Pielęgnacja budlei Dawida - co zrobić, by budleja obficie kwitła?

2020-03-19 8:39
Budleja Dawida
Autor: GettyImages Budleja Dawida kwitnie od czerwca aż do października

Budleja Dawida to pięknie kwitnący w drugiej połowie lata krzew znany z tego, że jego kwiatostany wabią motyle. Aby „motyli krzew” obficie kwitł, potrzebuje starannej pielęgnacji. Jak pielęgnować budleję i zapewnić jej obfite kwitnienie?

Budleja Dawida nie jest rośliną najłatwiejszą w uprawie, jednak przy właściwej pielęgnacji powinna odwdzięczyć się obfitym kwitnieniem. Jakie zabiegi pielęgnacyjne w największym stopniu wpływają na obfite kwitnienie?

Pielęgnacja budlei - optymalne stanowisko i sadzenie

W przypadku budlei Dawida istotny jest wybór odpowiedniego stanowiska. Roślina wymaga miejsc ciepłych, słonecznych i osłoniętych od wiatru. Jest to o tyle ważne, że przesadzanie jej w kolejnych latach będzie kłopotliwe. Krzew wytwarza długie, mięsiste korzenie, które łatwo można uszkodzić. Młode okazy najlepiej sadzić w kwietniu. Podłoże powinno być żyzne i dobrze spulchnione. Później - w czasie sezonu zaleca się wykonywać pielenie wokół krzewu.

Pielęgnacja budlei - prawidłowe cięcie

Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym w przypadku budlei Dawida jest cięcie krzewu. Niewłaściwie wykonane może doprowadzić do braku kwitnienia (lub roślina kwitnie tylko na samym szczycie), natomiast fachowe cięcie spowoduje dobre krzewienie się rośliny i obfity rozwój kwiatów. Przycinać krzew należy każdego roku – wczesną wiosną.

Budleja Dawida kwitnie na tegorocznych pędach.Standardowe cięcie – pędy zeszłoroczne należy skracać na wysokości nie większej niż 5 cm od starego „drewna”. Oczywiście uszkodzone lub porażone pędy trzeba usunąć. W drugiej połowie lata zaś warto usuwać przekwitłe kwiatostany – to przedłuży okres kwitnienia.

Jeśli roślina przemarzła cięcie wykonuje się tuż przy ziemi. Zwykle korzenie wytrzymują surowe zimy i krzew po pewnym czasie wykształca nowe pędy.

Cięcie budlei. Kiedy i jak przycinać budleję Dawida? >>>

Pielęgnacja budlei - nawożenie

Podczas sezonu krzew warto zasilać nawozami. Do połowy lata dobre rezultaty osiąga się stosując nawozy azotowe. Później lepiej stosować nawozy potasowe, które powodują krzewienie i przygotowanie do zimy. Oczywiście późną jesienią budlei nie nawozimy.

Jak i kiedy okrywać budleję Dawida na zimę? >>>

Przycinanie krzewów ozdobnych kwitnących późną wiosną i latem

Krzewy kwitnące w Twoim ogrodzie. Czy rozpoznasz ich kwiaty?

Pytanie 1 z 8
Jaki to krzew?
kolkwicja chińska
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE