Nornice - jak się pozbyć szkodników? Domowe sposoby na nornice. Zrób to, a wypłoszysz je z ogrodu!

2024-03-01 12:02

Nornice to szkodniki niemile widziane w ogrodzie - potrafią wyrządzić tam wiele szkód. Jak zatem wypłoszyć nornice z ogrodu? Poznaj skuteczne sposoby na nornice.

Nornica ruda
Autor: GettyImages Nornica ruda to jeden z drobniejszych gryzoni nornikowatych występujących w Polsce

Spis treści

  1. Jak wygląda nornica?
  2. Jak szybko rozmnaża się nornica?
  3. Czym żywią się nornice i dlaczego są szkodnikami?
  4. Zobacz w galerii jak wygląda nornica
  5. Jaki jest dobry i sprawdzony sposób na pozbycie się nornic?
  6. Jak pozbyć się nornic z ogrodu? Co robić, by w ogrodzie się nie pojawiały?
Kret, nornice i inne szkodniki ogrodowe: jak je wypłoszyć?

Jak wygląda nornica?

Nornica ruda (Myodes glareolus) jest niewielkim gryzoniem nornikowatym. Długość głowy i wałeczkowatego tułowia wynosi do 11 cm. Sierść na grzbiecie jest szaro-ruda, żółtawo-ruda lub czerwonawo-rdzawa. Boki są jaśniejsze, a brzuch biały lub popielaty, niekiedy o odcieniu kremowym. Oczy ma duże, a uszy wyraźnie wystają z sierści, są przygięte do przodu i sięgają oczu. Ogon jest skąpo owłosiony, stosunkowo długi (do 5 cm), z wierzchu ciemny, spodem jasny. Jasne są też stopy.

Nornica ruda jest pospolita w całej Polsce, zamieszkuje wilgotne lasy liściaste i mieszane, zarośla nadwodne, parki, ogrody i działki. Przebywa w bezpośredniej bliskości kopców, gniazda chętnie zakłada pod leżącymi pniami drzew. W miejscach odsłoniętych przebywa rzadziej. Żeruje głównie nocą, ale można ją też spotkać w dzień. Jej rewir wynosi około 1600 m2. Doskonale skacze i dobrze wspina się po gałązkach drzewek owocowych, z których ogryza korę. Kopie nory płytko, w wierzchniej warstwie ziemi, tworząc skomplikowaną sieć korytarzy z wieloma otworami wejściowymi. Kuliste gniazda z mchu i traw zakłada w spróchniałych drzewach, pod kłodami, między korzeniami starych pni oraz głębiej w ziemi.

Jak szybko rozmnaża się nornica?

Tempo rozrodu nornicy rudej jest ściśle związane z okresem największej dostępności pożywienia. Ciąża trwa około 21 dni. Samica rodzi 3–4 razy w roku po 3–5 (do 7) młodych. Młode przychodzą na świat ślepe i nieowłosione. Szybko rosną i po 12–14 dniach otwierają oczy, po około 25 dniach życia przestają się odżywiać mlekiem matki i opuszczają gniazdo. Młode uzyskują pełną dojrzałość płciową w wieku 8–9 tygodni. Nornica ruda w ciągu jednego roku może wyprowadzić 4 mioty, co daje średnio 20 potomstwa rocznie. Nornice żyją 2–3 lata, ale zwykle krócej w warunkach naturalnych.

Czym żywią się nornice i dlaczego są szkodnikami?

Nornice są aktywne cały rok, nie zapadają w sen zimowy.

  • Wiosną i latem nornice zjadają liście roślin, owady i ich larwy, nasiona, pąki drzew, korę, porosty. Lubią ogryzać karpy i cebulki roślin ozdobnych, korzenie świeżo posadzonych drzew lub bulwy warzyw. 
  • Jesienią i zimą żywią się owocami, nasionami, nadziemnymi częściami roślin zielonych, a także kłączami oraz różnymi bezkręgowcami, w tym dżdżownicami.
  • Na zimę gromadzą zapasy nasion, jagód i młodych pędów drzew. Przy niedoborze pożywienia żerują na korze młodych drzew i krzewów liściastych, w tym róż.
  • W sadach zjadają owoce i ogryzają korę z cienkich gałęzi starszych drzew oraz pnia i kątów gałęzi młodych drzewek.

Jeśli zauważymy w ogrodzie duże szkody wyrządzone przez nornice, czyli powyjadane nasiona, bulwy, kłącza i cebule kwiatowe, uszkodzona korę drzew i krzewów, to warto pomyśleć o wypłoszeniu nornic z ogrodu.

