Kalendarz ogrodnika na sierpień: 5 najważniejszych prac, które w sierpniu należy zrobić w ogrodzie

2018-07-24 13:14
Sierpień w ogrodzie
Autor: GettyImages Choć sierpień to nadal lato, zauważamy że wieczory i ranki stają się coraz chłodniejsze, a dni krótsze

Kalendarz ogrodnika na sierpień to zestawienie najważniejszych prac, które w tym miesiącu należy wykonać w ogrodzie. Sierpień to przełomowy miesiąc dla ogrodników: z jednej strony wciąż można cieszyć się latem i w pełni korzystać ze strefy wypoczynkowej, z drugiej – powoli trzeba przygotowywać ogród do nadejścia jesieni. W drugiej dekadzie sierpnia wykonuje się wiele zabiegów, które zmniejszą ilość pracy zaplanowanej na początek jesieni. Które z nich są najważniejsze?

Sierpień pod względem rodzaju prac w ogrodzie jest miesiącem dość zrównoważonym. W tym okresie nie stawia się nacisku na konkretne zabiegi, dlatego każdy dzień w ogrodzie może przynieść coś nowego. Bardzo ważne jest kontynuowanie całorocznej walki z chorobami i szkodnikami. Rośliny trzeba podlewać, a nawożąc ogranicza się już azot. W sierpniu wiele roślin rozmnaża się zarówno z siewu, jak i wegetatywnie. Na nowe nasadzenia w ogrodzie wciąż jednak jest jeszcze za wcześnie - lepiej poczekać z tym do września lub do początku października.

>>Przeczytaj też: Ogród w sierpniu >>>

1. Kalendarz ogrodnika na sierpień - sadzenie, przesadzanie i rozmnażanie roślin jednorocznych, dwuletnich i bylin

Najważniejsze zabiegi pielęgnacyjne w sierpniu w przypadku roślin ozdobnych to przede wszystkim podlewanie oraz usuwanie przekwitających kwiatostanów (przedłużające okres kwitnienia). W tym miesiącu warto jeszcze stosować nawozy, ale te o zmniejszonej ilości azotu (w sklepach często reklamowane jako nawozy jesienne, chociaż najbezpieczniej stosować je do końca lata). Byliny, które przekwitły, warto przyciąć przy samej ziemi. Lawendę powinno się skrócić o połowę. W drugiej połowie miesiąca zaleca się dzielić i przesadzać piwonie – to optymalny termin. Do gruntu warto sadzić narcyzy, szachownice, krokusy jesienne, zimowity, bratki, niezapominajki, dzwonki ogrodowe, przebiśniegi, pustynniki i stokrotki.

2. Kalendarz ogrodnika na sierpień - pielęgnacja sadu

U wielu krzewów owocowych (np. porzeczek) i drzew pestkowych przeprowadza się cięcie prześwietlające (oczywiście po zbiorach). Zabieg wykonywany w sierpniu nie powinien być zbyt intensywny. Rany po cięciu trzeba zabezpieczyć maścią ogrodniczą (np. Funabenem). Ponadto warto przycinać suche pędy maliny letniej (będzie mniej pracy jesienią). Powinno się je palić, aby ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania się chorób i szkodników. Pod koniec miesiąca trzeba usunąć część liści na winorośli i tym samym odsłonić owoce. Truskawki po zbiorach należy odchwaścić. Zaleca się również skosić je na wysokości około 5 cm. Jednocześnie jest to dobry termin na wysadzanie do gruntu nowych sadzonek truskawek.

>>Przeczytaj też: Uprawa malin: CIĘCIE MALIN. Jak ciąć maliny w ogrodzie

3. Kalendarz ogrodnika na sierpień - pielęgnacja warzywnika

W warzywniku na bieżąco należy zwalczać chwasty, choroby i szkodniki. Należy także zagospodarowywać puste miejsca, na przykład wysiewając na nich rośliny poplonowe (szpinak, sałata masłowa, koper i kapusta pekińska, endywia), nawozy zielone (wyka, łubin, facelia) lub rośliny fitosanitarne (np. aksamitkę zwalczającą nicienie). Ponadto można wysiewać na rozsadę lubczyk, tymianek, lawendę i trybulę. Z rozsady do gruntu wysadza się kalarepę, jarmuż, fenkuł, sałata masłowa i sałata krucha. Do 20-go sierpnia zaleca się ogłowić stożki wzrostu pomidorów, papryki i dyni (to pozytywnie wpłynie na plon).

4. Kalendarz ogrodnika na sierpień - pielęgnacja iglaków

Drzewa i krzewy iglaste wcześniej kończą sezon wegetacyjny od gatunków liściastych. Co się z tym wiąże – zabiegi pielęgnacyjne w ich przypadku przeprowadza się w trochę innych terminach. Druga dekada sierpnia to optymalny czas na sadzenie iglaków. W tym miesiącu kategorycznie powinno się zaprzestać stosowania nawozów (w obrębie grupy zaleca się zrezygnować nawet z nawozów jesiennych). W sierpniu należy przeprowadzić ostatnie cięcie iglaków. W ostatnich dniach wykonuje się jedynie drobne skracanie pędów. Rośliny przez cały czas powinno się podlewać (zabieg kontynuuje się jesienią oraz zimą – w umiarkowanie ciepłe dni).

Kalendarz ogrodnika na sierpień - pielęgnacja trawnika

Trawnik w sierpniu powinno się kosić nieco wyżej niż normalnie (o około 1cm). Trzeba pamiętać, że lepiej rozrośnięta trawa zapobiega wysychaniu gleby i powstawaniu pustych miejsc. Ponadto regularnie trzeba trawnik podlewać (optymalnie rano lub wieczorem). Na początku miesiąca można jeszcze zastosować nawozy z małą zawartością azotu (a zwiększoną potasu). Nawożenia nie wolno wykonywać zbyt późno, trawa musi przygotować się do nadejścia zimy. Istotne są także aspekty estetyczne trawy – trzeba likwidować zachwaszczenie i dbać o wyrównane obrzeża.

Letni ogród. Pielęgnacja roślin ogrodowych
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE