Sprzątamy ogród jesienią. Usuwanie opadłych liści

2020-11-02 10:07
Sprzatamy ogrod jesienia
Autor: photos.com Do grabienia liści z trawnika najczęściej używa się miotłograbi ogrodowych

Jesień w ogrodzie to przede wszystkim czas porządków. Warto posprzątać ogród jesienią, aby wiosną cieszył nas swoim pięknem. Jednym z podstawowych jesiennych zabiegów pielęgnacyjnych w ogrodzie jest usuwanie opadłych liści. Jesienne sprzątanie ogrodu: usuwanie liści z trawnika i rabat.

Jesień w ogrodzie to czas porządkowania. W tym czasie z drzew i krzewów opadają liście. Gnijące liście, które leżą na tarasach, podjazdach i ogrodowych ścieżkach stają się śliskie, mogą więc być niebezpieczne. Dlatego trzeba je regularnie usuwać

.>>Przeczytaj też: Jesień w ogrodzie: kolorowe kwiaty i liście w jesiennym ogrodzie

Sprzątanie ogrodu jesienią: usuwanie liści z trawnika

Liście trzeba też koniecznie usuwać z trawników, ponieważ mogą powodować chorowanie murawy (żółknięcie trawy). Jeśli na trawniku zalegać będzie gruba, nieprzepuszczalna dla powietrza warstwa liście, może to doprowadzić do wypadania trawy i zanikania murawy. Ta nieprzepuszczalna warstwa sprzyja powstawaniu pleśni śniegowej – groźnej choroby trawników. Trzeba więc sukcesywnie usuwać liście z trawnika. Należy to robić delikatnie, nie szarpiąc przy tym murawy, aby nie uszkodzić darni oraz roślin rosnących w pobliżu trawnika.

>>Przeczytaj też: Trawnik - jesienne prace. Jak przygotować trawnik do zimy?

Sprzątanie ogrodu jesienią: usuwanie liści z rabat

Liście wygrabiamy także z rabat ogrodowych – usuwając z nich liście pamiętajmy, aby nie wygrabić ściółki, która została rozłożona pod roślinami w obrębie rabat. Zgrabione liście można składować na kompoście, ale można je też wykorzystać jako warstwę ochraniającą rośliny przed mrozem.

>>Przeczytaj też: Jesienne sprzątanie ogrodu: rabaty, nawierzchnie, oczko wodne, kompost, usuwanie liści

Sprzątanie ogrodu jesienią: przydatne narzędzia

Sprzątanie ogrodu ułatwią nam odpowiednie narzędzia. Najczęściej opadłe liście usuwa się ręcznie za pomocą grabi, miotłograbi ogrodniczych bądź szczotki. Te prace wymagają jednak sporego wysiłku i są czasochłonne. Bardzo pomocna w pracach porządkowych jest dmuchawa do liści, która umożliwia nie tylko sprzątanie liści, ale także śmieci, skoszonej trawy czy ściętych fragmentów gałęzi krzewów i drzew. Do zbierania liści na większych powierzchniach trawnikowych można także użyć aeratora, który poza tym, że napowietrza murawę, także dobrze zbiera liście. Sprzątanie ułatwi również odkurzacz do liści – urządzenie to zasysa z trawnika bądź innych porządkowanych powierzchni liście, drobne gałązki, ściętą trawę czy szyszki.

Polecamy film: Dmuchawy ogrodowe do liści - idealne do jesiennych porządków w ogrodzie

Dmuchawa ogrodowa. Zamiast miotły i grabi
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE