Jesienne sadzenie krzewów z odkrytymi korzeniami

2018-09-25 17:20 Anna Skórkowska

Krzewy z odkrytymi korzeniami najlepiej sadzić jesienią - zdążą ukorzenić się do zimy, a wiosą rozpoczną wegetację. Jak sadzić krzewy z odkrytymi korzeniami? Jesienne sadzenie krzewów z odkrytymi korzeniami.

Łatwe w uprawie krzewy najczęściej sprzedawane są z odkrytymi korzeniami. Kupuje się je i sadzi jesienią.

Jesienne sadzenie krzewów z odkrytymi korzeniami - przygotowanie miejsca

Przed sadzeniem krzewów z odkrytymi korzeniami trzeba starannie odchwaścić nie tylko powierzchnię przeznaczoną na dół, ale i dodatkowo 15 cm w każdą stronę. Należy pamiętać, aby nie mieszać wykopanej wierzchniej urodzajnej warstwy gleby (jest ciemna – bo zawiera próchnicę) z jałowym jasnym podglebiem. Do ziemi, którą zasypiemy korzenie krzewu, warto dodać dojrzałego kompostu lub ziemi urodzajnej – im uboższa gleba, tym więcej. Pod krzewy iglaste warto też dosypać zmielonej kory sosnowej – zapobiegnie to rozwojowi choroby grzybowej, która uaktywniła się w Polsce w ostatnich kilku latach, a powoduje nagłe zasychanie pędów.

>>Przeczytaj też: 

Jesienne sadzenie krzewów z odkrytymi korzeniami

Przed posadzeniem korzenie krzewów należy namoczyć w wodzie, następnie usunąć uszkodzone, a pozostałe przyciąć do długości 15-20 cm. Na dno dołu sypiemy kopczyk przygotowanego żyznego podłoża i na nim rozkładamy korzenie tak, by nie podwijały się i nie skręcały. Przytrzymujemy krzew, nie przyciskając go do dna, i zasypujemy dół przygotowaną mieszanką żyznego podłoża. Przyjmuje się zazwyczaj, że krzew powinien znaleźć się na takiej głębokości, aby szyjka korzeniowa nie wystawała ponad grunt, ale ponieważ zależy to od gatunku rośliny, najlepiej kierować się wskazówkami zamieszczonymi na etykiecie.

Glebę wokół krzewu ubijamy (udeptujemy), tak by uformować zagłębienie w kształcie misy, a następnie roślinę bardzo obficie podlewamy. Gdy ziemia nadmiernie osiądzie, możemy uzupełnić ją i ponownie ubić. Jeżeli krzewy sadzimy w glebie gliniastej (zwięzłej i nieprzepuszczalnej), warto dodatkowo wzruszyć szpadlem podłoże na dnie na 10-15 cm i wymieszać je ze żwirem lub piaskiem gruboziarnistym. W ten sposób stworzymy warstwę odsączającą.

>>Przeczytaj też: Sadzenie drzew z odkrytymi korzeniami

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
orion
|

rosly tuz przy drodze na skraju lasu. Chcemy je wykopapac i posazdzic w ogrodzie. Kiedy i jak to zrobic.