5 domowych sposobów na zwalczanie mszyc. Jak skutecznie zwalczać mszyce naturalnymi preparatami?

2023-05-19 18:00

Zwalczanie mszyc w sposób naturalny jest możliwe za pomocą kilku prostych domowych sposobów. Oto pięć skutecznych metod, które mogą pomóc pozbyć się tych uciążliwych szkodników. Te domowe sposoby są przyjazne dla środowiska i mogą być stosowane na roślinach w ogrodzie lub w domu. Aby skutecznie zwalczyć mszyce i przywrócić zdrowie roślinom, ważne jest regularne stosowanie tych metod.

Ważne jest regularne stosowanie tych metod, ponieważ mszyce szybko się namnażają. Ponadto, jeśli infekcja jest poważna, konieczne może być zastosowanie profesjonalnych środków owadobójczych lub skonsultowanie się z wyspecjalizowanym ogrodnikiem. Oto pięć domowych sposobów na zwalczanie mszyc: woda z mydłem, roztwór octu, olej rzepakowy, wywar z czosnku oraz wyciąg z pokrzywy. 

Woda z mydłem na mszyce

W małej butelce rozcieńcz płyn do naczyń lub mydło w płynie w stosunku 1:10 z wodą. Spryskaj rośliny, na których pojawiły się mszyce, skupiając się na dolnej stronie zaatakowanych liści. Powtarzaj codziennie przez kilka dni, aż mszyce znikną.

Ocet na mszyce

Ważne jest, aby do oprysków przeciw mszycom przygotować rozcieńczony roztwór octu we właściwym stężeniu: 1 litr octu miesza się z 10 litrami wody. Do przygotowywanego roztworu można dodać trochę szarego mydła - dzięki temu preparat będzie dłużej utrzymywał się na roślinach, a także zalegał na ciałach owadów. Oprysk roztworem octu to dobry sposób na zwalczanie mszyc.

Można wykorzystać także ocet jabłkowy. Wymieszaj w równych częściach ocet jabłkowy i wodę. Przelej mieszaninę do butelki ze spryskiwaczem. Spryskaj rośliny, unikając bezpośredniego kontaktu z kwiatami.    Powtarzaj codziennie, aż mszyce znikną.

Olej rzepakowy na mszyce

O zwalczaniu mszyc olejem rzepakowym dowiedzieliśmy się z Forum Muratora. Rada forumowicza jest następująca: trzeba zrobić 1% roztwór z oleju i wody i tym spryskać zakażone rośliny. Mszyce podobno padają jak muchy. Należy jednak pamiętać, aby roztwór był najwyżej 1%.

Wyciąg z czosnku na mszyce

Zgnieć kilka ząbków czosnku i umieść w misce. Zalej czosnek wrzątkiem i pozostaw do ostygnięcia. Odcedź mieszaninę, dodaj łyżkę stołową płynu do naczyń i wymieszaj. Przelej wyciąg z czosnku do butelki ze spryskiwaczem i spryskaj rośliny. Powtarzaj co kilka dni.

Wyciąg z pokrzywy na mszyce

Aby zrobić wyciąg z pokrzywy na mszyce 1 kg roślin (zebranych przed kwitnieniem!) zalewamy 10 litrami wody i pozostawiamy na 24 godziny. Stosujemy bez rozcieńczania.

Forumowicze Muratora polecają także wyciąg ze skrzypu: 1 garść suszu skrzypu zalać litrem wrzątku. Przykryć żeby się zaparzył. Po 30 minutach odcedzić i do tego koncentratu dolać 4 litry wody. Do tego dodać jeszcze mydło ogrodnicze, albo zwykły płyn do naczyń (żeby środek po oprysku dobrze przylegał do liści). Tym trzeba spryskiwać zakażone rośliny.

Przeczytaj też: