Zakaz podlewania ogródków 2024 - mandat za podlewania ogródka to nawet 500 zł. Sprawdź, gdzie?

2024-06-25 15:00

Są już gminy w Polsce, które wprowadziły zakaz podlewania ogródków czy trawników. Susza w tym roku może być rekordowa. IMGW wydał już ostrzeżenia dla kilku obszarów Polski, po raz kolejny w tym roku. Zakaz poboru wody z sieci wodociągowej z przeznaczeniem do podlewania przydomowych ogródków wprowadzono do odwołania! Za złamanie przepisów grożą mandaty. Zobacz, gdzie?

Zakaz podlewania 2024
Autor: Gettyimages Zakaz podlewania w 2024 wprowadzają na swoich terenach gminy. W określonych godzinach nie można też myć samochodów czy napełniać basenów

Spis treści

 1. Zakaz podlewania ogródków 2024 - gdzie obowiązuje?
 2. Sprawdź, gdzie obowiązuje zakaz podlewania WYKAZ GMIN
 3. Jakie kary za łamanie przepisów?
 4. Czy gmina ma prawo zakazać podlewania?

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał już ostrzeżenie o suszy glebowej w Polsce. IMGW nie wyklucza jednak, że jeśli w najbliższych tygodniach nie spadnie wystarczająca ilość deszczu i utrzymają się tak wysokie, jak na maj, temperatury, mogą zostać wydane pierwsze w tym roku ostrzeżenia przed suszą hydrologiczną.

Najgorsza sytuacja jest na zachodzie i w centrum Polski, gdzie nie padało od około trzech tygodni, ale deszczu brakuje w całym kraju.

Apele o ograniczenie zużycia wody wydało już kilka gmin w Polsce. Są one wydawane już praktycznie każdego roku, ale chyba nigdy tak wcześnie, kiedy nie ma jeszcze lata.

Zakaz podlewania ogródków 2024 - gdzie obowiązuje?

Zbyt duże obciążenie sieci, powoduje niskie ciśnienie w rurach, a finalnie przerwy w dostawach wody. Są już nawet pierwsze domy, w których brakuje wody. Niestety, same apele o oszczędzanie wody i zaprzestanie podlewania najczęściej nie działają, dlatego też wprowadza się zakaz podlewania wodą z wodociągów.

Taki zakaz poboru wody z sieci wodociągowej z przeznaczeniem do podlewania i zraszania przydomowych ogródków działkowych, także trawników, klombów, tuneli foliowych, szklarni oraz upraw działkowych, rolnych i sadowniczych, a także napełniania wodą basenów wprowadziła gmina Borkowice. Zakaz obowiązuje od 16 maja do odwołania. Podlewania zabrania się w godzinach od 6:00 do 22:00. Zakaz podlewania ogródków wprowadziły m.in. gminy:

 • Brześć Kujawski,
 • Boniewo,
 • Brwinów,
 • Koneck,
 • Borkowice,
 • Linia w powiecie wejherowskim na Pomorzu.

Apele o racjonalne korzystanie z wody w związku z suszą proszą swoich mieszkańców m.in. gminy:

 • Nieporęt,
 • Milanówek,
 • Baruchowa.

Mapa gmin, która wystosowała apele lub wprowadziła zakazy podlewania aktualizowana jest na bieżąco w serwisie Świat Wody. Jej autorzy zwracają uwagę, że gdy przychodzą cieplejsze dni i brakuje opadów, masowo zaczyna się podlewanie trawników i przydomowych ogrodów – powoduje to spadki ciśnienia w sieci wodociągowej i problemy w normalnym użytkowaniu wody.

Sprawdź, gdzie obowiązuje zakaz podlewania WYKAZ GMIN

Jakie kary za łamanie przepisów?

Za podlewanie ogródka czy napełnianie przydomowych basenów wodą z wodociągów, można dostać mandat lub grzywnę.

Kto nie stosuje się do przepisów porządkowych o zachowaniu się w miejscach publicznych, w tym zakazowi podlewania, podlega karze grzywny nawet do 5000 złotych.

Niezastosowanie się do zarządzenia spowoduje odpowiedzialność przewidzianą w przepisach prawa o wykroczeniach - jak można przeczytać na stronie gminy Borkowice.

Czy gmina ma prawo zakazać podlewania?

Takie przepisy porządkowe może wydawać rada gminy, jeżeli jest to niezbędne dla ochrony życia lub zdrowia obywateli oraz dla zapewnienia porządku, spokoju i bezpieczeństwa publicznego. Informacje na temat wprowadzanych zakazów publikowane są na stronach gmin, a także na gov.pl.