Nawożenie róż ogrodowych. Czym nawozić róże, żeby pięknie kwitły? Kiedy stosować nawóz do róż?

2024-06-06 11:17

Nawożenie róż to ważny zabieg pielęgnacyjny. Róże bardzo intensywnie rosną, niektóre kwitną przez całe lato, inne powtarzają kwitnienie pod koniec lata. Ich wymagania pokarmowe są duże. Podpowiadamy kiedy i jak nawozić krzewy róż. Czym nawozić róże żeby pięknie kwitły? Kiedy stosować nawóz do róż?

Nawożenie róż
Autor: GettyImages Nawożenie róż trzeba przeprowadzać każdego roku - tylko wtedy będą obficie kwitły

Spis treści

  1. Kiedy stosować nawóz do róż?
  2. Jaki nawóz pod róże?
  3. Nawożenie róż na objawy niedoboru pierwiastków

Róże należą do najpopularniejszych krzewów ozdobnych sadzonych w ogrodach. Róże charakteryzuje duże zapotrzebowanie na składniki pokarmowe, dlatego należy nawozić je systematycznie, każdego roku. Do nawożenia róż najlepiej stosować nawozy mineralne wieloskładnikowe o proporcji składników N:P:K 2:1:3, wzbogacone w mikroelementy.

Przed posadzeniem krzewów róż w ogrodzie, należy odpowiednio przygotować glebę zasilając ją w składniki pokarmowe. Dlatego w pierwszym roku po posadzeniu krzewów róż nie nawozi się. Zasilanie nawozami mineralnymi rozpoczyna się w kolejnych latach po posadzeniu.

Kiedy stosować nawóz do róż?

Jeśli sadząc krzewy róż, zastosowaliśmy nawóz naturalny, w tym roku możemy już nie zasilać roślin. Nawożenie organiczne warto powtarzać co 3-4 lata. Jesienią lub wczesną wiosną rozkładamy pod krzewami około 5 kg/m2 kompostu albo rozłożonego obornika.

Począwszy od drugiego roku, róże należy nawozić trzy razy w sezonie nawozem mineralnym.

  • Po odsłonięciu kopczyków i pierwszym cięciu, zwykle w drugiej połowie kwietnia, rozsypujemy wokół krzewu 50-80 g/m2 nawozu wieloskładnikowego, np. Azofoski, Florovitu, i mieszamy z wierzchnią warstwą gleby.
  • W połowie czerwca należy zasilić je dawką 30-40 g/m2.
  • W końcu lipca podajemy trzecią - ostatnią - porcję (taką jak druga). Po tym terminie nie należy nawozić róż.

Jesienią róż nie należy nawozić, ponieważ zabieg ten sprzyja wzrostowi pędów, a krzewy nie zakończą wegetacji przed zimą i będą bardziej narażone na przemarznięcie.

Nawożenie róż
Autor: GettyImages Pierwsze nawożenie róż należy przeprowadzić w kwietniu

Jaki nawóz pod róże?

Wielu producentów przygotowuje specjalne mieszanki nawozów dla róż zarówno w postaci granulek, jak i w płynie lub żelu, np. Florovit, Substral, Agrecol, Biopon, Target. Można także zastosować wiosną nawozy wolno działające dla róż (przez 3-4, a nawet 6 miesięcy), np. Osmocote czy Substral. Stosowanie takich mieszanek jest korzystniejsze, ponieważ oprócz azotu, potasu i fosforu, trzech podstawowych pierwiastków potrzebnych roślinom do rozwoju, zawierają dodatkowo inne mikroelementy, np. miedź, żelazo, cynk, magnez. Ich niedobór zaburza rozwój roślin.

Nawożenie róż
Autor: GettyImages Do nawożenia róż najlepiej stosować nawozy mineralne wieloskładnikowe

Nawożenie róż na objawy niedoboru pierwiastków

Słaby wzrost, żółknięcie i opadanie dolnych liści to oznaka niedoboru azotu. Małe pąki kwiatowe i zasychające brzegi dolnych liści oznaczają brak potasu. Gdy dolne liście żółkną, ale wyraźnie widać zielone nerwy, to znak, że roślinie brak magnezu. Żółtawe liście z wyraźnie widoczną siatką unerwień i czerwoną obwódką to znak niedoboru żelaza. Takie rośliny należy opryskać nawozem dolistnym, który zawiera minerały w łatwo przyswajalnej formie (szybko działa). Gdy czubki pędów i górne liście są bardzo jasne, prawie białe, to znaczy, że roślina jest przenawożona, odczyn gleby jest za wysoki lub gleba jest za mokra.

Przeczytaj też:

Pięknie kwitnące krzewy: czy rozpoznasz je wszystkie?

Pytanie 1 z 10
Jak nazywa się ten krzew?
budleja Dawida
#MuratorOgroduje: Róże w ogrodzie – nawożenie i pielęgnacja
Materiał sponsorowany