Warzywnica kapustna - groźny szkodnik kapusty. Jak zwalczać warzywnicę kapustną?
Warzywnica kapustna żywiąc się sokami kapusty, powoduje że młode rośliny żółkną i zamierają. Poznaj biologię i szkodliwość warzywnicy kapustej oraz sposoby jej zwalczania. Warzywnica kapustna: zwaczalnie chamiczne i naturalne.
Warzywnica kapustna (Eurydema oleracea) to szkodnik żerujący na roślinach kapustnych, w tym na kapuście uprawnej.
Warzywnica kapustna - opis szkodnika i biologia rozwoju
Warzywnica kapustna jest pluskwiakiem różnoskrzydłym (Heteroptera) należy do rodziny tarczówkowatych (Pentatomidae). Ciało ma spłaszczone, grzbietobrzuszne z małą, ruchomą głową, aparat gębowy kłująco-ssący. Osiąga 6-7 mm długości jest zielonkawa w żółtawe cętki. Samice składają jaja na spodniej stronie liści. Pod koniec kwietnia osobniki zimujące gromadzą się na chwastach krzyżowych.
W maju-czerwcu samice warzywnicy kapustnej składają jaja (w kształcie beczułek z wieczkiem), w złoża po spodniej stronie liści roślin krzyżowych. Gdy larwy się wylęgają, uszkadzają liście żywiąc się ich sokiem. W miejscach żerowania tworzą się białe plamy. Całkowite przeobrażenie trwa 30-60 dni. Dorosłe szkodniki żerują przez pewien czas, a jesienią schodzą do kryjówek. Zimują dorosłe owady w resztkach roślinnych, ściółce, szczelinach kory, pod grudkami ziemi lub innych dogodnych kryjówkach. Jest jedno pokolenie w ciągu roku.
Warzywnica kapustna - objawy i szkodliwość
Objawy żerowania larw i dorosłych postaci warzywnicy kapustnej na liściach widoczne są w postaci początkowo jasnych plam. Gdy szkodniki pojawią się masowo plamki są liczniejsze i tworzą się większe plamy w skutek czego młode rośliny żółkną i zamierają. W uprawie roślin na nasiona dochodzi do zasychania, opadania kwiatów i zawiązek łuszczyn.
Warzywnica kapustna - jakie rośliny atakuje
Warzywnica kapustna jest szkodnikiem roślin krzyżowych, głównie występuje na kapuście, gorczycy, rzepaku. Ale żeruje też na chwastach, drzewach i krzewach.
Warzywnica kapustna - zwalczanie
- Zwalczanie chemiczne. Kiedy pojawiają się pierwsze owady należy opryskać brzeżne pasy uprawy kapusty preparatami w składzie, których mogą być: cypermetryna, dekametryna, permetryna, fenitrotion. Do cieczy użytkowej należy dodać jeden ze środków zwiększających przyczepność cieczy.
- Zwalczanie naturalne. Bardzo ważne jest niszczenie chwastów z rodziny krzyżowych, usuwanie z pól resztek pożniwnych. Warto pamiętać by stosować płodozmian i nie sadzić roślin krzyżowych po warzywach rzepowatych.