Suszenie grzybów w lodówce - czy jest możliwe? Jak to zrobić?
Grzyby najlepiej smakują, gdy są świeże, dopiero co zebrane w lesie. Ale wiele odmian można także odpowiednio zakonserwować. Jest kilka sposobów na to, by także zimą cieszyć się smakiem grzybów. Jedną z metod jest suszenie grzybów w lodówce. Jak suszyć grzyby w lodówce? Podpowiadamy.
Spis treści
- Przechowywanie grzybów - różne sposoby
- Jak suszyć grzyby w lodówce?
- Jak suszyć grzyby w domowych warunkach?
Przechowywanie grzybów - różne sposoby
Przechowywać grzyby można na różne sposoby. Najpopularniejsze z nich to suszenie i marynowanie. Ale grzyby można również mrozić, kisić i zasalać. Wiele z tych czynności wymaga jednak nieco wprawy i doświadczenia. Ponadto warto pamiętać, że tylko część grzybów nadaje się do tego, by je przechowywać. Niektóre gatunki po prostu są nieodpowiednie do suszenia czy marynowania, stają się potem twarde czy niesmaczne.
Najbezpieczniejszy sposób na konserwowanie grzybów, to niewątpliwie suszenie. Dzięki tej czynności wprawdzie zmniejsza się objętość grzybów, ale zachowany jest ich smak i zapach. Jedną z mniej znanych, ale bardzo skutecznych metod na suszenie grzybów jest wykonanie całego procesu w lodówce. Jak to zrobić?
Jak suszyć grzyby w lodówce?
Suszenie grzybów w lodówce wydaje się być zaskakujące, ale jest możliwe. Okazuje się, że do tego, by zakonserwować grzyby wystarczy powietrze takie, jakie zwykle panuje w lodówce, czyli około +4°C.
Suszenie w lodówce polega na odparowywaniu wody z grzybów. Proces ten może odbywać się także w niewysokiej temperaturze. By prawidłowo zasuszyć grzyby w lodówce, musimy umieścić w niej pochłaniacz wilgoci, który odprowadzi odparowaną z grzybów wodę. To warunek konieczny, by suszenie się udało.
Następnie oczyszczone i pokrojone grzyby rozkładamy na półce w chłodziarce, najlepiej na pergaminie. Grzyby powinny mieć kontakt tylko z pergaminem, nie mogą dotykać ścianek lodówki, między kawałkami grzybów musi być zachowany odstęp.
Suszenie grzybów w lodówce trwa kilka dni, mniej więcej tyle samo co przy użyciu ciepłego powietrza. Zaletą tej metody konserwowania jest brak dodatkowego zużycia energii.
Jak suszyć grzyby w domowych warunkach?
Do suszenia nadają się tylko świeże, zdrowe grzyby. Pierwszym krokiem w przygotowaniu grzybów jest ich czyszczenie, najlepiej użyć do tego specjalnej szczoteczki i nożyka. Wyczyszczone z piasku, ziemi, resztek liści grzyby można na końcu przetrzeć wilgotną ściereczką. Nie powinno się grzybów myć w wodzie, bo nasiąkną wilgocią i w ten sposób suszenie będzie przebiegało dłużej, a w najgorszym wypadku grzyby spleśnieją.
Jeśli mamy do zasuszenia borowiki, podgrzybki czy koźlarze, to odcinamy im trzony. Kapelusze kroimy w wąskie plastry o szerokości ok. pół centymetra, a trzonki na pół gdy są małe, a większe także w plastry. Jeśli mamy kanie, to do suszenia, tak samo jak do spożycia na świeżo nadają się tylko kapelusze. Te również kroimy na plastry. Przy krojeniu sprawdzamy, czy grzyby nie są robaczywe. Jeśli tak, to część uszkodzoną wyrzucamy. Krojenie na części sprawi, że łatwiej odparuje z grzybów woda.
Proces suszenia nie powinien przebiegać także zbyt długo, wilgotny grzyb może po prostu spleśnieć. Jeśli chodzi o suszenie całych grzybów, to jest to proces możliwy tylko w warunkach przemysłowych.
Autor: GettyImages
Jak należy zbierać grzyby?