Opryski pomidorów mlekiem - na co i kiedy stosować? jak wykonać oprysk?

2021-04-29 20:51
Oprysk pomidorów
Autor: GettyImages Do oprysku najlepiej wybrać pogodny, ale nie upalny dzień (opryski w czasie upałów mogą powodować poparzenie liści) - najlepiej w ciągu dnia lub wczesnym wieczorem, tak aby na liściach nie było rosy

Do ochrony pomidorów i innych warzyw przed groźnymi chorobami grzybowymi i wirusowymi oraz szkodnikami najlepiej stosować metody naturalne. Obecnie wraca do łask znana od wielu lat i skuteczna metoda oprysku warzyw roztworem mleka i wody. Jak i kiedy opryskiwać mlekiem pomidory?

Co daje oprysk pomidorów mlekiem?

Oprysk mlekiem to ekologiczny i co ważne niedrogi sposób ochrony pomidorów (oraz i innych warzyw) przed infekcjami grzybowymi i wirusowymi, w tym najgroźniejszą chorobą atakującą pomidory - zarazą ziemniaka, ale także przed mączniakiem prawdziwym. Warstwa mleka na liściach i pędach tworzy barierę ochronną chroniącą przed patogenami. Największe znaczenie w tym procesie mają białka zawarte w mleku, które pod wpływem słońca działają antyseptycznie i zarodniki grzybów na liściach już w początkowej fazie rozwoju choroby są niszczone. Należy jednak pamiętać, że aby opryski mlekiem były skuteczne muszą być stosowane głównie profilaktycznie, od początku uprawy, ponieważ opryski wykonane na już porażone rośliny nic nie dadzą.

Najczęstsze choroby pomidorów gruntowych - objawy i zwalczanie >>>

Spis treści

  1. Co daje oprysk pomidorów mlekiem?
  2. Jak wykonywać opryski pomidorów mlekiem?
  3. Przygotowanie roztworu do oprysku pomidorów mlekiem
  4. Opryski mlekiem na mszyce i inne szkodniki
  5. Opryski i podlewanie mlekiem – zasilanie roślin w wapń
Warzywa na balkon - pomidory

Jak wykonywać opryski pomidorów mlekiem?

Do opryskiwania pomidorów najlepiej wybrać mleko pełnotłuste (najlepiej prosto od krowy), bo takie na roślinie najszybciej zacznie fermentować i utworzy naturalną barierę dla grzybów. Równie dobrze można jednak użyć mleka ze sklepu o zawartości tłuszczu 3,2% lub innego, ponieważ to białko, a nie tłuszcz jest tu najważniejsze. Opryskiwać można pomidory uprawiane zarówno w gruncie, jak i pod osłonami (minusem może być nieprzyjemna woń fermentującego mleka).

Taka profilaktyka wskazana jest szczególnie w okresie zagrożenia chorobami, w tym głównie zarazą ziemniaczaną - w czerwcu i w lipcu. Do oprysku najlepiej wybrać pogodny, ale nie upalny dzień (opryski w czasie upałów mogą powodować poparzenie liści) - najlepiej w ciągu dnia lub wczesnym wieczorem, tak aby na liściach nie było rosy. Opryskujemy dokładnie wszystkie części roślin – pędy i liście (z górnej i dolnej strony). Zabieg zaleca się powtarzać regularnie co 7-10 dni. Najlepszy efekt uzyskamy jeśli po oprysku utrzyma się bezdeszczowa pogoda przez kolejne 2-3 dni, aby mleko zaschło na liściach, tworząc powłokę ochronną.

Pielęgnacja pomidorów - podwiązywanie pomidorów, uszczykiwanie pędów, ogławianie pomidorów >>>

Kwazar - opryski pomidorów
Autor: Kwazar Oprysk pomidorów należy wykonać bardzo dokładnie i pokryć roztworem wszystkie części roślin (liście z obu stron)

Przygotowanie roztworu do oprysku pomidorów mlekiem

Stosowane są różne receptury przygotowania roztworu zawierającego mleko. Najprostszą do przygotowania w ogrodzie będzie zastosowanie proporcji 1:5, co oznacza, że np. 1 litr mleka rozpuszczamy w 5 litrach wody i dokładnie mieszamy. Do takiej mikstury można dodać także substancji, która poprawi przyczepność roztworu do powierzchni liści i pędów – może to być np. mydło potasowe, kilka kropel płynu do naczyń lub inny środek (tzw. adiuwant), zmniejszający napięcie powierzchniowe roztworu, dzięki czemu jest on lepiej wchłaniany.

Opryski mlekiem na mszyce i inne szkodniki

Warto pamiętać, że oprysk pomidorów mlekiem jest skuteczny nie tylko w profilaktyce chorób, ale także szkodników pomidorów i innych warzyw. Jest to znany od lat, naturalny (domowy) sposób ochrony roślin zaatakowanych przez mszyce. W tym przypadku jednak najlepsze będzie chude mleko, które należy zmieszać z wodą w proporcji 1:1 (np. 1 litr mleka na 1 litr wody). Oprysk także należy wykonać bardzo dokładnie i pokryć roztworem wszystkie części roślin (liście z obu stron). Zabieg wykonujemy od razu po zauważeniu pierwszych szkodników i powtarzamy raz na tydzień ( lub raz na 10 dni). Tą metodą można zwalczać choroby i mszyce nie tylko na pomidorach, ale także na ogórkach.

Przeczytaj też: Mszyce na pomidorach - jak pozbyć się mszyc z krzewów pomidorów, opryskiwanie pomidorów na mszyce >>>

Opryski i podlewanie mlekiem – zasilanie roślin w wapń

W czasie nawożenia roślin ogrodowych, ale także domowych, warto pamiętać, że mleko jest nie tylko środkiem skutecznym w profilaktyce chorób i szkodników, ale także zasila rośliny w potrzebny im wapń. Pierwiastek ten jest niezbędny dla właściwego rozwoju i wzrostu większości roślin (w tym warzyw), dlatego podlewanie wodą z mlekiem skutecznie je wzmocni. Z kolei opryski mlekiem, obok funkcji ochronnej (choroby, szkodniki), mogą być formą zasilania dolistnego, dzięki któremu barwa liści roślin będzie bardziej intensywna i nie będą one żółkły (jest to pożyteczne szczególnie w przypadku domowych roślin ozdobnych z liści, np. bluszcz, fikusy i paprocie). Do tego celu najlepiej stosować mleko chude, bez konserwantów w proporcji 1:10 (1l mleka na 10l wody).

Pomidory - co o nich wiesz?

Pytanie 1 z 11
Skąd pochodzą pomidory?
Pomidory
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE