Jak przedłużyć kwitnienie róż? Sprawdzone sposoby na to, by róże długo kwitły!

2024-07-25 16:11

Róże to królowe wśród kwiatów, któż ich nie lub i nie podziwia? Kwitnące róże są ozdobą każdego ogrodu, a coraz częściej także miejskich przestrzeni. Jak dbać o róże? Co zrobić, żeby róże długo i pięknie kwitły? Jak przedłużyć kwitnienie róż? Są na to sposoby.

Spis treści

  1. Róże najdłużej kwitnące - odmiany powtarzające kwitnienie
  2. Co pobudza róże do kwitnienia?
  3. Jak pielęgnować róże, aby długo kwitły?
  4. Jakie odżywki pomogą różom dłużej i obficie kwitnąć?

Róże najdłużej kwitnące - odmiany powtarzające kwitnienie

Jest wiele odmian róż, chociażby pnących, które długo kwitną. Jeśli więc chcemy długo cieszyć się pięknym widokiem, wybierzmy właśnie takie odmiany, które powtarzają kwitnienie w sezonie.

Jedną z najdłużej kwitnących, a zarazem najpiękniejszych jest róża pnąca 'Ghislaine de Féligonde' - odmiana francuska o pachnących kwiatach w kolorze morelowo-kremowym. Kwitnie aż 5 miesięcy: od czerwca do października, w kilku cyklach. Co ciekawe, jej kwiaty zmieniają kolor w czasie kwitnienia - początkowo są intensywnie pomarańczowe, później morelowe, aż do różowobiałego.

Podobnie długo, w kilku cyklach, kwitnie odmiana CLAIR MATIN - efektowna odmiana róży pnącej o półpełnych, delikatnie pachnących kwiatach w kolorze różowokoralowym.

Do odmian róż długo kwitnących należą też m.in.:

  • Rosa 'Emelie' - wyjątkowo elegancka odmiana, o pięknych łososiowych kwiatach,
  • Rosa 'Morgengrüss' - odmiana o pełnych, bardzo rozbudowanych kwiatach (8 cm) w kolorze różowopomarańczowym,
  • Rosa 'New Dawn' - jedna z najstarszych i najbardziej wartościowych odmian, obsypana jasnoróżowymi, dużymi kwiatami,
  • Rosa SUPER DOROTHY 'Heldoro' - odmiana o pełnych, intensywnie różowych kwiatach.

Co pobudza róże do kwitnienia?

Róże najlepiej się czują w miejscach słonecznych, ale także lekko przewiewnych. Stojące, gorące powietrze wpływa niekorzystnie na rośliny i sprawia, że szybko przekwitają. Róże do kwitnienia potrzebują przede wszystkim słońca, najlepiej, by stanowisko, na którym rośnie krzew, miało południowa wystawę. Jeśli posadzimy krzewy róż w miejscu zacienionym, to kwitnienie będzie słabe i krótkie.

Róża ma także określone wymagania glebowe. Ziemia, w której sadzimy krzew, powinna być piaszczysto-gliniasta, wzbogacona próchnicą, o odczynie lekko kwaśnym (pH w granicach 6-6,5). Możemy także dodać na wiosnę kompost lub obornik, jednak powinien być on przekompostowany, bo świeży może róże popalić. Należy unikać natomiast sadzenia róż w glebach podmokłych i ciężkich. Odpowiednio przygotowana gleba oraz stanowisko to podstawowe warunki do tego, by roślina kwitła długo i obficie.

Jak pielęgnować róże, aby długo kwitły?

Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym w uprawie róż jest ich przycinanie. Ma to ogromne znaczenie, jeśli chcemy, by roślina długo i pięknie kwitła, ale także by efektownie wyglądał krzew. Krzewy przycinamy kilkakrotnie w sezonie.

  • Cięcie wiosenne róż

Pierwsze cięcie jest fitosanitarne, wykonujemy je na początku sezonu, na wiosnę, zwykle w kwietniu. Najlepiej to zrobić w słoneczny dzień. Usuwamy wtedy martwe, zmarznięte czy chore pędy, dobrze jest pozbyć się także pędów cienkich i słabych, ale też takich, które rosną do środka krzewu. Łodygi odcinamy w takim wypadku tuż przy ziemi. Krzewy róży w drugim roku po posadzeniu powinny być również podcięte pod kątem pielęgnacyjnym, by wesprzeć roślinę w kwitnieniu. Jest to bardzo ważne, bo róże kwitną na młodych pędach, dlatego od właściwego podcinania zależy, jak później zakwitnie róża. W tym wypadku zdrowe pędy róży najlepiej podciąć na długość 20-30 cm. Można też liczyć oczka i ciąć około 1 cm powyżej piątego czy ósmego oczka. Im krócej, radykalniej tniemy, tym mocniejsze wyrosną nowe pędy. Tniemy pod skosem, ostrym narzędziem, najlepiej sekatorem. Takie podcinanie pobudzi roślinę do wypuszczenia nowych pędów, a następnie do kwitnienia.  

  • Letnie cięcie róż

Latem, w trakcie kwitnienia róż, należy je także regularnie przycinać. Usuwamy przede wszystkim pędy z przekwitniętymi kwiatami, a także gałązki bez kwiatów. Tniemy wówczas pędy w ok. ¾ długości. Dzięki temu zabiegowi krzew zostaje pobudzony do wypuszczenia nowych pędów. Po około trzech, czterech tygodniach od cięcia nowe, silne pędy powinny wykształcić kwiaty i pięknie zakwitnąć. Przycinanie wykonujemy regularnie, wraz z przekwitaniem kolejnych kwiatów, jednocześnie na bieżąco usuwamy pojawiające się tzw. dzikie pędy. W ten sposób pobudzamy roślinę do stałego wypuszczania nowych gałązek i kwitnienia. Ten zabieg pielęgnacyjny spowoduje, że przy dobrych warunkach pogodowych kwitnienie może trwać do późnej jesieni.

Jakie odżywki pomogą różom dłużej i obficie kwitnąć?

Brak składników pokarmowych w glebie może skutkować tym, że róże kwitną słabo i szybko przekwitają. W takim przypadku należy je nawozić. Najbardziej zalecane są nawozy, naturalne, organiczne, np. to obornik, ale nie świeży, tylko przekompostowany, a także kompost czy gnojówka z pokrzyw.

Jeśli zdecydujemy się na nawożenie obornikiem, to najlepiej zrobić to raz w sezonie: albo wczesną wiosną, albo jesienią. Nawóz mieszamy wtedy z wierzchnią warstwą ziemi. Jeśli zaś chcemy wykorzystać kompost, to możemy go użyć częściej, dwa, a nawet trzy razy w sezonie.

Dobrze się sprawdzi także gnojówka z pokrzyw. Przed podlewaniem róż odżywkę rozcieńczamy z wodą w stosunku 1 do 10. Takim nawozem można podlewać krzewy co 3-4 tygodnie.

Należy jednak zwrócić uwagę, by stosować nawozy od drugiego roku po zasadzeniu krzewu. Odżywki należy stosować ostrożnie i z umiarem, bo róże nie lubią intensywnego nawożenia.

Zobacz też inne odmiany róż do ogrodu

#MuratorOgroduje: Róże w grodzie – nawożenie i pielęgnacja
Materiał sponsorowany

Krzewy kwitnące w Twoim ogrodzie. Czy rozpoznasz ich kwiaty?

Pytanie 1 z 8
Jaki to krzew?
kolkwicja chińska
Listen to "Ściany - Jedno czy Dwuwarstwowe? MUROWANE STARCIE" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają