Mszyce na kwiatach. Domowe sposoby na mszyce – naturalne opryski przeciw szkodnikom

2025-03-14 12:51

Mszyce na roślinach kwiatowych to powszechny problem na ogrodach, balkonach, a czasem także i roślinach doniczkowych w domach. Szkodniki wysysają soki z młodych pędów, pąków kwiatowych lub kwiatostanów, utrudniając lub wręcz uniemożliwiając kwitnienie i rozwój rośliny. Walka z nimi nie jest łatwa, ale można ją prowadzić domowymi sposobami.

Skąd mszyce na kwiatach?

Są często przynoszone z nowo kupowanymi roślinami lub ziemią kwiatową. Ukryte są w formie jaj lub larw na roślinach lub ziemi i trudno je zauważyć. Zaczynają się rozwijać w sprzyjających dla siebie warunkach. W przypadku roślin doniczkowych do rozwoju dochodzi w warunkach małej wilgotności powietrza, przesuszonej ziemi lub zbyt obfitego nawożenia. W ogrodach mszyce pojawiają się za sprawą mrówek, które zajmują się ich „hodowlą”. Z mieszanki wydzielin mszyc i soku uszkodzonych roślin powstaje słodka substancja zwana spadzią, którą żywią się mrówki. Oba gatunki żyją ze sobą w symbiozie. Spadź sprzyja również rozwojowi chorób grzybowych na roślinach.

Szybko rozprzestrzeniające się kolonie mszyc mogą doprowadzić do zahamowania wzrostu rośliny, skarlenia i zniekształcenia pędów, a w przypadku roślin warzywnych i owocowych zmniejszenie plonu.

Białe mszyce na kwiatach doniczkowych

Mączlik szklarniowy, owad występujący na liściach roślin pod zadaszeniem jest często mylony z mszycą – przypominają ją nieco larwy szkodnika. Dorosłe osobniki i larwy wysysają sok z liści. Wydzielają słodką tzw rosę miodową, która jest pożywką do rozrostu grzybów. Do zwalczania stosuje się środki chemiczne, a także wywary, np. z tytoniu lub wrotycza lub roztwór wody z czosnkiem lub wody z mydłem potasowym.

Jak się pozbyć mszyc?

W handlu jest mnóstwo chemicznych preparatów owadobójczych i biopreparatów zwalczających mszyce. Można jednak chronić rośliny kwiatowe stosując środki przygotowane na bazie dostępnych w domu produktów lub powszechnie występujących roślin.

Domowe sposoby na mszyce na kwiatach

Do zwalczania mszyc można zastosować roztwory mydła, sody, a także napary, gnojówki lub wywary z roślin. Popularne w naturalnym zwalczaniu mszyc są: cebula, czosnek, rumianek pospolity i mniszek lekarski, pokrzywa, wrotycz pospolity, bieluń dziędzierzawa, lulek czarny. Wyciągi i wywary z cebuli, czosnku, mniszka lekarskiego lub pokrzywy mają krótki okres przechowywania i najlepiej jest je przygotowywać tuż przed zastosowaniem – mają wówczas najlepszą skuteczność. Do aplikacji środków najwygodniej jest użyć ręcznego spryskiwacza z pompką.

Oprysk z roztworu mydła na mszyce

Roztwór przygotowuje się z szarego mydła biorąc 10 – 20 g na 1 litr ciepłej wody. Po rozpuszczeniu i ostudzeniu można przeprowadzić oprysk zaatakowanych przez mszyce roślin. Pierwszy zabieg może nie przynieść pożądanego efektu likwidacji kolonii szkodników, ale można go powtórzyć co ok. 5 - 7 dni.

Roztwór sody na mszyce

Do jego przygotowania potrzeba tylko 1 łyżeczki sody oczyszczonej, którą rozpuszcza się w 2 l ciepłej wody. Po ostygnięciu roztwór nadaje się do użycia.

Roztwór octu na mszyce

Do jego przygotowania potrzeba ocet spirytusowy 10%. Rozcieńcza się go wodą w stosunku 1:10. Można dodać odrobinę środka myjącego (szare mydło lub płyn do naczyń). Oprysk stosować na zielone części roślin.

Wywar z łusek cebuli na mszyce

Do przygotowania potrzeba np. 20 g łusek cebuli, które zalewa się 1 litrem wody. Po osiągnięciu wrzenia wywar gotuje się ok. pół godziny. Po wystygnięciu i przecedzeniu jest gotowy do aplikacji. Oprysk stosuje się na zielone części roślin. Wywar nadaje się do przechowania przez okres 2 – 3 miesięcy w szczelnym naczyniu i w ciemnym miejscu.

Wyciąg z łusek cebuli na mszyce

Przygotowuje się go podobnie jak wywar, ale bez potrzeby gotowania – 20 g łusek namacza się w 1 l wody i odstawia na 4 doby do naciągnięcia. Przecedzony wyciąg nadaje się do zastosowania, ale należy go zużyć w ciągu ok. kilkunastu godzin, gdyż jest bardzo nietrwały.

Wyciąg z mniszka na mszyce

Wyciąg z mniszka przygotowuje się z 400 g liści i 250 g korzeni mniszka lekarskiego i 10 l wody. Po 3-4 godzinach tak przygotowaną wyciągiem można wykonać oprysk.

Gnojówka z pokrzywy na mszyce

Kilogram zebranej przez kwitnieniem pociętej pokrzywy zalewa się 10 l wody i odstawia na okres 2 – 3 tygodni. Preparat jest gotowy, gdy zaniknie piana, co świadczy o zakończeniu fermentacji. Do oprysku stosuje się roztwór gnojówki z wodą w stosunku 1:20.

Mszyce na różach
Murowane starcie
Narzędzia ogrodowe – spalinowe czy akumulatorowe? MUROWANE STARCIE

Ogród w stylu boho - inspiracje. Zdjęcia