Czy hortensje można podlewać gnojówką z pokrzywy? Czy hortensja lubi gnojówkę z pokrzyw?
Gnojówka z pokrzywy to znakomity naturalny preparat o cennych właściwościach, bardzo łatwy do samodzielnego przygotowania. Możemy nią podlewać wiele uprawianych w ogrodzie roślin. Czy gnojówka z pokrzywy nadaje się również do podlewania hortensji?
Autor: GettyImages
Hortensje bukietowe w ogrodzie
Spis treści
- Jak przygotować gnojówkę z pokrzywy?
- Czy hortensja lubi gnojówkę z pokrzyw?
- Jak stosować gnojówkę z pokrzywy do hortensji?
Gnojówka z pokrzywy świetnie nadaje się do nawożenia roślin w ogrodzie. Jej przygotowanie nie jest skomplikowane, poradzi sobie z tym każdy. A warto to robić, bowiem za darmo uzyskamy cenny naturalny nawóz do zasilania roślin.
Jak przygotować gnojówkę z pokrzywy?
Aby zrobić nawóz z pokrzywy potrzebne będą:
- świeże ulistnione pędy pokrzywy (zrywamy je, zanim rośliny zaczną kwitnąć!),
- pojemnik (najlepiej plastikowy, nie nadają się pojemniki metalowe),
- woda.
Zebraną pokrzywę rozdrabniamy na mniejsze części, wkładamy do pojemnika i zalewamy wodą. Zachowujemy proporcję: na 1 kg ziela pokrzywy dajemy 10 litrów wody. Nie wypełniamy pojemnika aż po brzegi, by możliwe było swobodne mieszanie jego zawartości. Mieszać trzeba bowiem codziennie. Pokrzywa w wodzie będzie fermentować przez 2-3 tygodnie. Nawóz jest gotowy, gdy płyn przestanie się pienić. Powinien być ciemny i przejrzysty.
Musimy być przygotowani na to, że fermentująca pokrzywa będzie wydzielała bardzo nieprzyjemny zapach, dlatego pojemnik najlepiej postawić z dala od domu czy miejsca wypoczynku w ogrodzie.
Czy hortensja lubi gnojówkę z pokrzyw?
Zdecydowanie tak, hortensje możemy nawozić gnojówką z pokrzyw. Wystarczy, że w opisany wyżej sposób samodzielnie przygotujemy domowy nawóz. Pokrzywa zawiera witaminy: C, K, B oraz składniki mineralne: żelazo, magnes, wapń, mangan i krzem, które wspomogą wzrost oraz kwitnienie tych wspaniałych krzewów.
Jak stosować gnojówkę z pokrzywy do hortensji?
Otrzymany nawóz przed zastosowaniem pod krzewy hortensji należy rozcieńczyć wodą w proporcji 1:10. Dopiero takim roztworem możemy podlewać hortensje. Robimy to co 2-3 tygodnie, począwszy od momentu, gdy zauważymy na roślinach zawiązujące się pąki kwiatowe.
Przeczytaj też:
- Gnojówka z mniszka - co podlewać? Jak zrobić gnojówkę z mniszka lekarskiego?
- Jakich warzyw nie można podlewać gnojówką z pokrzywy?
- Hortensja pięknie zakwitnie, jeśli podlejesz ją tym domowym roztworem. Jest tani i masz go w kuchni!
Autor: Getty Images
Największą ozdobą hortensji bukietowej są stożkowe lub półkuliste kwiatostany, które zdobią krzew aż do późnej jesieni