Zapałki do kwiatów doniczkowych. Zapałki wbite w ziemię w doniczce pomogą domowym roślinom? Wyjaśniamy
Gdy domowe rośliny doniczkowe zaczynają tracić swoją urodę, zastanawiamy się, co im dolega. Aby szybko zażegnać problemy, często wbijamy w ziemię zapałki, licząc na to, że ten powszechnie polecany sposób ratowania osłabionych kwiatów doniczkowych pomoże. Czy to uzdrowi roślinę?
Spis treści
- Po co roślinom potrzebna jest siarka?
- Co dają zapałki w doniczce?
- Wkładanie zapałek do doniczek - za i przeciw
- Zamiast zapałek lepiej zastosować nawóz
Pomysł wbijania zapałek w ziemię w doniczce z rośliną może wydawać się całkiem dobry, bo siarka, która przecież wchodzi w skład główki zapałek, to jeden z ważniejszych pierwiastków, potrzebnych roślinom do prawidłowego rozwoju i to właśnie jej niedobór może skutkować pogorszeniem się kondycji roślin i utratą ich walorów ozdobnych.
Po co roślinom potrzebna jest siarka?
Siarka wspomaga bowiem fotosyntezę, oddychanie i przyswajanie innych pierwiastków (głównie azotu), a także pomaga roślinom walczyć z chorobami i szkodnikami. Siarka w postaci siarczanu amonu pozwala też skutecznie zakwasić glebę, co jest szczególnie ważne przy uprawie roślin kwasolubnych, takich jak np. azalie.
Charakterystycznym objawem niedoboru siarki są blade, jasnozielone, żółte lub białawe młode liście, których blaszka pokryta jest wyraźną siateczką nerwów (chloroza i marmurkowatość młodych liści). Z czasem takie liście karleją, a wzrost rośliny zostaje zahamowany. Jeśli podobne objawy zaobserwujemy u roślin doniczkowych, uprawianych na domowym parapecie, chcemy jak najszybciej przywrócić im dobrą formę, gdyż tracąc swoją urodę zaczynają sprawiać nam problemy i przestają być ozdobą mieszkania.
Przeczytaj też:
Co dają zapałki w doniczce?
Nie zawsze jednak mamy czas na poszukiwanie odpowiednich preparatów, gotowych nawozów dla roślin doniczkowych czy nawozów zawierających siarkę, dlatego wybieramy łatwiejsze rozwiązanie - wkładanie do podłoża zapałek, których główki składają się głównie z siarki. Ma to sprawić, że rośliny otrzymają potrzebny im składnik i niemal natychmiast odzyskają zdrowy oraz efektowny wygląd.
Niestety, sprawa nie jest taka prosta, jak mogłoby się wydawać. Siarka występuje w przyrodzie w różnych postaciach, ale nie wszystkie jej formy są równie dobrze przyswajalne przez rośliny.
- Najszybciej i najskuteczniej działa siarka w postaci nawozów siarczanowych (np. siarczan amonu, siarczan potasu, siarczan magnezu), a nieco wolniej po zastosowaniu superfosfatu prostego.
- Najmniej efektywne są natomiast nawozy zawierające siarkę elementarną, która może stać się dostępna dla roślin dopiero po przejściu w glebie procesu mineralizacji i przekształceniu się w formę siarczanową, co jest czasochłonne i wymaga odpowiednich warunków środowiskowych (m.in. wilgotności, temperatury).
Wkładanie zapałek do doniczek - za i przeciw
I tu pojawia się pierwszy problem z zastosowaniem zapałek do zasilania roślin domowych w siarkę, gdyż trudno jest ustalić, z jaką postacią siarki mamy do czynienia i czy jest ona dostatecznie dobrze przyswajana przez rośliny. Poza tym należy pamiętać, że główki współczesnych zapałek nie składają się wyłącznie z czystej siarki. W ich skład wchodzą też inne substancje i związki chemiczne, które nie zawsze są bezpieczne dla roślin (np. tlenek ołowiu, który może zaburzać proces fotosyntezy i wpływać niekorzystnie na procesy fizjologiczne roślin, takie jak np. pobieranie wody czy przyswajanie azotu).
Siarkę zawartą w główkach zapałek trudno jest też odpowiednio dawkować, bo przecież nie wiadomo, ile jest jej w pojedynczej główce. A jest to ważne, bo dla roślin niebezpieczny jest zarówno niedobór, jak i nadmiar tego pierwiastka (siarka sprzyja zakwaszeniu podłoża, utrudniając roślinom pobieranie z niego innych pierwiastków).
Dobra wiadomość jest jednak natomiast taka, że rośliny uprawiane w mieszkaniu rzadko cierpią z powodu niedoboru siarki - wyjątkiem mogą być gatunki kwasolubne, uprawiane w podłożu o zbyt wysokim odczynie pH (np. azalie), gdyż w ich przypadku siarka pomaga utrzymać niski odczyn pH ziemi. Dlatego zwykle wystarczy systematycznie nawozić je naturalnymi nawozami organicznymi, takimi jak kompost czy biohumus (podłoża bogate w rozkładające się substancje organiczne zawierają najwięcej siarki), które na ogół zaspokajają ich potrzeby.
Zamiast zapałek lepiej zastosować nawóz
Jeśli jednak okaże się, że z jakichś powodów to nie wystarcza, a naszym roślinom wyraźnie brakuje siarki (diagnoza niedoboru tego pierwiastka jest dość trudna, a objawy łatwo można pomylić np. z objawami niedoboru magnezu, żelaza, a nawet azotu), lepiej sięgnijmy po odpowiedni nawóz, zawierający ten pierwiastek (np. płynny, wysoko skoncentrowany nawóz siarkowy Sulvit, którym możemy zasilać rośliny dolistnie), niż po zapałki, które powinniśmy potraktować raczej jako eksperyment, niż skuteczną i wiarygodną metodę odżywania i pielęgnacji roślin.
Przeczytaj też:
- Skoczogonki, czyli małe białe robaczki w doniczce - jak się ich pozbyć? Jaki preparat zastosować?
- Ekologiczne opryski na mszyce. Jak domowymi sposobami pozbyć się mszyc?
- Czerwce niszczą twoje rośliny doniczkowe? Tak można się ich pozbyć!