Zobacz w galerii jak wygląda nornica

warto wiedzieć

Jaki jest dobry i sprawdzony sposób na pozbycie się nornic?

Skuteczną metodą pozbycia się nornic z ogrodu jest posadzenie w nim roślin, których gryzonie te nie lubią. Są to przede wszystkim rozmaite gatunki i odmiany czosnku (czosnek pospolity, czosnki ozdobne, czosnek niedźwiedzi), szachownicę cesarską i szachownicę kostkową, wilczomlecz, nostrzyk, rącznik pospolity, inkarwillę, wilczomlecze, miętę, czarny bez, gorczycę, miętę, rumianek pospolity (lekarski), hyzop lekarski oraz krzewy czarnej porzeczki.

W sierpniu można wysiać jako poplon gorczycę i grykę, wiosną ściąć i przekopać (czyli wymieszać z wierzchnią warstwą gleby). Suszone roztarte pędy i kwiaty mięty i rumianku warto rozsypywać na rabatach. Do nor można wtykać liście orzecha włoskiego, czarnego bzu, pędy żywotnika zachodniego (czyli popularnej tui), ząbki czosnku. Można wlewać do nor wyciąg z przefermentowanych liści bzu czarnego lub z zalanych ciepłą wodą ząbków czosnku.

AS

Jak pozbyć się nornic z ogrodu? Co robić, by w ogrodzie się nie pojawiały?

Aby pozbyć się nornic z ogrodu, warto zastosować jednocześnie kilka metod, ponieważ zazwyczaj żadna z nich stosowana osobno nie jest w 100 procentach skuteczna.

Starajmy się jednak, by skupić się na wypłoszeniu nornic z naszego ogrodu, a nie ich zabijaniu! Warto zapobiegać występowaniu nornic w sposób naturalny.

Sposoby na nornice:

  • usuwanie z ogrodu resztek roślin;
  • regularne odchwaszczanie rabat i grządek;
  • profilaktyczne przekopywanie i odchwaszczanie rabat oraz utrzymywanie ich w porządku;
  • unikanie ściółkowania grubą warstwą - choć ściółkowanie ziemi wokół roślin jest korzystne, to nie stosujmy zbyt grubej warstwy ściółki na rabatach i grządkach warzywnych, ponieważ może się ona stać doskonałym schronieniem dla nornic.
  • wykaszanie roślinności zielnej wokół ogrodów i usuwanie pokosu;
  • stworzenie właściwych warunków siedliska dla naturalnych wrogów gryzoni; zakładanie żywopłotów i skupisk drzew i krzewów, czyli miejsc w których znajdą dla siebie ostoje drapieżniki gryzoni: jeże, łasice, kuny, tchórze, ptaki drapieżne;
  • uprawianie roślin odstraszających nornice (czosnek, nostrzyk, wilczomlecz i korona cesarska) i wykładanie części tych roślin do nor gryzoni;
  • utrudnianie nornicom dostępu do pni drzewek owocowych - warto przed zimą szczelnie owinąć je słomą albo zastosować osłonki sadownicze z tworzywa sztucznego. Ten sposób jest szczególnie ważny w przypadku młodych drzewek, które zostały niedawno posadzone (ich miękka kora jest przysmakiem nornic);
  • sadzenie cebulek kwiatowych w specjalnych koszyczkach i osłonkach, które utrudniają dostęp nornicy;
  • wykorzystanie odstraszaczy dźwiękowych wykonanych samodzielnie (np. wkopując w ziemię skośnie butelkę - wpadający w nią wiatr będzie wydawać zawodzący dźwięk odstraszający nornice) lub zakupionych w sklepie specjalnych odstraszaczy akustycznych przeciw gryzoniom (emitują niesłyszalne dla ludzi sygnały dźwiękowe oraz wibracje, które odstraszają m.in. nornice);
  • stosowanie bezpiecznego dla ogrodu koncentratu do odstraszania nornic zawierającego naturalne substancje otrzymywane z roślin (olej rycynowy, olejek lawendowy i ekstrakt z czosnku pospolitego) oraz mieszaniny alkoholi;
  • wyłapywanie gryzoni do umieszczanych w norach pułapek (np. w postaci wydłużonego cylindra z zapadającymi się po obu stronach wejściami).

Opracowanie: na podstawie tekstu prof. Stanisława Ignatowicza

Przeczytaj też:

Sonda
Najwięcej szkód w Twoim ogrodzie wyrządza: