Czy hortensje można podlewać gnojówką z pokrzywy? Czy hortensja lubi gnojówkę z pokrzyw?

2024-04-12 10:43

Gnojówka z pokrzywy to znakomity naturalny preparat o cennych właściwościach, bardzo łatwy do samodzielnego przygotowania. Możemy nią podlewać wiele uprawianych w ogrodzie roślin. Czy gnojówka z pokrzywy nadaje się również do podlewania hortensji?

Spis treści

  1. Jak przygotować gnojówkę z pokrzywy?
  2. Czy hortensja lubi gnojówkę z pokrzyw?
  3. Jak stosować gnojówkę z pokrzywy do hortensji?
#MuratorOgroduje: Cięcie hortensji - to musisz wiedzieć
Materiał sponsorowany

Gnojówka z pokrzywy świetnie nadaje się do nawożenia roślin w ogrodzie. Jej przygotowanie nie jest skomplikowane, poradzi sobie z tym każdy. A warto to robić, bowiem za darmo uzyskamy cenny naturalny nawóz do zasilania roślin.

Jak przygotować gnojówkę z pokrzywy?

Aby zrobić nawóz z pokrzywy potrzebne będą:

  • świeże ulistnione pędy pokrzywy (zrywamy je, zanim rośliny zaczną kwitnąć!),
  • pojemnik (najlepiej plastikowy, nie nadają się pojemniki metalowe),
  • woda.

Zebraną pokrzywę rozdrabniamy na mniejsze części, wkładamy do pojemnika i zalewamy wodą. Zachowujemy proporcję: na 1 kg ziela pokrzywy dajemy 10 litrów wody. Nie wypełniamy pojemnika aż po brzegi, by możliwe było swobodne mieszanie jego zawartości. Mieszać trzeba bowiem codziennie. Pokrzywa w wodzie będzie fermentować przez 2-3 tygodnie. Nawóz jest gotowy, gdy płyn przestanie się pienić. Powinien być ciemny i przejrzysty.

Musimy być przygotowani na to, że fermentująca pokrzywa będzie wydzielała bardzo nieprzyjemny zapach, dlatego pojemnik najlepiej postawić z dala od domu czy miejsca wypoczynku w ogrodzie.

Czy hortensja lubi gnojówkę z pokrzyw?

Zdecydowanie tak, hortensje możemy nawozić gnojówką z pokrzyw. Wystarczy, że w opisany wyżej sposób samodzielnie przygotujemy domowy nawóz. Pokrzywa zawiera witaminy: C, K, B oraz składniki mineralne: żelazo, magnes, wapń, mangan i krzem, które wspomogą wzrost oraz kwitnienie tych wspaniałych krzewów.

Jak stosować gnojówkę z pokrzywy do hortensji?

Otrzymany nawóz przed zastosowaniem pod krzewy hortensji należy rozcieńczyć wodą w proporcji 1:10. Dopiero takim roztworem możemy podlewać hortensje. Robimy to co 2-3 tygodnie, począwszy od momentu, gdy zauważymy na roślinach zawiązujące się pąki kwiatowe.

Przeczytaj też:

Jak dobrze znasz hortensje?

Pytanie 1 z 12
Kiedy kwitną hortensje ogrodowe?
Hortensja ogrodowa
Listen on Spreaker.