Wierzba japońska na pniu. Jak dbać o wierzbę japońską? Kiedy i jak przycinać wierzby japońskie?

2023-03-07 14:21
Wierzba japońska
Autor: Getty Images

Wierzby japońskie na pniu są chętnie sadzone w ogrodach. Aby wierzba japońska atrakcyjnie się prezentowała, konieczne jest jej coroczne przycinanie. Przeczytaj o cięciu i pielęgnacji wierzby japońskiej. Poznaj najładniejsze odmiany wierzby japońskiej.

Wierzby to jedne z najpospolitszych drzew, jakie spotykamy w naszym kraju, ale tylko niektóre z nich uprawiamy się w ogrodach. Gatunkiem, który zyskał wyjątkowo dużą popularność jako roślina ozdobna jest między innymi wierzba całolistna, nazywana popularnie wierzbą japońską (łac. Salix integra).

Spis treści

  1. Jak wygląda wierzba japońska?
  2. Wierzba japońska na pniu 'Hakuro-nishiki' - jak wygląda? jak przycinać?
  3. Wierzba japońska 'Pendula'
  4. Jakie wymagania ma wierzba japońska?
  5. Kiedy i jak przycinać wierzby japońskie?
  6. Gdzie sadzić w ogrodzie wierzby japońskie?

Jak wygląda wierzba japońska?

Wierzba japońska pochodzi z Japonii i w swoim naturalnym środowisku ma pokrój dużego krzewu, dorastającego do około 3 m wysokości. Typowy gatunek nie wyróżnia się niczym szczególnym na tle innych roślin, gdyż posiada lancetowate, długie, zielone liście i wiotkie, zielonkawe pędy. Nie zachwyca też swoim luźnym, trochę nieporządnym pokrojem, dlatego w ogrodach pojawia się rzadko.

Wierzba japońska na pniu 'Hakuro-nishiki' - jak wygląda? jak przycinać?

Niebywałą popularność zdobyła natomiast wierzba japońska 'Hakuro-nishiki', której niezwykle atrakcyjne, różowo-biało-zielone wiosenne przyrosty i młode liście to prawdziwa ozdoba każdego ogrodu. Roślina nie traci na swojej atrakcyjności także w sezonie, bo chociaż nie jest już tak kolorowa jak wiosną, nadal zachowuje swój urok za sprawą biało-zielonych, pstrych liści, gęsto pokrywających brązowo-czerwonawe pędy.

Ta najpopularniejsza odmiana wierzby całolistnej oferowana jest zwykle w formie szczepionej, jako atrakcyjne drzewko o kulistej koronie (wysokość uzależniona jest od podkładki, gdyż podkładka już nie przyrasta wzwyż, a jedynie na grubość). Trzeba jednak pamiętać, że jeśli ma na dłużej zachować taki właśnie kształt, należy ją często przycinać, inaczej cudownie okrągła, wielobarwna kula z liści, osadzona na sztywnym, wzniesionym pniu, szybko się rozrośnie, zdeformuje i przerzedzi, tracąc swoją urodę. Dobrze prowadzona i starannie przycinana może natomiast pozostać ozdobą ogrodu przez wiele lat jako ciekawy soliter zdobiący trawnik lub rabatę. Wierzbę 'Hakuro-nishiki' możemy też jednak kupić w bardziej naturalnej, krzewiastej postaci, która nadaje się do tworzenia kompozycji rabatowych (np. w stylu japońskim) lub luźnych bądź formowanych żywopłotów.

Wierzba japońska 'Pendula'

Mniej popularną, choć także interesującą odmianą wierzby całolistnnej jest 'Pendula'. Podobnie jak poprzednia odmiana, wierzba japońska 'Pendula' również oferowana jest w formie piennej. Jej długie, zwisające, czerwonawe pędy, gęsto pokryte zielonymi, lancetowatymi liśćmi, z czasem tworzą bardzo ładną, gęstą parasolowatą koronę, pod którą możemy latem odpocząć, o ile pień podkładki jest wystarczająco wysoki. Posadzona w formie naturalnej, może natomiast pełnić rolę rośliny okrywowej, np. na skarpach, gdyż jej długie pędy ładnie ścielą się po ziemi.

>>Przeczytaj też:

Drzewa płaczące do ogrodu. Ciekawe odmiany drzew o zwisającym pokroju

Wierzba mandżurska - sadzenie, uprawa, cięcie. Co warto wiedzieć o wierzbie mandżurskiej?

Jakie wymagania ma wierzba japońska?

Zanim jednak zdecydujemy się na uprawę wierzby japońskiej, powinniśmy bliżej poznać jej wymagania, gdyż na nieodpowiednim stanowisku roślina będzie źle rosła i słabo się wybarwiała.

