Opryski na kleszcze w ogrodzie - jak pozbyć się kleszczy z ogrodu, czym i kiedy pryskać - preparaty, zasady stosowania

2022-06-20 10:53
Kleszcze w ogrodzie
Autor: GettyImages Kleszcze są groźne dla ludzi i zwierząt domowych ze względu na przenoszone przez nie groźne choroby

W ogrodach zagrożeniem dla zdrowia ludzi i zwierząt są kleszcze. Ich liczebność corocznie się zwiększa, dlatego należy zachować ostrożność w czasie prac ogrodowych, a w razie potrzeby zastosować opryski odpowiednimi preparatami.

Jak atakują kleszcze i dlaczego są groźne?

Kleszcze "czekają" w trawach, zaroślach, na liściach krzewów lub innych roślin i polują na ofiarę, której czepiają się dzięki odnóżom i haczykowatym pazurkom. Chwytają się zazwyczaj ubrania, włosów, skóry, zwierzęcej sierści (zwierząt domowych lub dzikich, np. myszy, szczurów, kun).

Powszechnie wiadomo, że kleszcze są niebezpieczne dla ludzi i zwierząt domowych ze względu na przenoszone przez nie groźne choroby, między innymi boreliozę czy kleszczowe zapalenie opon mózgowych, które mogą powodować groźne powikłania, prowadzące do trwałej utraty zdrowia, a nawet śmierci. Ocenia się, iż obecnie na terenie Polski co trzeci kleszcz może być nosicielem przynajmniej jednej choroby (a nierzadko kilku).

Opryski na kleszcze
Autor: GettyImages Do oprysku przeciw kleszczom można zastosować preparaty naturalne albo chemiczne

Opryski na kleszcze - w jakich miejscach w ogrodzie je zrobić?

Kleszcze lubią przede wszystkim miejsca wilgotne stale zacienione i tutaj można je spotkać najczęściej. Z tego względu planowanie nasadzeń głównie w nasłonecznionych miejscach ogrodu znacznie ograniczy ilość siedlisk sprzyjających przetrwaniu kleszczy.

Warto także zadbać o właściwe składowanie i przetrzymywanie różnego rodzaju przedmiotów w ogrodzie i przy domu, m.in. drewna kominkowego, które najlepiej magazynować w suchym, nasłonecznionym miejscu, w niewielkiej odległości od domu i nie bezpośrednio na ziemi, ale np. na paletach.

Lepiej unikać również pozostawiania w ogrodzie zalegających resztek roślinnych, pryzm liści itp. Szczególnie należy wziąć pod uwagę miejsca, gdzie często przemieszczamy się my i domowe zwierzęta. Zwróćmy tez uwagę na miejsca, gdzie trawnik styka się z rosnącymi w cieniu krzewami i innymi roślinami ogrodowymi.

warto wiedzieć

Na ograniczenie występowania kleszczy w ogrodzie ma wpływ:

Opryski na kleszcze naturalnymi preparatami

Do zwalczania kleszczy zawsze warto najpierw zastosować profilaktycznie środki naturalne, które nie zawierają substancji chemicznych, a raczej odstraszają lub w sposób mechaniczny unieszkodliwią szkodnika lub uniemożliwiają jego rozwój.

Są to miedzy innymi preparaty pochodzenia organicznego, np. oparte na oleju rydzowym, z których sporządza się roztwór wodny, a następnie opryskuje rośliny lub inne miejsca. Po oprysku cienka, lepka i szczelna powłoka pokrywa kleszcze i całkowicie je unieruchamia, a także zatyka otwory oddechowe (przetchlinki), co powoduje ich wyeliminowanie (uniemożliwia także rozwój złożonych jaja).

Warto takie opryski wykonywać możliwie jak najwcześniej wiosną, aby ograniczać występowanie i rozwój kleszczy. W sprzedaży można spotkać także preparaty/środki naturalne, będące wyciągami różnych roślin, których zapach lub inne właściwości odstraszają kleszcze. Często działają również odstraszająco na komary.

Przeczytaj też: Komary w ogrodzie, na balkonie i tarasie – jak się ich pozbyć? >>>

Opryski na kleszcze preparatami chemicznymi

W sprzedaży dostępnych jest wiele preparatów (różnych producentów) dedykowanych do zwalczania kleszczy, które oparte są na kilku substancjach, głównie z grupy pyretroidów (np. alfa-cypermetryna, cypermetryna, deltametryna, permetryna). Są to skuteczne środki, które znacznie ograniczają występowanie kleszczy i - co ważne - działają na owady w każdym ich stadium rozwoju: na larwy (nimfy), postać dorosłą i jaja.

Stosować należy (zawsze zgodnie z instrukcją!) wyłącznie preparaty na kleszcze dopuszczone do obrotu i dozwolone w użytku amatorskim, czyli w ogrodach. Liczba takich środków corocznie się zmienia, dlatego należy zapytać w punkcie sprzedaży o odpowiednie środki.

Na wykonanie zabiegu oprysku na kleszcze najlepiej wybrać lekko pochmurny, bezwietrzny dzień oraz porę dnia, kiedy owady pożyteczne (pszczoły, trzmiele) są mniej aktywne i nie będą narażone na kontakt z substancją chemiczną (rano lub wieczorem). Zwykle wystarczy wykonać oprysk raz w miesiącu w okresie od końca marca do sierpnia.

PRAWDY I MITY O KLESZCZACH

Pytanie 1 z 8
Czy to prawda, że kleszcze są aktywne tylko latem?
Zdjęcie
Kleszcze. Sprawdź, jak je przechytrzyć
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE