Asparagus sprengeri gubi liście - co zrobić? [Porada eksperta]

2013-01-29 17:31

Od wiosny Asparagus sprengeri stoi na balkonie od strony północnej.W najbliższych dniach temperatura spadnie i go zabiorę z balkonu. Co roku w tym momencie umieszczam go na jakiś czas w altanie nieogrzewanej, ale temperatura tam jest powyżej 10 st.C - by nie miał wstrząsu przy nagłej zmianie temperatury (w domu jest 20 st.C) i dopiero potem wstawiam do domu. Roślina jednak traci zawsze w takiej chwili liście, i tak przez całą zimę. W końcu muszę wyciąć kilka suchych pędów. Na balkonie wiosną odżywa i odrasta. Co robić, aby asparagus nie tracił liści?

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Asparagus densiflorus (syn. Asparagus sprengeri), czyli szparag Sprengera jest rośliną wytrzymałą. Dobrze rośnie w warunkach podobnych przez cały rok, może więc zimą przebywać w ciepłym pomieszczeniu (choć dobrze czuje się też w chłodnym – wtedy należy ograniczyć podlewanie). Nie toleruje jednak przesuszania bryły korzeniowej i braku światła. Jeżeli przebywa w cieple, warto kilka razy zasilić go nawozem wieloskładnikowym dla roślin o ozdobnych liściach). Przyczyn utraty liści może być kilka. Po pierwsze: skok temperatury jakiego doświadcza roślina. Lepiej byłoby zabierać asparagus z tarasu wcześniej, zanim noce stają się chłodne (może już we wrześniu, choć to oczywiście zależy od aktualnych warunków pogodowych). Wtedy przenosiny byłyby mniej stresujące, bo przejście między np. 16 st.C a 20 st.C jest łagodniejsze, niż między 10 st.C i 20 st.C. Po drugie: być może przeniesienie do altany oznacza przerwę w podlewaniu i to – nawet krótkotrwałe - przesuszenie powoduje zrzucanie części liści. Po trzecie: być może roślina musi się zmagać z niedoborem światła. Wprawdzie w sezonie wegetacyjnym najlepiej czuje się w świetle rozproszonym, ale zimą powinien znaleźć się bliżej okna lub na parapecie.

Inne porady tego eksperta