  • Światło dla wierzby japońskiej. Podobnie jak inne wierzby, wierzba japońska jest rośliną światłolubną, dlatego oczekuje w pełni słonecznego, ciepłego stanowiska i nie uznaje w tym zakresie kompromisu. W miejscu niedoświetlonym traci swoje piękne kolory (odmiana 'Hakuro-nishiki'), zaczyna zasuszać końcówki liści i częściowo zrzuca liście, a także staje się bardziej podatna na choroby i szkodniki.
  • Gleba dla wierzby japońskiej. W podobny sposób reaguje na suszę, dlatego nie należy jej sadzić na lekkich, przepuszczalnych i łatwo przesuszających się glebach. Dużo bardziej odpowiednie pod jej uprawę są gleby świeże, żyzne, próchnicze i stale lekko wilgotne.
  • Nawożenie wierzby japońskiej. W sezonie roślinie przyda się też systematyczne nawożenie nawozem wieloskładnikowym (np. Azofoska) lub nawozem organicznym (np. kompostem).
  • Mrozoodporność wierzby japońskiej. Mimo nieco egzotycznego pochodzenia, wierzba japońska radzi sobie w naszym kraju zaskakująco dobrze i jest dość odporna na mróz. Jeśli nawet jej pędy zostaną uszkodzone przez niskie temperatury, wiosną dobrze się zregenerują. Jedynym słabym punktem rośliny może być miejsce jej szczepienia, które przez pierwsze 2-3 lata warto osłonić przed zimowym chłodem, np. włókniną.
Cięcie wierzby
Autor: Getty Images Jednym z ważniejszych zabiegów w pielęgnacji wierzby jest jej cięcie

Kiedy i jak przycinać wierzby japońskie?

Podobnie jak większość wierzb, także wierzba japońska rośnie bardzo szybko, dlatego jednym z ważniejszych zabiegów w jej uprawie jest cięcie. Zabieg jest szczególnie istotny w przypadku barwnej odmiany 'Hakuro-nishiki', którą należy ciąć często i dość radykalnie, jeśli jej korona ma zachować ładny, kulisty kształt.

Cięcia dokonujemy ostrym sekatorem, tuż nad oczkiem (zaraz ponad parą liści), gdyż inaczej z jej korony będą wystawać nieładne, nagie fragmenty pędów. Najsilniej tniemy roślinę w pierwszym roku uprawy, skracają jej pędy nad 3.-4. oczkiem. Cięcia w kolejnych latach uzależniamy natomiast od tego, jak dużą koronę chcemy uzyskać (nie może być ona jednak zbyt duża w stosunku do „pnia” podkładki, gdyż wiatry mogą wtedy łatwo złamać drzewko). Korona powinna się krzewić stopniowo i w miarę równomiernie.

W kolejnych latach ciecie przeprowadzamy kilka razy w sezonie. Każdego roku wierzbę japońską najsilniej tniemy wczesną wiosną, zaraz po kwitnieniu (można wtedy skrócić pędy nawet na długość 20 cm od miejsca szczepienia), słabiej natomiast podczas kolejnych zabiegów (ostatnie ciecie powinniśmy przeprowadzić najpóźniej w sierpniu). Tak częste przycinanie może wydawać się zbyt agresywnym zabiegiem, ale należy pamiętać, że wierzba rośnie bardzo szybko, dlatego chcąc utrzymać jej ładny pokrój, należy ciąć ją tak często, jak tego wymaga. Wierzba pozostawiona sama sobie, nie osiągnie formy zwartej, zgrabnej kuli, a będzie tworzyła bardzo luźną koronę, z lekko przewieszającymi się, częściowo ogołoconymi z liści pędami. Wiosenne cięcie wierzby możemy też wykorzystać do jej rozmnażania, gdyż obcięte gałązki z łatwością ukorzeniają się w wodzie. Wprawdzie nie otrzymamy z nich ładnego drzewka z kulistą koroną, gdyż taką formę można uzyskać tylko w wyniku szczepienia, ale możemy potraktować je jako nieduże, rozłożyste, krzewy, które będą ładnie wyglądały na ozdobnej rabacie.

Gdzie sadzić w ogrodzie wierzby japońskie?

W ogrodzie wierzby japońskie doskonale sprawdzają się jako solitery (formy szczepione), gdyż wspaniale prezentują się na tle trawnika. Bardzo dobrze czują się też w pobliżu oczka wodnego, gdyż lubią wilgotne podłoże i powietrze.

Wierzby japońskie na pniu mogą być także uprawiane w pojemnikach, na balkonach lub tarasach. Formy krzaczaste sprawdzają się natomiast jako rośliny rabatowe, żywopłotowe lub okrywowe (szczególnie odmiana 'Pendula').

Drzewa do małego ogrodu

Drzewa liściaste - czy znasz ich nazwy?

Pytanie 1 z 10
Jak nazywa się to drzewo?
robinia
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają