Jak usunąć mech i chwasty z kostki brukowej? Polecamy tanie triki - wymieszaj i spryskaj!

2023-04-03 16:13

Jak samemu zrobić tani preparat na chwasty, które wyrastają w szczelinach pomiędzy kostką brukową i płytami chodnikowymi? To proste. Wypróbuj sprytne domowe triki, które są alternatywą dla kosztownych środków ze sklepu ogrodniczego.

Jak usunąć mech i chwasty z kostki brukowej
Autor: Getty Images Skuteczne domowe sposoby na usunięcie mchu i chwastów z kostki brukowej

Spis treści

  1. Sól spożywcza i soda oczyszczona na ratunek
  2. Oprysk octem - domowy sposób na chwasty

Chwasty i mech pomiędzy kostką brukową i płytami chodnikowymi można zwalczać nie tylko za pomocą herbicydów. Istnieją też zdrowsze i ekologiczne metody domowe. Można je szybko przygotować wykorzystując preparaty naturalne, na co dzień stosowane w kuchni. Poznajcie nasze sposoby.

Sól spożywcza i soda oczyszczona na ratunek

Bardzo prostym sposobem na pozbywanie się chwastów wyrastających w szczelinach między płytami chodnikowymi, kostką brukową lub na ścieżkach ogrodowych jest użycie soli spożywczej lub sody oczyszczonej. Ten sposób jest najbardziej skuteczny w przypadku wschodzących chwastów lub bardzo młodych roślin, które jeszcze nie zdążyły się rozrosnąć do dużych rozmiarów. Wystarczy po prostu posypać miejsca, gdzie rosną chwasty solą lub sodą i poczekać kilka dni. Najlepiej zrobić to w czasie słonecznej pogody – efekt będzie szybszy i chwasty zaschną.

Uwaga! Sodę oczyszczoną najlepiej kupić przez internet. Można wtedy zamówić duże opakowanie, co jest bardziej ekonomiczne.

Oprysk octem - domowy sposób na chwasty

Bardzo skutecznym i tanim domowym sposobem zwalczania chwastów jest sporządzenie roztworu na bazie octu. Działa on parząco na rośliny (dzięki właściwościom kwasowym) i w szybkim tempie powoduje ich zamieranie. Wystarczy więc zwykły ocet spożywczy (o stężeniu zazwyczaj 10%) wykorzystać jako naturalny środek na chwasty i opryskiwać je za pomocą opryskiwacza ręcznego.

W przypadku octu należy jednak pamiętać również o tym, że może on odbarwić również kostkę, dlatego należy wykonywać próbne opryski dookoła jednej kostki. Dla większego bezpieczeństwa można także obniżyć stężenie roztworu (np. tylko na młodsze chwasty) i rozcieńczyć ocet z wodą (w proporcji np. 1:2 lub innej). Aby zwiększyć przyczepność roztworu, można jeszcze dodać do niego kilka kropel płynu do naczyń.

Nasi Partnerzy polecają