Pomysły na wieniec adwentowy - modną przedświąteczną dekorację domu!
Wieniec adwentowy to jedna z najpopularniejszych świątecznych dekoracji. Umila czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia. Poznaj bliżej historię wieńca adwentowego i dowiedz się, co powinien zawierać wieniec adwentowy. Zobacz zdjęcia ciekawych pomysłów adwentowych wieńców.
Autor: Stars for Europe, kampania unijna Stars Unite Europe
Ten kolorowy wieniec adwentowy jest bardzo łatwy do wykonania - wystarczy obsadzić miskę miniaturowymi poinsecjami i dodać cztery świece stożkowe
Spis treści
- Wieniec adwentowy - jak powstał?
- Wieniec adwentowy dzisiaj
- Co powinien zawierać wieniec adwentowy? Co oznaczają 4 świece w wieńcu adwentowym?
- Zobacz galerię: Wieńce adwentowe - propozycje florystów
- Z czego można zrobić wieniec adwentowy?
Dekorowanie wnętrz w okresie Adwentu wieńcem z czterema świecami, symbolizującymi 4 tygodnie Adwentu, to jeden z popularnych elementów przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia. Wybór gotowych wieńców adwentowych w sklepach nie jest imponujących, a do tego zazwyczaj są to wieńce wykonane ze sztucznych elementów. Unikalne wieńce adwentowe można zamówić w kwiaciarniach - pracujący w nich floryści potrafią stworzyć prawdziwe świąteczne cacka. W zależności od naszych upodobań mogą przygotować dla nas świąteczne ozdoby w wielu rozmiarach, stylach i kolorystyce, z wykorzystaniem rozmaitych elementów dekoracyjnych.
Kwiaty na święta Bożego Narodzenia - te rośliny idealnie nadają się do świątecznej dekoracji domu!
Wieniec adwentowy - jak powstał?
Pomysłodawcą wieńca adwentowego jest ewangelicki pastor Johann Hinrich Wichern, który w XIX wieku prowadził w Hamburgu przytułek dla sierot. Pewnego roku wpadł na pomysł, aby wieńcem ozdobić świetlicę dla dzieci i w pierwszą niedzielę adwentu powiesił pod sufitem duże drewniane koło i zapalił na nim pierwszą świecę. Następne świece zapalano przez 24 dni, aż do Wigilii. Z czasem liczbę świec zmniejszono do 4 (każda symbolizowała jedną niedzielę adwentu), a drewniane koło zaczęto dekorować gałęziami jodły. Do Polski zwyczaj ten zawitał po pierwszej wojnie światowej.
Wieniec adwentowy dzisiaj
Współczesne wieńce adwentowe nie są już tak duże, jak pierwowzór. Zazwyczaj mają średnicę 20–40 cm. Wieniec adwentowy jak zrobić: instrukcja. Podstawę wieńca adwentowego stanowi konstrukcja przygotowana z pędów na przykład leszczyny (muszą to być pędy giętkie) lub drucianej siatki. W podstawę wplata się gałęzie drzew lub krzewów iglastych (świerka, sosny, jodły, żywotnika, cisa, jałowca). Podstawę wieńca adwentowego można wykonać także z innych materiałów, na przykład z mchu, słomy, porostów, siana albo użyć gotowych podkładów (na przykład z gąbki florystycznej).
Do czego można wykorzystać gwiazdę betlejemską: dekoracje świąteczne z poinsecją
Co powinien zawierać wieniec adwentowy? Co oznaczają 4 świece w wieńcu adwentowym?
Na wieńcu adwentowym mocuje się cztery świece, które zapala się w kolejne niedziele adwentu (w pierwszym tygodniu jedną, w drugim – dwie, w trzecim – trzy, a w czwartym – wszystkie cztery). Płomień świec oznacza oczekiwanie na przyjście Chrystusa. Świece w wieńcu adwentowym najczęściej umieszcza się w równych odstępach od siebie. Mogą mieć one różne barwy, kształty, mogą być nawet pachnące.
Obok świec wieniec adwentowy przystraja się w różny sposób, wykorzystując do tego między innymi bombki, owoce (na przykład jabłka, orzechy, zarówno świeże, jak i sztuczne), szyszki, kokardy, figurki aniołków lub zwierząt, piórka, pierniki, gwiazdki.
Wieniec adwentowy umieszcza się w mieszkaniu pod sufitem zawieszając na wstążkach albo – częściej – ustawia na widocznym miejscu, na przykład na stole czy komodzie.
Możemy kupić w sklepach i kwiaciarniach gotowy wieniec adwentowy, ale ileż radości przysporzy nam wykonanie go samodzielnie. Możemy do zrobienia wieńca adwentowego użyć ulubionych elementów, możemy zrobić go w ulubionej kolorystyce.
Zobacz galerię: Wieńce adwentowe - propozycje florystów
Autor: Szkoła Florystyczna Małgorzaty Niskiej
Wieniec adwentowy - Szkoła Florystyczna Małgorzaty Niskiej, www.florystyka.com
Z czego można zrobić wieniec adwentowy?
Możemy jednak pokusić się o samodzielne wykonanie adwentowego wieńca. Wystarczy pomysł i chęć! Zauważmy, że bazą wieńca nie zawsze muszą być splecione gałęzie iglaków. Jako podstawę dekoracji można wykorzystać wianek z wierzbowych gałązek albo... ozdobny materiał. W adwentowym wieńcu nie może zabraknąć czterech świec. Ale ich kształt i kolor może być dowolny! W sprzedaży jest bogata oferta świec, które znakomicie zaprezentują się w adwentowym wieńcu.
Jak zrobić samodzielnie wieniec adwentowy - instrukcja krok po kroku ze zdjęciami
Autor: Kampania unijna Stars Unite Europe
Ten gustowny wieniec adwentowy z białych poinsecji, makówek, gałęzi modrzewia i miesięcznicy jest jednocześnie elegancki i naturalny