powinna stać, jak dużo ją podlewać, jak przesadzać i czy trzeba przycinać łodygę po przekwitnięciu. Wszystkie informacje, które pomogą mi utrzymać roślinę przy życiu, będą dla mnie cenne.

Grażyna Siemińska
Radzi: Grażyna Siemińska

Od lat jej życiem rządzą storczyki i ich fotografowanie. W niewielkim mieszkaniu zgromadziła już ponad 700 gatunków. Nie ma już miejsca na kolejne, te obecne rozrastają się, a i tak nie potrafi się oprzeć kolejnym okazom. To rośliny wymagające sporo wiedzy o ich naturalnych siedliskach i nieco innego podejścia do uprawy kwiatów.

Witam Przede wszystkim proszę przeczytać "Przewodnik dla Początkujących", gdzie opisano warunki uprawy Dendrobium typu nobile (http://www.orchidarium.pl/rodzaje/index.html). Plamki na liściach mogą być spowodowane przez bakterie, grzyby (może od spryskiwania przy niskiej temperaturze), trudno to na odległość ocenić. Proszę roślinę opryskać Bioseptem. Plamy nie znikną, ale nie powinny pojawiać się nowe. Dendrobium typu nobile (bo to najprawdopodobniej hybryda, a nie gatunek botaniczny) latem powinien stać w jasnym miejscu, niekoniecznie ciepłym (zimą w chłodzie i praktycznie bez podlewania), podlewać gdy podłoże dobrze przeschnie. Na razie nie ma potrzeby przesadzania. Pęd kwiatowy można przyciąć, skoro kwiaty przekwitły, ale jeśli to był jeden pęd kwiatowy, to czy na pewno jest to Dendrobium typu nobile, czy może raczej Dendrobium typu phalaenopsis? To drugie wymaga ciepłego stanowiska przez cały rok. Warunki uprawy także pod wskazanym adresem w sieci.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.