Wrzesień w kalendarzu ogrodnika. Co sadzić we wrześniu? Co siać wczesną jesienią?

2013-08-08 8:00
Sadzenie tulipanów
Autor: Gettyimages Cebulki roślin cebulowych kwitnących wiosną, na przykład tulipanów, trzeba posadzić jesienią

Kalendarz ogrodnika we wrześniu - sadzenie i sianie. Wrzesień w ogrodzie to czas wzmożonej pracy. We wrześniu zaczynamy przygotowywać ogród do zimy, ale także siejemy i sadzimy wiele roślin. Wrzesień to czas na przesadzanie i rozmnażanie bylin. Jakie rośliny siejemy i sadzimy we wrześniu?

Wrzesień w ogrodzie to czas wytężonej pracy. We wrześniu sadzimy i wysiewamy wiele roślin oraz przesadzamy i rozmnażamy byliny. Jakie rośliny dwuletnie i byliny sadzimy we wrześniu do gruntu? Co wysiewamy w tym miesiącu?

Jakie rośliny sadzimy we wrześniu?

We wrześniu sadzimy w ogrodzie drzewa i krzewy owocowe i ozdobne - to dobra pora, bo rośliny zdążą się ukorzenić przed nadejściem zimy. 

Początek września to ostatnia pora na sadzenie rozsady dwuletnich roślin ozdobnych, takich jak: bratki, dziewanny, dzwonki ogrodowe, goździki brodate, laki, malwy, naparstnice, niezapominajki i stokrotki.

Sadzimy również wrzosy, pamiętając, że do dobrego rozwoju potrzebują kwaśnego podłoża.

Przeczytaj też: Jak założyć w ogrodzie własne wrzosowisko? >>>

We wrześniu sadzimy w ogrodzie cebulki kwiatowe: tulipany, kamasje, kokorycze, narcyzy, obrazki, przebiśniegi, psizęby, pustynniki, puszkinie, szachownice, cebulice, hiacynty, iksje, iksjoliriony, kosaćce cebulowe, krokusy, ranniki, szafirki, śnieżyce, zawilce, lilie.

W oczkach wodnych i stawach w pierwszej połowie września sadzimy rośliny strefy bagiennej, takie jak: pałka, czermień, łączeń, przęstka (gdy są rozrośnięte, dzielimy je). Na sadzenie roślin wodnych, np. grążeli, grzybieni, jest już za późno.W drugiej połowie września sadzimy w warzywniku zimowe odmiany czosnku.

Jakie rośliny siejemy we wrześniu

Na przełomie września i października wysiewamy w ogrodzie warzywnym szpinak zimowy, który z zbieramy po przezimowaniu, w kwietniu następnego roku.

Wrzesień to czas na wysiew nawozów zielonych, np. żyta ozimego lub mieszanki wyki kosmatej i żyta (na glebach lekkich), na zwięzłych – rzepaku.

Uwaga! Kiedy przyjdą przymrozki, zasiewy warto przykryć agrowłókniną (do nabycia w sklepach ogrodniczych).

We wrześniu przesadzamy i rozmnażamy byliny

We wrześniu przesadzamy i rozmnażamy przez podział byliny, które już przekwitły, takie jak: barwinki, bergenie, bodziszki, dąbrówki, floksy, funkie, gęsiówki, goździki pierzaste, jastrunie, krwawniki, runianki, serduszka okazałe, skalnice, tawułki, zawciągi, żagwiny, a także turzyce i zimozielone trawy: kosmatki – leśną i śnieżną.

Jesienne prace w ogrodzie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE