Kwitnące zimą tulipany w doniczkach: zimowe pędzenie tulipanów

2013-12-04 13:55
pedzenie-tulipanow
Autor: www.thinkstockphotos.com Tulipany mogą zakwitnąć nawet zimą - dzięki metodzie pędzenia cebulek kwiatowych

Aby cieszyć się zimą kwitnącymi tulipanami w doniczkach, warto zastosować metodę pędzenia. Podpowiadamy jakie tulipany nadają się do pędzenia. Jak i kiedy pędzić cebulki tulipanów.

Wiosenne kwiaty w grudniu czy styczniu? Tak to możliwe, tulipany mogą zakwitnąć nawet zimą! Wszystko dzięki metodzie pędzenia cebulek kwiatowych, polegającej na skróceniu okresu spoczynku i stymulowaniu ich do wzrostu. Mimo że wydaje się to trudne, w rzeczywistości zimowe pędzenie tulipanów nie sprawi trudności nawet początkującym ogrodnikom. Dowiedz się jak wygląda zimowe pędzenie tulipanów.

Jakie tulipany nadają się do pędzenia

Nie wszystkie grupy tulipanów nadają się do pędzenia, dlatego podczas zakupu cebulek zwracajmy uwagę na nazwę odmiany. Najlepiej wybierać odmiany charakteryzujące się niskim wzrostem, na przykład tulipany botaniczne oraz mieszańce z grup Kaufmanna, Fostera czy Greiga. Informacje o tym do jakiej grupy należy dana odmiana tulipana zamieszczone są zwykle na opakowaniu lub etykiecie.

Wysokie odmiany tulipanów mają tendencję do nadmiernego wyciągania się do światła oraz przewieszania się kwiatów – te nie nadają się do pędzenia.

Zimowe pędzenie tulipanów: jak i kiedy „pędzić” cebulki tulipanów

Aby móc cieszyć się kwiatami tulipanów zimą – w grudniu, cebulki tulipanów musimy posadzić już pod koniec września. Możemy je także posadzić na początku grudnia, jednak wtedy zakwitną dopiero na wiosnę.

Cebulki tulipanów (jedną lub kilka) sadzimy w doniczkach w żyznym i przepuszczalnym podłożu o pH 6,2–7,2. Jednak nie zakopujemy ich całkowicie w ziemi. Najlepiej, aby w podłożu znajdowała się 1/3 cebuli, maksymalnie połowa.

Jeśli sadzimy obok siebie kilka cebulek to odległości pomiędzy nimi nie powinny być większe niż 5 cm. Na dno doniczki warto wsypać warstwę keramzytu, który zapewni odpowiedni drenaż. Podlane doniczki ustawiamy w ciemnym i chłodnym pomieszczeniu (o temperaturze poniżej 10 stopni Celsjusza) na 10 tygodni. Okres chłodu jest niezbędny do późniejszego kwitnienia!

Po tym czasie przenosimy doniczki do cieplejszego, jednak wciąż ciemnego pomieszczenia. Po 7–10 dniach ustawiamy doniczki z tulipanami w jasnym pomieszczeniu. Im niższa będzie w nim temperatura, tym dłużej tulipany będą kwitnąć.

Pędzenie roślin cebulowych zimą - jak to zrobić
pedzenie-tulipanow
Autor: photos.com
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.