Sprzątamy ogród jesienią. Usuwanie opadłych liści

2016-09-29 12:00 Opracowanie: redakcja serwisu

Jesień w ogrodzie to przede wszystkim czas porządków. Warto posprzątać ogród jesienią, aby wiosną cieszył nas swoim pięknem. Jednym z podstawowych jesiennych zabiegów pielęgnacyjnych w ogrodzie jest usuwanie opadłych liści. Jesienne sprzątanie ogrodu: usuwanie liści z tranikai rabat.

Jesień w ogrodzie to czas porządkowania. W tym czasie z drzew i krzewów opadają liście. Gnijące liście, które leżą na tarasach, podjazdach i ogrodowych ścieżkach stają się śliskie, mogą więc być niebezpieczne. Dlatego trzeba je regularnie usuwać.

>>Przeczytaj też: Jesień w ogrodzie: kolorowe kwiaty i liście w jesiennym ogrodzie

Sprzątanie ogrodu jesienią: usuwanie liści z trawnika

Liście trzeba też koniecznie usuwać z trawników, ponieważ mogą powodować chorowanie murawy (żółknięcie trawy). Jeśli na trawniku zalegać będzie gruba, nieprzepuszczalna dla powietrza warstwa liście, może to doprowadzić do wypadania trawy i zanikania murawy. Ta nieprzepuszczalna warstwa sprzyja powstawaniu pleśni śniegowej – groźnej choroby trawników. Trzeba więc sukcesywnie usuwać liście z trawnika. Należy to robić delikatnie, nie szarpiąc przy tym murawy, aby nie uszkodzić darni oraz roślin rosnących w pobliżu trawnika.

>>Przeczytaj też: Trawnik - jesienne prace. Jak przygotować trawnik do zimy?

Sprzątanie ogrodu jesienią: usuwanie liści z rabat

Liście wygrabiamy także z rabat ogrodowych – usuwając z nich liście pamiętajmy, aby nie wygrabić ściółki, która została rozłożona pod roślinami w obrębie rabat.
Zgrabione liście można składować na kompoście, ale można je też wykorzystać jako warstwę ochraniającą rośliny przed mrozem.

>>Przeczytaj też: Jesienne sprzątanie ogrodu: rabaty, nawierzchnie, oczko wodne, kompost, usuwanie liści

Sprzątanie ogrodu jesienią: przydatne narzędzia

Sprzątanie ogrodu ułatwią nam odpowiednie narzędzia. Najczęściej opadłe liście usuwa się ręcznie za pomocą grabi, miotłograbi ogrodniczych bądź szczotki. Te prace wymagają jednak sporego wysiłku i są czasochłonne. Bardzo pomocna w pracach porządkowych jest dmuchawa do liści, która umożliwia nie tylko sprzątanie liści, ale także śmieci, skoszonej trawy czy ściętych fragmentów gałęzi krzewów i drzew.
Do zbierania liści na większych powierzchniach trawnikowych można także użyć aeratora, który poza tym, że napowietrza murawę, także dobrze zbiera liście. Sprzątanie ułatwi również odkurzacz do liści – urządzenie to zasysa z trawnika bądź innych porządkowanych powierzchni liście, drobne gałązki, ściętą trawę czy szyszki.

Polecamy film: Dmuchawy ogrodowe do liści - idealne do jesiennych porządków w ogrodzie

Dmuchawa ogrodowa. Zamiast miotły i grabi

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
romanowski07
|

Największy problem mam z trawnikiem, szybko zmienia kolor jak liście sobie poleżą.. A nie zawsze mam czas żeby je od razu zgrabić. Używam takich niebieskich grabi, kupiłem niedawno. Bo stare już nie dawały rady