Co to jest kalendarz ochrony roślin i jak z niego korzystać? Kiedy i jakie opryski w ogrodzie?
Kalendarz ochrony roślin to poradnik rozpoznawania i zwalczania chorób, szkodników i chwastów oraz stosowania środków ochrony roślin. Czy wiesz jak korzystać z kalendarza ochrony roślin? Kalendarz ochrony roślin – poradnik dla każdego ogrodnika.
Spis treści
- Co to jest kalendarz ochrony roślin?
- Programy ochrony roślin ogrodniczych
- Jak korzystać z kalendarza ochrony roślin?
Co to jest kalendarz ochrony roślin?
Kalendarz ochrony roślin to nic innego, jak bardzo dokładny poradnik rozpoznawania chorób, szkodników i chwastów oraz stosowania środków ochrony roślin, oparty na prawidłowym monitoringu i progach szkodliwości.
Informacje w kalendarzu ochrony roślin podzielone są na działy – gatunki roślin oraz występujące na nich niekorzystne objawy. Układ ten służy łatwemu wyszukiwaniu rozwiązania problemu z roślinami.
Programy ochrony roślin ogrodniczych
W sklepach ogrodniczych i w sprzedaży internetowej (na stronach wydawnictw, które publikują kalendarz ochrony roślin), dostępne są trzy programy ochrony roślin ogrodniczych:
- Program Ochrony Roślin Sadowniczych,
- Program Ochrony Warzyw,
- Program Ochrony Roślin Ozdobnych.
Publikacje te są niezbędną lekturą dla profesjonalnych producentów ogrodniczych oraz firm zajmujących się ochroną roślin jednak warto aby korzystali z nich także ogrodnicy amatorzy, gdyż zawarte w nich informacje pozwolą uniknąć błędnych decyzji w ochronie roślin.
Jak korzystać z kalendarza ochrony roślin?
Kalendarz ochrony roślin (Program Ochrony Roślin) zawiera m.in. alfabetyczny wykaz wszystkich preparatów dopuszczonych do stosowania, opracowany w oparciu o aktualny rejestr środków ochrony roślin opublikowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Ponadto znajdują się w nim informacje na temat przynależności poszczególnych środków ochrony roślin do określonych grup chemicznych (jest to istotny podział ze względu na toksyczność niektórych preparatów, m.in. w stosunku do owadów pożytecznych). Poszczególne fazy rozwojowe roślin ilustrowane są odpowiednimi rysunkami (pozwala to z łatwością określić termin wykonania zabiegu).
Nowością ostatnich lat są także zdjęcia z objawami najgroźniejszych chorób, szkodników i chwastów, co ułatwia ich prawidłowe rozpoznanie. Na podstawie opisu i zdjęcia wystarczy rozpoznać agrofaga, określić termin (fazę rozwojową rośliny) i dobrać odpowiedni preparat znajdujący się w tabeli. Dodatkowo podane są ogólne uwagi dotyczące metody wykonania zabiegu (np. podlewanie, opryskiwanie).
Przeczytaj też:
- Wiosenne opryski drzew owocowych w okresie kwitnienia i zawiązywania owoców - kiedy i czym opryskiwać?
- Jakie opryski przeprowadza się w lutym. Zwalczanie szkodników i chorób roślin zimą
- Jakie opryski przeprowadza się w marcu? Opryski drzew i krzewów - zwalczanie szkodników i chorób roślin w marcu
- Jakie opryski przeprowadza się w kwietniu? Zwalczanie szkodników i chorób roślin w kwietniu