Przycinanie lawendy: kiedy i jak przycinać lawendę?

2019-03-11 8:55
Przycinanie lawendy
Autor: GettyImages Przycinanie lawendy sprawi, że będzie ona pięknie kwitła i zachowa właściwy kształt

Aby lawenda obficie kwitła i tworzyła gęste kępy, trzeba ją regularnie przycinać. Podpowiadamy, kiedy i jak prawidłowo przycinać lawendę.

Aby lawenda rosnąca w ogrodzie była jego prawdziwą ozdobą, należy zapewnić jej odpowiednią pielęgnację. Jednym z ważnych zabiegów pielęgnacyjnych w uprawie lawendy jest cięcie. Wykonywane regularnie zapewni obfite kwitnienie lawendy oraz zachowanie odpowiedniego kształtu krzewinki.

Cięcie lawendy: kiedy i jak przycinać lawendę

Regularne przycinanie lawendy sprawi, że jej pokrój stanie się zwarty i krzaczasty, a kwitnienie będzie bardziej obfite. Nieprzycinane krzewinki z biegiem lat stają się coraz bardziej rozpierzchłe, łysieją w środku i znacznie tracą na urodzie.

>>Nie przegap: Trawy ozdobne w ogrodzie. Najładniejsze gatunki traw i ich uprawa

Formowanie lawendy należy zacząć tuż po posadzeniu. Młode, nierozkrzewione rośliny w pierwszym roku wzrostu skraca się o połowę. To sprawi, że u podstawy wypuszczą dużo nowych pędów kształtujących gęstą koronę. W następnych latach rośliny należy przycinać tuż po kwitnieniu (nie jesienią, bo zbyt późno cięte gorzej zimują), usuwając zasychające kwiatostany z 7-centymetrowymi fragmentami pędów. Niektóre kwiatostany warto jednak zostawić, bo lawenda dość łatwo się rozsiewa i kiełkuje, dając nowe rośliny.

Wiosenne cięcie formujące lawendy

Wiosną należy przeprowadzić cięcie formujące lawendy: usunąć chore, złamane lub uszkodzone pędy, a pozostałe skrócić tak, by nadać roślinie ładny kształt.

Lawendę powinno się formować systematycznie, co roku skracając najmłodsze pędy. Starsze, zdrewniałe łodygi źle znoszą przycinanie – mogą nie wypuścić pędów.

>>Przeczytaj też: Jaką ziemię lubi lawenda

Jak sadzić lawendę w ogrodzie?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE