Jak uratować przesuszoną hortensję? Zrób to, a odzyska piękny wygląd!

2024-09-23 8:49

Hortensje zachwycają efektownymi kwiatostanami. Jeśli jednak te piękne krzewy nie otrzymają wystarczającej ilości wody, ich liście i kwiaty więdną i schną. Czy można uratować przesuszone hortensje? Co należy zrobić?

Spis treści

  1. Dlaczego hortensja nie lubi suszy?
  2. Co zrobić z przesuszoną hortensją?
  3. Czy hortensja odżyje po przesuszeniu?
  4. Pielęgnacja osłabionej suszą hortensji
  5. Jak ratować przesuszone hortensje rosnące w doniczkach?

Hortensje to gwiazdy ogrodu! Ich ogromne, stożkowate lub kuliste kwiatostany przyćmiewają urodą większość innych roślin kwitnących na przełomie lata i jesieni, dlatego warto starannie się nimi zaopiekować i zadbać, aby niczego im nie brakowało. I choć z reguły rośliny nie sprawiają większych problemów, niektórych błędów uprawowych mogą nam nie wybaczyć.

Dlaczego hortensja nie lubi suszy?

Szczególnie poważnym problemem jest dla hortensji jest susza. Przyczyn, dla których krzewy są tak wrażliwe na niedobór wody jest kilka.

  • Przede wszystkim odpowiada za to ich system korzeniowy, który wprawdzie jest gęsty i rozbudowany, ale też dość płytki, dlatego kiedy brakuje opadów i gleba zaczyna wysychać, rośliny nie potrafią pobierać wody z głębszych warstw podłoża.
  • Kolejna sprawa to pochodzenie krzewów. Większość uprawianych w ogrodach hortensji, zasiedla w naturze środowiska stosunkowo wilgotne, takie jak tereny w pobliżu zbiorników wodnych czy obszary leśne, dlatego nie rozwinęły się u nich żadne mechanizmy obronne, chroniące rośliny przed suszą.

Jeśli w ogrodzie hortensje uprawiane są na odpowiednim stanowisku i opadów nie brakuje, czują się znakomicie i zachwycają swoją urodą. Zadowalają się deszczami i dodatkowego nawadniania nie potrzebują. Kiedy jednak temperatury rosną, a opadów brakuje, zaczynają się problemy. Po gorącym, bezdeszczowym dniu liście oraz kwiaty hortensji więdną i zwieszają się do dołu. Wprawdzie wieczorem rośliny zwykle odżywają, jednak kiedy podobna sytuacja powtórzy się przez kilka następnych dni, nie mają już siły na regenerację i więdną coraz bardziej. Jeśli nie zostaną podlane, zasuszą liście i kwiaty, całkowicie tracąc swoją urodę, mogą nawet całkiem zaschnąć i obumrzeć.

A czy przesuszoną hortensje w ogóle jeszcze da się uratować? Jest to możliwe i choć nie zawsze się udaje, z pewnością warto próbować.

Co zrobić z przesuszoną hortensją?

Kiedy zauważymy, że nasza hortensja jest przesuszona, jak najszybciej ją podlejmy. Nie róbmy tego jednak w samo południe, gdy mocno świeci słońce, ale poczekajmy do wieczora, kiedy temperatura spadnie i roślinie nie będzie zagrażać szok termiczny. Podlewając przesuszoną hortensję starajmy się też lać wodę małym strumieniem bezpośrednio pod krzew. Takie działanie będzie bardziej efektywne niż gdybyśmy użyli silnego strumienia wody, bo wtedy woda szybko spłynie, zamiast stopniowo wsiąkać w wysuszoną glebę.

Kiedy już dobrze nawilżymy podłoże, pozwólmy roślinie się napić i odpocząć. Całą operację powtórzmy kolejnego dnia rano i wieczorem, a następnie podlewajmy hortensje każdego dnia (rano lub wieczorem), kiedy tylko wierzchnia warstwa podłoża lekko przeschnie.

Czy hortensja odżyje po przesuszeniu?

Jeśli hortensja nie była całkowicie zasuszona, powinna stopniowo zacząć się regenerować. Nawet jeśli już zrzuciła większość liści, po niedługim czasie z pączków na pędach powinna rozwinąć nowe. Kiedy nie jesteśmy pewni, czy roślina przetrwała, możemy delikatnie zeskrobać z pędu skórkę i sprawdzić, czy tkanka pod nią jest żywa, lepiej jednak uzbroić się w cierpliwość i poczekać, aż roślina sama da nam znać, że sobie poradziła. Przez ten czas powinniśmy ją systematycznie podlewać, nie dopuszczając do ponownego przesuszenia podłoża wokół krzewu. Sprawę ułatwi nam wyłożenie wokół rośliny warstwy ściółki (np. kory), która pomoże zatrzymać wodę w glebie i zapobiegnie jej nadmiernemu parowaniu. Jeśli roślina przetrwała, po około 1-2 tygodniach powinna zacząć rozwijać nowe liście, a nawet pąki kwiatowe.

Hortensja
Autor: GettyImages Jak uratować przesuszoną hortensję?

Pielęgnacja osłabionej suszą hortensji

Kiedy przesuszona hortensja już do siebie dojdzie, przyjrzyjmy się jej dokładnie i oceńmy szkody.

  • Jeśli znajdziemy zasuszone wierzchołki lub fragmenty pędów, zetnijmy je do żywej tkanki.
  • Usuńmy też zasuszone kwiaty i obumarłe liście, gdyż nie tylko szpecą roślinę, ale mogą też stać się źródłem infekcji i miejscem rozwoju chorób grzybowych (np. szarej pleśni).

Od tej chwili starannie pielęgnujmy hortensję, nie dopuszczając do jej ponownego zasuszenia, ale też unikając jej zalania, które mogłoby być dla rośliny jeszcze bardziej niebezpieczne niż susza (podłoże powinno być stale lekko wilgotne, ale nie mokre!). Kiedy krzew dostatecznie się zregeneruje, wzmocnijmy go odpowiednim nawozem (najlepiej organicznym), a przed zimą zastosujmy nawóz jesienny, który osłabionej roślinie pomoże przetrwać trudne, zimowe warunki.

Jak ratować przesuszone hortensje rosnące w doniczkach?

Problem przesuszenia hortensji nie dotyczy jednak wyłącznie krzewów rosnących w ogrodzie, może także dotknąć hortensje uprawiane w doniczkach na balkonach i tarasach.

Kiedy zdarzy nam się pozostawić je na kilka dni bez opieki i ucierpią z powodu suszy, jak najszybciej zanurzmy je razem z doniczką w wiadrze z letnią wodą na około pół godziny tak, aby ziemia mogła ją wchłonąć. Następnie wyjmijmy doniczkę z wody i ustawmy ją w zacienionym miejscu, żeby nadmiar wody mógł odpłynąć. Przez kilka kolejnych dni trzymajmy roślinę w miejscu chronionym przed słońcem i podlewajmy ją, gdy tylko wierzchnia warstwa podłoża lekko przeschnie. Kiedy krzew się już zregeneruje, oczyśćmy go z obumarłych fragmentów, a ziemię wyściółkujmy np. korą.

Nie przegap:

Dlaczego hortensja ma małe kwiaty? Co zrobić, żeby kwiaty hortensji były duże?

#MuratorOgroduje: Hortensja bukietowa
Murator Google News
Autor:

Krzewy kwitnące w Twoim ogrodzie. Czy rozpoznasz ich kwiaty?

Pytanie 1 z 8
Jaki to krzew?
kolkwicja chińska
Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.