Lawenda w ogrodzie: kiedy i jak przycinać lawendę?

2019-03-11 8:55 Elżbieta Borkowska-Gorączko
Przycinanie lawendy
Autor: GettyImages Przycinanie lawendy sprawi, że będzie ona pięknie kwitła i zachowa właściwy kształt

Aby lawenda obficie kwitła i tworzyła gęste kępy, trzeba ją regularnie przycinać. Podpowiadamy, kiedy i jak prawidłowo przycinać lawendę.

Aby lawenda rosnąca w ogrodzie była jego prawdziwą ozdobą, należy zapewnić jej odpowiednią pielęgnację. Jednym z ważnych zabiegów pielęgnacyjnych w uprawie lawendy jest cięcie. Wykonywane regularnie zapewni obfite kwitnienie lawendy oraz zachowanie odpowiedniego kształtu krzewinki.

Cięcie lawendy: kiedy i jak przycinać lawendę

Regularne przycinanie lawendy sprawi, że jej pokrój stanie się zwarty i krzaczasty, a kwitnienie będzie bardziej obfite. Nieprzycinane krzewinki z biegiem lat stają się coraz bardziej rozpierzchłe, łysieją w środku i znacznie tracą na urodzie.

>>Nie przegap: Trawy ozdobne w ogrodzie. Najładniejsze gatunki traw i ich uprawa

Formowanie lawendy należy zacząć tuż po posadzeniu. Młode, nierozkrzewione rośliny w pierwszym roku wzrostu skraca się o połowę. To sprawi, że u podstawy wypuszczą dużo nowych pędów kształtujących gęstą koronę. W następnych latach rośliny należy przycinać tuż po kwitnieniu (nie jesienią, bo zbyt późno cięte gorzej zimują), usuwając zasychające kwiatostany z 7-centymetrowymi fragmentami pędów. Niektóre kwiatostany warto jednak zostawić, bo lawenda dość łatwo się rozsiewa i kiełkuje, dając nowe rośliny.

Zobacz również:

Wiosenne cięcie formujące lawendy

Wiosną należy przeprowadzić cięcie formujące lawendy: usunąć chore, złamane lub uszkodzone pędy, a pozostałe skrócić tak, by nadać roślinie ładny kształt.

Lawendę powinno się formować systematycznie, co roku skracając najmłodsze pędy. Starsze, zdrewniałe łodygi źle znoszą przycinanie – mogą nie wypuścić pędów.

>>Przeczytaj też: Uprawa lawendy w ogrodzie: jaką ziemię lubi lawenda

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
daniela
|

moi drodzy, moja totalnie zmizerniala. moze powinnam ja przesadzic? jak ozywic lawende? bardzo mi zalezy

Kehlenka
|

Ja dopiero teraz wpadłam na to ,ze trzeba lawende przycinac :(. Moja jest 3 miesieczna i sie brzydko rozrosła na boki. Czymoge ja przyciac teraz?

Anonymous
|

W moich 2 starych lawendach zobaczyłam dużo młodych przyrostów "od dołu".Wyciełam wszystkie zdrewniałe [brzydkie] i mam 2 nowe l-stare lawendy