Cięcie pęcherznicy - kiedy i jak przycinać pęcherznice

2022-07-27 12:15
ciecie-pecherznicy
Autor: www.thinkstockphotos.com Aby pęcherznica ładnie się prezentowała w ogrodzie, konieczne jest jej systematyczne cięcie

Aby pęcherznica kalinolistna wyglądała atrakcyjnie w ogrodzie, konieczne jest jej systematyczne cięcie. Podpowiadamy kiedy i jak prawidłowo ciąć pęcherznicę kalinolistną. Pęcherznica kalinolistna cięcie.

Pęcherznica kalinolistna (łac. Physocarpus opulifolius) to jeden z krzewów ozdobnych zyskujących z roku na roku większą popularność. Dekoracyjny jest pokrój rośliny, jej liście, kwiaty i owocostany. Aby jednak pęcherznica w pełni ukazywała swoje atuty, powinna być regularnie przycinana. Pęcherznice można wykorzystywać do tworzenia luźnych lub strzyżonych żywopłotów - w tym drugim przypadku cięcie jest jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych.

Krzewy pęcherznicy osiągają zwykle 2–3 m wysokości i 1,5–2 m szerokości. Na rynku dostępne są odmiany różniące się siłą wzrostu, barwą kwiatów i liści oraz pokrojem. Technika cięcia każdorazowo wygląda jednak podobnie. Formy niskie należy jednak ciąć mniej intensywnie. Prawidłowo cięte pęcherznice charakteryzują się dość zwartym pokrojem, pędami gęsto pokrytymi ząbkowatymi, trójklapowymi liśćmi (to największa ozdoba roślin) i obfitym kwitnieniem.

Kiedy i jak prawidłowo ciąć pęcherznicę

Pęcherznica kalinolistna najobficiej kwitnie na pędach 2- i 3-letnich. Pęcherznice powinno się przycinać latem po przekwitnięciu (optymalnie od końca lipca do pierwszej połowy sierpnia) lub jesienią.

Podczas cięcia pęcherznicy należy usunąć u podstawy 1/3–1/4 najstarszych pędów. Oprócz tego należy skrócić o 1/3 długości te pędy, na których w danym roku znajdowały się kwiaty. Wszystkie gałązki należy ścinać tuż nad pąkiem skierowanym na zewnątrz (zgodnie z kierunkiem wzrostu pąka). Pędy uszkodzone, chore lub porażone przez szkodniki powinno się oczywiście również usunąć.

Kiedy nie należy przycinać pęcherznicy?

Częstym błędem popełnianym przez miłośników tego gatunku jest wiosenne cięcie, które powoduje wyciekanie soków. Rezultatem może być osłabienie rośliny, nadmierny wzrost i słabe kwitnienie.

Przeczytaj też:

Pęcherznice i tawuły na jednej rabacie >>>

Letnie przycinanie żywopłotów – czy latem trzeba ciąć żywopłoty, kiedy i jak to robić >>>

Cięcie hortensji - kiedy i jak przycinać różne gatunki hortensji? >>>

Cięcie roślin w ogrodzie

Krzewy kwitnące w Twoim ogrodzie. Czy rozpoznasz ich kwiaty?

Pytanie 1 z 8
Jaki to krzew?
kolkwicja chińska
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE