Szara pleśń na drzewach owocowych. Co ją wywołuje i jak leczyć?

2024-07-15 14:01

W listopadzie na liściach jabłoni zauważyłam biały nalot, wygląda jak pajęczyna. Co na to stosować i kiedy?

Jabłoń
Autor: GettyImages Owocująca jabłoń

Spis treści

  1. Jak zwalczyć szarą pleśń na drzewach owocowych?
  2. Jakie szkodniki atakują drzewa jabłoni?
  3. Kiedy i czym pryskać drzewa owocowe na wiosnę?
#MuratorOgroduje: Oczko wodne
Materiał sponsorowany
Stanisław Ignatowicz
Radzi: Stanisław Ignatowicz

Od 1974 r. pracuje w Katedrze Entomologii Stosowanej SGGW i zajmuje się szkodnikami, ich życiem i metodami zwalczania. Preferuje metody biologiczne, mechaniczne, fizyczne, biotechniczne, a stosowanie chemicznych środków ochrony roślin uważa za ostateczność w najbliższym otoczeniu człowieka.

O tak późnej porze, tj. w listopadzie, na liściach jabłoni kończyć może rozwój grzyb Botrytis cinerea wywołujący chorobę zwaną szarą pleśnią nie tylko u jabłoni, ale także i u innych drzew i krzewów owocowych, m.in. u truskawek. Grzyb ten charakteryzuje się tym, że powoduje szybki rozkład gnilny porażonych tkanek. Na gnijących tkankach, w tym wypadku - na liściach, może pojawić się popielatoszary lub białawy puszysty nalot (jak pajęczynka, złożony z trzonków i zarodników grzyba.

Inne porady tego eksperta

Jak zwalczyć szarą pleśń na drzewach owocowych?

Jeśli na jabłoni, lub innym drzewie owocowym, wystąpił ten grzyb, to w okresie opadania płatków kwiatowych (tuż po kwitnieniu) należy jednokrotnie lub dwukrotnie opryskać drzewa fungicydem Chorus 75 WG, za pomocą którego niszczony jest też parch jabłoni. W dużej wilgotności opadłe liście może też porastać każdy pospolity grzyb pleśniowy, wytwarzając delikatne pajęczynowe strzępki. Nie jest wtedy zagrożeniem dla drzewek.

Jakie szkodniki atakują drzewa jabłoni?

Oto najczęściej występujące szkodniki jabłoni:

  • kwieciak jabłkowiec
  • owocnica jabłkowa i owocówka jabłkóweczka
  • przędziorki
  • mszyce i miodówki
  • namiotnik jabłoniowy

Kiedy i czym pryskać drzewa owocowe na wiosnę?

Środki ochrony roślin dobiera się nie tylko pod kątem choroby/szkodnika oraz uprawianej rośliny. Ich skuteczność w dużej mierze zależy od aktualnej temperatury powietrza, dlatego przy zakupie zaleca się zwrócić uwagę także na ten aspekt.

Środki ochrony roślin warto stosować naprzemiennie, tzn. kolejno stosowane preparaty powinny zawierać substancje aktywnie czynne należące do innych grup. To ograniczy sytuację, gdy patogen lub następne pokolenia szkodników wykształcą w sobie mechanizmy obronne i w rezultacie kolejne działania będą coraz mniej skuteczne.

Zabiegi opryskiwania drzew owocowych powinno się wykonywać w bezdeszczowe, umiarkowanie ciepłe, bezwietrzne dni.

Opracowanie: redakcja serwisu