Szkodniki porzeczek. Jakie szkodniki najczęściej atakują porzeczki

2013-08-26 13:32
porzeczka-czerwona
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Porzeczka czerwona 'Rosetta'

Porzeczki to krzewy owocowe chętnie uprawiane w przydomowych ogrodach. Czy wiesz jakie szkodniki najczęściej atakują porzeczki? Szkodniki porzeczek.

Porzeczki są atakowane przez różne szkodniki roślin. Poznaj szkodniki roślin, które najczęściej atakują porzeczki.

Szkodniki porzeczek: wielkopąkowiec porzeczkowy

Wielkopąkowiec porzeczkowy to niewielki roztocz, który najczęściej atakuje porzeczkę czarną, rzadziej czerwoną. W wyniku jego żerowania pąki stają się kilkukrotnie powiększone i nabrzmiałe. Nie rozwijają się prawidłowo lub zasychają. Szkodnika można zwalczyć preparatem Ortus 05 SC stosując opryski dwukrotnie w ciągu sezonu.

Szkodniki porzeczek: przeziernik porzeczkowiec

Przeziernik porzeczkowiec to mały motyl, którego gąsienice żerują wewnątrz pędów, wyjadając ich wnętrze. Porażone pędy są osłabione, gorzej rosną i często zasychają. Po ich przecięciu w poprzek widoczny jest chodnik w którym żerowała gąsienica. Szkodnika można zwalczać na przełomie maja i czerwca, kiedy to występuje lot motyli. Należy zastosować 2-3-krotne opryskiwanie preparatem Fastac.

Szkodniki porzeczek: mszyce na porzeczkach

Na porzeczkach występuje kilka gatunków mszyc, choć najczęściej pojawia się mszyca porzeczkowo-czyściecowa. Na spodniej stronie liści oraz na najmłodszych pędach widoczne są skupiska małych owadów. Żerowanie mszyc prowadzi do deformacji liści i pędów. Liście wybrzuszają się charakterystycznie i zmieniają kolor na żółtawoczerwony, pędy zawijają się i zamierają. Mszyce można zwalczać jednym z preparatów – Fastac, Decis, Karate-Zeon, Pirimor.

>>>Polecane odmiany porzeczek: białek, czarnej i czerwonej

Mszyce na porzeczkach
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE