Co zrobić, by budleja Dawida obficie kwitła - pielęgnacja budlei

2017-06-06 12:10 Michał Mazik

Budleja Dawida to pięknie kwitnący w drugiej połowie lata krzew znany z tego, że jego kwiatostany przyciągają motyle. Aby „motyli krzew” obficie kwitł, potrzebuje starannej pielęgnacji. Jak zapewnić obfite kwitnienie budlei Dawida.

Budleja Dawida nie jest rośliną najłatwiejszą w uprawie, jednak przy właściwej pielęgnacji powinna odwdzięczyć się obfitym kwitnieniem. Jakie zabiegi pielęgnacyjne w największym stopniu wpływają na obfite kwitnienie?

Prawidłowe cięcie budlei Dawida

Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym w przypadku budlei Dawida jest cięcie krzewu. Niewłaściwie wykonane może doprowadzić do braku kwitnienia (lub roślina kwitnie tylko na samym szczycie), natomiast fachowe cięcie spowoduje dobre krzewienie się rośliny i obfity rozwój kwiatów. Przycinać krzew należy każdego roku – wczesną wiosną. Budleja Dawida kwitnie na tegorocznych pędach.
Standardowe cięcie – pędy zeszłoroczne należy skracać na wysokości nie większej niż 5 cm od starego „drewna”. Oczywiście uszkodzone lub porażone pędy trzeba usunąć. W drugiej połowie lata zaś warto usuwać przekwitłe kwiatostany – to przedłuży okres kwitnienia.
Jeśli roślina przemarzła cięcie wykonuje się tuż przy ziemi. Zwykle korzenie wytrzymują surowe zimy i krzew po pewnym czasie wykształca nowe pędy.

Optymalne stanowisko i sadzenie budlei Dawida

W przypadku budlei Dawida istotny jest wybór odpowiedniego stanowiska. Roślina wymaga miejsc ciepłych, słonecznych i osłoniętych od wiatru. Jest to o tyle ważne, że przesadzanie jej w kolejnych latach będzie kłopotliwe. Krzew wytwarza długie, mięsiste korzenie, które łatwo można uszkodzić. Młode okazy najlepiej sadzić w kwietniu. Podłoże powinno być żyzne i dobrze spulchnione. Później - w czasie sezonu zaleca się wykonywać pielenie wokół krzewu.

Nawożenie budlei Dawida

Podczas sezonu krzew warto zasilać nawozami. Do połowy lata dobre rezultaty osiąga się stosując nawozy azotowe. Później lepiej stosować nawozy potasowe, które powodują krzewienie i przygotowanie do zimy. Oczywiście późną jesienią budlei nie nawozimy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE