Awokado [Porada eksperta]

2018-11-28 14:43

Trzy razy próbowałam wyhodować awokado z pestki. Niestety, z negatywnym skutkiem. Za każdym razem liście usychały, a potem opadały. Starałam się nie podlewać awokady dużo. Roslina stała przy oknie, więc miała dużo światła. Co robię nie tak?

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Awokado najlepiej rośnie przy oknie od południowego-wschodu i południowego zachodu, gdzie jest jasno, ale nie operuje południowe ostre słońce (miejsce powinno być jasne, ale nie w bezpośrednim słońcu. Potrzebuje dużej wilgotności powietrza i stale lekko wilgotnego podłoża. Zimą nie można zaniedbywać podlewania, choć należy je ograniczyć.
W mieszkaniu, gdzie (zwłaszcza zimą) jest sucho, należy roślinę zraszać odstałą wodą. Zimą awokado powinno wejść w stan spoczynku, czyli należy zapewnić mu temperaturę około 12 st. C (nie toleruje spadku poniżej 7 st. C, więc gdy na zewnątrz panuje mróz, na parapecie okna może być mu zbyt zimno).
Przyczyną usychania i opadania liści może być zbyt suche powietrze i zbyt wysoka zimą temperatura w pomieszczeniu, okresowe przesuszenie bryły korzeniowej, ale też zalanie korzeni gdy odpływ w doniczce jest za mały i woda stagnuje na dnie. A jeśli roślina ma za małą doniczkę i nie była w okresie wegetacji, czyli od marca do września zasilana nawozem, przyczyną zamierania liści może być wyczerpanie substancji odżywczych w podłożu.

>>Przeczytaj też: Usychające awokado

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.