Zgorzel kory jabłoni - choroba grzybowa atakująca jabłonie i grusze
Zgorzel kory jabłoni to choroba grzybowa, która występuje na drzewach owocowych: jabłoniach i gruszach. Poznaj objawy i szkodliwość tej choroby roślin i dowiedz się, ajk zwalczac zgorzel kory jabłoni.
Zgorzel kory jabłoni wywołuje grzyb Pezicula melicorticis i Pezicula alba, z klasy workowców. Choroba występuje najczęściej na jabłoniach i gruszach. Jej rozwój zależy od patogeniczności grzyba, okresu wegetacyjnego i porażonych organów. Najczęściej wokół miejsc infekcji (rany) pojawiają się podłużne, eliptyczne, nekrotyczne plamy. Do porażenia dochodzi najczęściej na wierzchniej warstwie kory młodych pędów i gałęzi. Rozwijająca się choroba powoduje pękanie kory, która odstaje od chorej tkanki i złuszcza się. Na gałęziach rozwija się zgorzel obejmująca cały pęd, część nad nim zamiera. Na obumarłej korze rozwijaj się zarodniki. Efekt działania grzyba na dojrzałe owoce widoczny jest w postaci gorzkiej zgnilizny. Dużo drzew w młodych sadach może ulec całkowitemu zniszczeniu.
Zgorzel kory jabłoni - jakie rośliny atakuje
Zgorzel kory jabłoni poraża głównie jabłonie i grusze. Szczególnie niebezpieczna jest w szkółkach i młodych sadach towarowych, gdzie podczas cięć pielęgnacyjnych pojawia się dużo uszkodzeń kory.
Zgorzel kory jabłoni: pochodzenie choroby i cykl rozwojowy
Zarodniki konidialne tworzą się na porażonych pędach i są głównym źródłem nowych infekcji są typowymi pasożytami okolicznościowymi. Do zakażenia dochodzi najczęściej po zbiorach owoców i wiosennym cięciu. Zarodniki przenoszone przez wodę wnikają przez blizny po opadłych liściach, rany po zerwanych owocach oraz przez uszkodzenia kory podczas cięcia lub szczepienia. Infekcja późnoletnia może dać objawy wiosną kolejnego roku. Cykl się powtarza gdy zarodniki od wiosny aż do jesieni dokonują kolejnych zakażeń.
Zgorzel kory jabłoni: zwalczanie
- Zwalczanie chemiczne - można zabezpieczyć rany po gradobiciu przez opryskiwanie drzew fungicydami o działaniu układowym. Wiosną opryskujemy drzewa fungicydem zawierającym substancję aktywną - tiofanat metylu.
- Zwalczanie naturalne - bardzo ważna jest profilaktyka. Należy zabezpieczać wszelkie rany powstałe podczas prac pielęgnacyjnych i szybko wycinać porażone pędy. Drzewa, które wypadły należy usunąć z sadu i zniszczyć. Zasuszone owoce na drzewach usuwać. Poddać dezynfekcji narzędzia do cięcia w roztworze 70% alkoholu lub 10% podchlorynu sodu.