Porzeczki: szkodniki porzeczek. Jakie szkodniki najczęściej atakują porzeczki

2013-08-26 13:32 Paweł Romanowski
porzeczka-czerwona
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Porzeczka czerwona 'Rosetta'

Porzeczki to krzewy owocowe chętnie uprawiane w przydomowych ogrodach. Czy wiesz jakie szkodniki najczęściej atakują porzeczki? Szkodniki porzeczek.

Porzeczki są atakowane przez różne szkodniki roślin. Poznaj szkodniki roślin, które najczęściej atakują porzeczki.

Szkodniki porzeczek: wielkopąkowiec porzeczkowy

Wielkopąkowiec porzeczkowy to niewielki roztocz, który najczęściej atakuje porzeczkę czarną, rzadziej czerwoną. W wyniku jego żerowania pąki stają się kilkukrotnie powiększone i nabrzmiałe. Nie rozwijają się prawidłowo lub zasychają. Szkodnika można zwalczyć preparatem Ortus 05 SC stosując opryski dwukrotnie w ciągu sezonu.

Szkodniki porzeczek: przeziernik porzeczkowiec

Przeziernik porzeczkowiec to mały motyl, którego gąsienice żerują wewnątrz pędów, wyjadając ich wnętrze. Porażone pędy są osłabione, gorzej rosną i często zasychają. Po ich przecięciu w poprzek widoczny jest chodnik w którym żerowała gąsienica. Szkodnika można zwalczać na przełomie maja i czerwca, kiedy to występuje lot motyli. Należy zastosować 2-3-krotne opryskiwanie preparatem Fastac.

Szkodniki porzeczek: mszyce na porzeczkach

Na porzeczkach występuje kilka gatunków mszyc, choć najczęściej pojawia się mszyca porzeczkowo-czyściecowa. Na spodniej stronie liści oraz na najmłodszych pędach widoczne są skupiska małych owadów. Żerowanie mszyc prowadzi do deformacji liści i pędów. Liście wybrzuszają się charakterystycznie i zmieniają kolor na żółtawoczerwony, pędy zawijają się i zamierają. Mszyce można zwalczać jednym z preparatów – Fastac, Decis, Karate-Zeon, Pirimor.

>>>Polecane odmiany porzeczek: białek, czarnej i czerwonej

Czarna porzeczka - właściwości odżywcze i zastosowanie kulinarne [WIDEO]

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE