Wyrastające spod bluszczu chwasty. Jak szybko pozbyć się chwastów?
Pewną część ogrodu (skarpy) porasta bluszcz pospolity. Bardzo chciałabym go utrzymać w tym miejscu, niestety spod bluszczu wciąż wyrastają chwasty. Są one koszone systematycznie ponad bluszczem, ale niestety odrastają? Proszę o poradę, w jaki sposób - naturalny bądź chemiczny - można pozbyć się tych chwastów?
Spis treści
- Jak pozbyć się chwastów w ogrodzie domowym sposobem?
- Jak szybko wyrwać chwasty?
- Czy chwasty są pożyteczne?
Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.
Najpewniejszym, choć pracochłonnym sposobem jest pielenie ręczne. Zwalczanie chemiczne (np. Roundapem) wymaga posmarowania preparatem każdej niszczonej rośliny (liści i łodyg) - jest to równie żmudne, a grozi - przy braku absolutnej precyzji - zniszczeniem także bluszczu (preparat dostaje się do rośliny przez liście i transportowany jest do korzeni, co pozwala skutecznie chwasty niszczyć). Bywa, że zabieg trzeba powtórzyć po 2-3 tygodniach.
Inne porady tego eksperta
Jak pozbyć się chwastów w ogrodzie domowym sposobem?
Bardzo prostym sposobem na pozbywanie się chwastów jest użycie soli spożywczej lub sody oczyszczonej. Ten sposób jest najbardziej skuteczny w przypadku wschodzących chwastów lub bardzo młodych roślin. Można również sporządzić roztwór wodny z soli lub sody i opryskiwać nim chwasty.
Bardzo pomocnym i tanim domowym sposobem zwalczania chwastów jest sporządzenie roztworu na bazie octu. Wystarczy zwykły ocet spożywczy (o stężeniu zazwyczaj 10%) rozcieńczyć z wodą (w proporcji np. 1:2 lub innej) i opryskiwać chwasty za pomocą opryskiwacza ręcznego.
Zastosowanie ściętych pokrzyw jako ściółki na rabatach, znacząco ogranicza rozwój chwastów. Ściętymi pędami pokrzyw warto przykryć glebę pod roślinami, a efekt może być zaskakujący.
Jak szybko wyrwać chwasty?
Niewielkie chwasty w ogrodzie łatwo można wyrywać ręcznie (starając się usuwać je z korzeniami) lub motyką. Powinna być ostra, by podcinała je tuż pod powierzchnią gleby. Lepiej nie motyczkować głębiej niż na 1-3 cm, żeby nie wyciągać na powierzchnię nowych nasion chwastów. Duże chwasty z gęstą rozetą liści (babki, mniszek) czy z korzeniem palowym (oset) najlepiej wyrywać w całości, pomagając sobie nożem albo specjalnym narzędziem do odchwaszczania. Z kolei gatunki chwastów tworzące rozłogi (perz, pokrzywa) najlepiej usuwać widłami amerykańskimi, które umożliwiają dokładne wykopanie podziemnych części roślin.
Zobacz także: Chwasty w ogrodzie - zwalczanie i zapobieganie ich występowaniu. Jak usuwać chwasty ogrodowe
Czy chwasty są pożyteczne?
Chwasty są one cennym składnikiem ekosystemu. Pozostawienie niewielkiej ilości chwastów na działce przyczyni się do zwiększenia bioróżnorodności i polepszenia kondycji roślin ogrodowych. Dlatego warto przeznaczyć dla nich niewielki, mniej reprezentacyjny fragment ogrodu, na przykład na obrzeżach działki czy z tyłu domu.
Niektóre chwasty sprawdzą się na rabatach wśród roślin ozdobnych - to między innymi ładnie kwitnące dziewanna drobnokwiatowa, jasnota plamista, żywokost lekarski i rumianek pospolity. Trzeba jedynie kontrolować ich wzrost. Warto pamiętać, że chwasty dostarczają także surowca do sporządzania preparatów chroniących rośliny przed szkodnikami i chorobami (pokrzywa zwyczajna, skrzyp pospolity, krwawnik pospolity).
opracowanie: redakcja serwisu