Preparat na mączniaka i mszyce. Czym zlikwidować mączniaka i mszyce na różach?
Róże to rośliny często atakowane przez szkodniki i choroby roślin m.in. mszyce i mączniaka prawdziwego. Podpowiadamy jak zwalczać mszyce i mączniaka prawdziwego na różach. Jakie preparaty zastosować?
Autor: www.thinkstockphotos.com
Mszyce na pąku róży
Spis treści
Niestety, nie ma preparatów, które skutecznie zapobiegałyby pojawianiu się mszyc i powstawaniu na liściach róż białego nalotu, który jest on oznaką choroby wywołanej przez grzyba – mączniaka prawdziwego. Dlatego co jakiś czas trzeba oglądać krzewy i sprawdzać, czy na liściach i pędach nie pojawiły się niepokojące zmiany. Dopiero wtedy, w razie konieczności, trzeba zastosować odpowiedni preparat.
Jak zwalczać mszyce na różach?
Mszyc można się pozbyć, opryskując krzewy Pirimorem 500 WG (w stężeniu 0,1%). W małych ogrodach najwygodniejszy w użyciu jest sprzedawany w niewielkich pojemnikach roztwór Pirimoru w postaci gotowego do użycia aerozolu.
Jak zwalczać mączniaka prawdziwego na różach?
Przeciwko mączniakowi prawdziwemu wykonuje się opryski, stosując na przykład Bravo SC, Dithane 75 WG, Euparen 50 WP, Nimrod 250 EC. Wszystkie te preparaty należy rozcieńczyć do stężenia 0,2 proc. Opryski trzeba powtórzyć kilkakrotnie w ciągu sezonu w odstępach dwutygodniowych. Do ogrodów przydomowych godne polecenia są preparaty otrzymywane z naturalnych produktów, na przykład Bio Blat (z soi), Bioczos (z czosnku) lub Biosept (z grejpfruta). Nie szkodzą one środowisku, niszczą choroby i polepszają kondycję roślin.
Należy je stosować zgodnie z zaleceniami umieszczonymi na opakowaniu. W pewnym stopniu mączniakowi można zapobiegać, wygrabiając i paląc jesienią opadłe liście róż, które bywają źródłem infekcji. W trakcie podlewania warto zwracać uwagę na to, aby nie moczyć ich pędów, bo wilgoć sprzyja rozwojowi choroby. Trzeba też pamiętać o tym, że nie wszystkie odmiany róż są równie podatne na tę chorobę (kupując je, warto o to zapytać). Zwykle bardziej odporne są tak zwane róże parkowe.
Autor: GettyImages
Mszyce na różach w ogrodach ekologicznych zwalczamy naturalnymi sposobami