Przycinanie lawendy - kiedy przycinać lawendę przed zimą? Jak wykonać letnie przycinanie lawendy?

2023-08-31 11:37

Przycinanie lawendy to zabieg konieczny, aby pobudzić roślinę do kwitnienia i tworzenia gęstych kęp. Podpowiadamy, kiedy i jak prawidłowo przycinać lawendę.

Przycinanie lawendy
Autor: GettyImages Przycinanie lawendy sprawi, że będzie ona pięknie kwitła i zachowa właściwy kształt

Spis treści

  1. Kiedy przycinać lawendę przed zimą?
  2. Dlaczego należy przycinać lawendę?
  3.  Jak wykonać letnie przycinanie lawendy?

Aby lawenda rosnąca w ogrodzie była jego prawdziwą ozdobą, należy zapewnić jej odpowiednią pielęgnację. Jednym z ważnych zabiegów pielęgnacyjnych w uprawie lawendy jest cięcie. Wykonywane regularnie zapewni obfite kwitnienie lawendy oraz zachowanie odpowiedniego kształtu krzewinki.

Kiedy przycinać lawendę przed zimą?

Lawendę przycinamy dwa razy w roku: po raz pierwszy wiosną (od trzeciej dekady marca do początku kwietnia, zanim na dobre rozpocznie się wegetacja), a po raz drugi latem (od lipca do końca sierpnia). Zamiast cięcia wiosennego możemy przyciąć lawendę na początku jesieni (w połowie września).

Dlaczego należy przycinać lawendę?

Regularne przycinanie lawendy sprawi, że jej pokrój stanie się zwarty i krzaczasty, a kwitnienie będzie bardziej obfite. Nieprzycinane krzewinki z biegiem lat stają się coraz bardziej rozpierzchłe, łysieją w środku i znacznie tracą na urodzie.

 Jak wykonać letnie przycinanie lawendy?

Lawendę powinno się formować systematycznie, co roku skracając najmłodsze pędy. Starsze, zdrewniałe łodygi źle znoszą przycinanie – mogą nie wypuścić pędów.

Formowanie lawendy należy zacząć tuż po posadzeniu. Młode, nierozkrzewione rośliny w pierwszym roku wzrostu skraca się o połowę. To sprawi, że u podstawy wypuszczą dużo nowych pędów kształtujących gęstą koronę.

W następnych latach rośliny należy przycinać tuż po kwitnieniu (nie jesienią, bo zbyt późno cięte gorzej zimują), usuwając zasychające kwiatostany z 7-centymetrowymi fragmentami pędów. Niektóre kwiatostany warto jednak zostawić, bo lawenda dość łatwo się rozsiewa i kiełkuje, dając nowe rośliny.

Podczas przycinania lawendy skraca się tylko ich ubiegłoroczne odcinki – przycięcie starszych części rośliny (zbyt blisko ziemi) może spowodować, że nie wypuści już nowych pędów.

Wiosną należy przeprowadzić cięcie formujące lawendy: usunąć chore, złamane lub uszkodzone pędy, a pozostałe skrócić tak, by nadać roślinie ładny kształt. Dobrym sposobem przycinania lawendy jest formowanie krzewów w kulę – taki kształt pozwoli na swobodny dostęp powietrza do wnętrza krzewu, co będzie zapobiegać gniciu pędów wewnątrz, oraz pozwoli na odpowiednie doświetlenie wszystkich gałązek.

Przeczytaj też:

Jak sadzić lawendę w ogrodzie?

Krzewy kwitnące w Twoim ogrodzie. Czy rozpoznasz ich kwiaty?

Pytanie 1 z 8
Jaki to krzew?
kolkwicja chińska