Czy można przesadzać jałowce?

2009-08-03 2:00 Beata Romanowska

Jałowce przesadzone z leśnej działki pomimo podlewania uschły. Dlaczego?

Rośliny iglaste przesadzane z miejsc naturalnych przyjmują się bardzo trudno ze względu na to, że żyją w symbiozie ze specyficznymi gatunkami grzybów mikoryzowych, których w glebie ogrodowej zwykle nie ma. Szczególnie trudno przyjmują się właśnie jałowce pospolite.

W szczególnych przypadkach, na przykład wtedy, gdy rośliny i tak są skazane na usunięcie, można jednak spróbować je przesadzić. Najlepiej robić to wiosną – w kwietniu. Najpierw wokół rośliny należy podlać ziemię, żeby przylegała do korzeni, a następnie wykopać ją z jak największą bryłą ziemi. Dobrze jest podłożyć pod nią płachtę materiału i owinąć nią bryłę, aby w czasie przenoszenia nie rozsypała się. Ważne jest, żeby sadząc jałowiec w nowym miejscu, zachować to samo ustawienie rośliny względem kierunków świata, w jakim rosła wcześniej.

Po posadzeniu należy roślinę regularnie podlewać, nie dopuszczając do tego, by ziemia wokół niej nadmiernie przeschła, a jeśli rośnie w nieosłoniętym miejscu – cieniować przed zbyt ostrym słońcem. Lekarstwem łagodzącym nieco stres związany z przesadzaniem są krople z kozłka lekarskiego, którymi możemy opryskać roślinę po przesadzeniu (2-3 ml preparatu biodynamicznego z kozłka lub kropli walerianowych rozpuścić w 5 l wody).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
mg
|

W moich stronach (Ziemia Michałowska), jest starodawny patent na przesadzanie jałowców z lasu. Przed wykopaniem, na gałązce krewu, która w naturze jest skierowana w stronę północną zawiązuje się kokardkę ( ze sznurka czy tasiemki). Tak zorientowany sadzimy u siebie w ogrodzie. Tylko w ten sposób jałowiec nam się przyjmie. metoda przetestowana, działa :)

Anonymous
|

Zaskoczona jestem ostatnim zdaniem o opryskach przeciw stresowi iglaków. Od dawna to przeczuwałam, że rośliny więcej czują, niż my się spodziewamy.Od dziś moim stałym preparatem będzie walerianka na każdą stresową sytuację. Może są jeszcze inne nowości w tej dziedzinie? Pozdrowienia Ela Sz.