Chora trzmielina [Porada eksperta]

2013-01-10 13:10

Mam trzmielinę szczepioną na pniu w donicy, która stoi na balkonie. Od pewnego czasu jej liście zaczęły zmieniać kolor wygląda to jakby schły od końca do nasady i zaczynają odpadać. Zmniejszyłam ilość podlewania myśląc, że możne roślina była przelana ale nie zauważyłam zmian.

Chora trzmielina
Autor: Archiwum serwisu
Agnieszka Mike - Jeziorska
Radzi: Agnieszka Mike-Jeziorska

Jest absolwentką SGGW, wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu. Jej pasją są rośliny i obserwacja przyrody. Już na studiach zajmowała się zakładaniem i pielęgnacją ogrodów oraz florystyką. Popularyzacja ogrodnictwa i przekazywanie wiedzy ogrodniczej innym sprawia jej wielką satysfakcję. Tworzy też fotograficzne portrety roślin.

Niezwykle nasilone, w ostatnim czasie opady deszczu przyczyniają się do silnych infekcji grzybowych roślin. Problem ten dotyczy zwłaszcza roślin, które narażone są na nieustające opady, a mają utrudniony odpływ wody deszczowej zarówno z części nadziemnych (krople wody długo utrzymują się np. na powierzchni liści), jak i korzeni (np. rośliny w donicach, szczególnie te, z niewielkimi otworami w dnie, przez które trudno odpływa nadmiar wody opadowej, zalegającej w obrębie korzeni). W tym przypadku podejrzewam porażenie przez szarą pleśń, którą powoduje grzyb Botrytis cinerea. W takim wypadku proponuję przede wszystkim przestawić roślinę w bardziej przewiewne miejsce, z dala od silnych opadów deszczu. Proszę również sprawdzić, czy odpływ nadmiaru wody z donicy nie jest utrudniony i woda nie zalega w dolnej części pojemnika. Może to być w przyszłości przyczyna silnego porażenia przez inne (odglebowe) choroby grzybowe lub bakteryjne. Należy również usunąć wszystkie porażone liście, a pozostała roślinę należy opryskać (1 lub 2 razy) jednym z preparatów grzybobójczych np. Rovral Flo 225 SC lub Sadoplon 75 WP, w stężeniu 0,2%, zgodnie z zaleceniami podanymi na etykiecie. Życzę powodzenia!

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.