We wrześniu kupujemy i sadzimy drzewa i krzewy owocowe

2022-08-25 14:36
Sadzenie borówki wysokiej
Autor: GettyImages We wrześniu można sadzić w ogrodzie m.in. borówkę wysoką

Drzewka owocowe w ogrodzie - wrzesień to idealny czas na ich sadzenie! We wrześniu oferta oferta drzew i krzewów owocowych w szkółkach, sklepach i centrach ogrodniczych jest najbogatsza. Krzewy owocowe i drzewa owocowe - jak je sadzić? Na co zwrócić uwagę kupując drzewa i krzewy owocowe? Sprawdzone porady.

Jesień to najlepszy okres na sadzenie drzew i krzewów owocowych. Możemy to zrobić już we wrześniu! Podpowiadamy jakie gatunki i odmiany drzew owocowych wybrać do przydomowego sadu i jak sadzić w nim drzewa i krzewy owocowe.

Kupujemy drzewa owocowe - na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Najlepiej posadzić w ogrodzie takie gatunki i odmiany drzew owocowych, żeby owoce dojrzewały od lata do późnej jesieni. Jakie zatem wybrać gatunki i odmiany drzew owocowych? Czym się kierować przy zakupie?

  • Odporne na choroby. Nie wszystkie odmiany uprawiane w sadach produkcyjnych nadają się do uprawy na działce. Wiele z nich, by rodziło dorodne owoce, wymaga oprysków środkami chemicznymi. Wybierając odmiany roślin owocowych, należy się upewnić, czy są odporne na choroby, i sadzić tylko takie.
  • Wysokie i niskie. Wysokość drzew owocowych zależy od rodzaju podkładki, na której są szczepione. Rośliny niskopienne są szczepione na tak zwanych podkładkach skarlających. Zajmują niewiele miejsca, można więc posadzić więcej różnych odmian. Poza tym szybciej zaczynają owocować (w wieku 3–4 lat), łatwiej jest też z nich zrywać owoce i pielęgnować korony (przycinanie). Niestety, żyją krócej i są bardziej wrażliwe na niesprzyjające warunki uprawy. Bardzo efektowne są rośliny wysokopienne, które stwarzają klimat starego siedliska, dają cień, mogą rosnąć w gorszej glebie i są długowieczne. Ale później zaczynają owocować (6–7 lat po posadzeniu), trudniejsza jest też ich pielęgnacja.
  • Samopylne lub do pary. Dużo drzew owocowych zalicza się do obcopylnych. Oznacza to, że do tego, by powstały owoce, kwiaty muszą być zapylone pyłkiem z rośliny należącej do innej odmiany. Kupując drzewko owocowe, należy więc sprawdzić na etykiecie, jakie odmiany są dla niego dobrymi zapylaczami, i wybrać jedną z nich. W bardzo małych ogrodach lepiej posadzić rośliny samopylne, które nie wymagają obcych zapylaczy. Należą do nich brzoskwinie, morele, większość wiśni, niektóre śliwy i czereśnie. Jabłonie i grusze są całkowicie lub częściowo obcopylne.

Nie przegap: Samopylne i obcopylne drzewa owocowe: które drzewa wymagają zapylacza, a które zapylają się same >>>

Zanim posadzimy drzewa owocowe, sprawdźmy ile potrzebują miejsca

Przed posadzeniem drzew owocowych trzeba się dowiedzieć, jakie mogą docelowo osiągnąć wymiary i wyznaczyć dla nich odpowiednie miejsce. Zwykle drzewa duże sadzi się co 4 m w rzędzie, a rzędy wyznacza co 5 m, drzewa średnie – co 3 m przy odległości między rzędami 4 m, a drzewa najniższe, szczepione na podkładkach karłowych – co 2 m w rzędach wyznaczanych co 3 m. Im mniejszy teren działki, tym mniej drzew można posadzić.

Przeczytaj też:

Rzadkie gatunki krzewów i drzew owocowych do uprawy w ogrodach >>>

Jak zabezpieczyć korzenie drzew i krzewów do czasu sadzenia

Kupując drzewka lub krzewy z odkrytymi korzeniami, należy zwrócić uwagę na sposób ich zabezpieczenia w szkółce. Aby korzenie nie przeschły, powinny być przykryte ziemią lub wilgotnymi trocinami, a do transportu owinięte np. folią. Po przewiezieniu na miejsce wyjmujemy je z worków i wysadzamy na miejsce stałe. Jeśli nie możemy posadzić roślin od razu, można je zadołować (korzenie umieszcza się w dole i obsypuje ziemią nawet na kilka tygodni).

Sadzenie krzewów i drzew z odkrytymi korzeniami

Krzewy i drzewa owocowe. Czy rozpoznasz je wszystkie?

Pytanie 1 z 9
Z tej rośliny zerwiesz...
winorośl
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE