Borówka amerykańska: liście wyglądają jak spalone [Porada eksperta]

2019-08-19 14:15
borowka-amerykanska
Autor: www.thinkstockphotos.com Borówka amerykańska

Moje borówki amerykańskie zaczęły chorować: młode liście (jeszcze w pączkach) czernieją i są jakby spalone, kruszą się w palcach i są suche. co mogę zrobić?

Radzi: Michał Mazik

Specjalista w zakresie uprawy roślin zielarskich oraz warzyw. W trakcie kariery zawodowej zajmował się: zakładaniem ogrodów (Polska), produkcją roślin ozdobnych i poradnictwem w centrach ogrodniczych (USA), pracą w sadach sadach (Anglia, Włochy). Autor kilku książek ogrodniczych. Ogrodnik z wykształcenia, zawodu i zamiłowania.

Przede wszystkim proszę sprawdzić odczyn podłoża. To jeden z najważniejszych czynników w uprawie borówki amerykańskiej (wysokiej), który może powodować różne problemy. Odczyn gleby powinien być kwaśny (3,8-4,8). Z czasem jednak, np. przy stosowaniu „zwykłych” nawozów, pH ziemi może wzrastać. Wtedy borówka gorzej pobiera składniki pokarmowe, pomimo ich dostępności w glebie. W takim wypadku podłoże trzeba zakwasić. Niestety, wymienione objawy występują również przy wystąpieniu chorób grzybowych, np. brunatnej zgniliźnie. Na wszelki wypadek warto potraktować roślinę preparatem grzybobójczym (m.in. Topsin).

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE