Jak zrobić palmę wielkanocną krok po kroku? Z czego zrobić tą wielkanocną dekorację? WIDEO

2023-03-15 17:27
Jak zrobić palmę wielkanocną?
Autor: GettyImages Jak zrobić palmę wielkanocną? Bardzo popularna jest palma wielkanocna wykonana z gałązek wierzbowych i zielonego bukszpanu

Palma wielkanocna to jeden z najważniejszych symboli Świąt Wielkanocnych. Zamiast kupować gotową palmę wielkanocną, spróbuj zrobić tę wielkanocną dekorację samodzielnie, wykorzystując do tego materiał roślinny z ogrodu. To nie jest trudne! Podpowiadamy z czego i jak zrobić wielkanocną palmę. Zobacz film z instrukcją przygotowania palmy wielkanocnej.

Wielkanoc to obok Świąt Bożego Narodzenia jedne z najważniejszych świąt w roku. A ponieważ Wielkanoc przypada na szczególną porę roku, świąteczne dekoracje powinny być kolorowe, radosne i wiosenne.

Spis treści

  1. Palma wielkanocna to symbol Wielkanocy
  2. Jak zrobić palmę wielkanocną krok po kroku?
  3. Z czego zrobić palmę wielkanocną?

Palma wielkanocna to symbol Wielkanocy

Jednym z głównych symboli tych wyjątkowych świąt jest palma wielkanocna, której zadaniem jest ochrona domostwa przed wszelkim złem i niepowodzeniami. W tradycji ludowej, palmy bogato zdobiono i wykonywano z wielką starannością, jednak obecnie ich miejsce coraz częściej zajmują dużo skromniejsze wiązanki, wykonane z gałązek wierzbowych, ozdobionych zielonym bukszpanem.

Jeśli jednak cenimy sobie tradycję i w okresie świątecznym cichlibyśmy posiadać w domu naprawdę wyjątkową palmę wielkanocną, poświęćmy trochę czasu i spróbujmy wykonać ją samodzielnie.

Jak zrobić palmę wielkanocną krok po kroku?

Do przygotowania palmy wielkanocnej będziemy potrzebowali materiału na szkielet palmy oraz barwnych dodatków, stanowiących jej główną ozdobę. Szkielet palmy powinien byś sztywny, co pozwoli utrzymać stabilność całej kompozycji. Najlepiej wykonać go z witek wierzbowych, symbolizujących zmartwychwstanie i nieśmiertelność, ale można też użyć do tego celu gałązek leszczyny, wikliny, forsycji czy sztywnych łodyg suszonych traw. Materiały te bez trudu znajdziemy w ogrodzie lub na pobliskiej łące, ale możemy też kupić je w sklepie ogrodniczym lub w kwiaciarni.

Po wybraniu odpowiednich gałązek, musimy ściśle związać je sznurkiem, a następnie ozdobić barwnymi dodatkami.

Tradycyjna palma ma strzelisty, walcowaty kształt, a ozdoby ułożone są na niej piętrami, rozdzielonymi zielonym bukszpanem lub mchem. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby nasza palma miała kształt stożka lub zwartego, płaskiego bukietu. Bez względu na to, jaką formę wybierzemy, palmę musimy ciekawie ozdobić.

Z czego zrobić palmę wielkanocną?

Do dekoracji doskonale będą się nadawały:

  • suszone kwiaty (np. kocanki ogrodowej, zatrwianu, suchlinu różowego, suchokwiatu rocznego, wrotyczu czy krwawnika ogrodowego),
  • szerokie liście (np. miskantów),
  • suszone trawy ozdobne (np.włośnica, rozplenica, tymotka łąkowa, dmuszek jajowaty, zboża).

Musimy jednak pamiętać, że trawy po wysuszeniu mają mało wyrazisty kolor, dlatego do ozdobienia palmy spróbujmy wykorzystać także trawy sztucznie barwione.

Poza materiałami suszonymi, do dekoracji palmy możemy użyć też żywych kwiatów (np. żonkile, stokrotki) bądź kwiatów wykonanych z kolorowej bibuły. Uzupełnieniem kompozycji powinny być zielone gałązki bukszpanu oraz kolorowe wstążki. Każda palma powinna też posiadać okazały czubek, wykonany z suszonych kwiatostanów traw i zbóż lub zielonego igliwia.

Przeczytaj też:

Palma wielkanocna - zrób to sam!
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE