Asparagus sprengeri gubi liście - co zrobić? [Porada eksperta]

2013-01-29 17:31

Od wiosny Asparagus sprengeri stoi na balkonie od strony północnej.W najbliższych dniach temperatura spadnie i go zabiorę z balkonu. Co roku w tym momencie umieszczam go na jakiś czas w altanie nieogrzewanej, ale temperatura tam jest powyżej 10 st.C - by nie miał wstrząsu przy nagłej zmianie temperatury (w domu jest 20 st.C) i dopiero potem wstawiam do domu. Roślina jednak traci zawsze w takiej chwili liście, i tak przez całą zimę. W końcu muszę wyciąć kilka suchych pędów. Na balkonie wiosną odżywa i odrasta. Co robić, aby asparagus nie tracił liści?

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Asparagus densiflorus (syn. Asparagus sprengeri), czyli szparag Sprengera jest rośliną wytrzymałą. Dobrze rośnie w warunkach podobnych przez cały rok, może więc zimą przebywać w ciepłym pomieszczeniu (choć dobrze czuje się też w chłodnym – wtedy należy ograniczyć podlewanie). Nie toleruje jednak przesuszania bryły korzeniowej i braku światła. Jeżeli przebywa w cieple, warto kilka razy zasilić go nawozem wieloskładnikowym dla roślin o ozdobnych liściach). Przyczyn utraty liści może być kilka. Po pierwsze: skok temperatury jakiego doświadcza roślina. Lepiej byłoby zabierać asparagus z tarasu wcześniej, zanim noce stają się chłodne (może już we wrześniu, choć to oczywiście zależy od aktualnych warunków pogodowych). Wtedy przenosiny byłyby mniej stresujące, bo przejście między np. 16 st.C a 20 st.C jest łagodniejsze, niż między 10 st.C i 20 st.C. Po drugie: być może przeniesienie do altany oznacza przerwę w podlewaniu i to – nawet krótkotrwałe - przesuszenie powoduje zrzucanie części liści. Po trzecie: być może roślina musi się zmagać z niedoborem światła. Wprawdzie w sezonie wegetacyjnym najlepiej czuje się w świetle rozproszonym, ale zimą powinien znaleźć się bliżej okna lub na parapecie.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.