Pielęgnacja budlei Dawida - co zrobić, by budleja obficie kwitła?

Budleja Dawida to pięknie kwitnący w drugiej połowie lata krzew znany z tego, że jego kwiatostany wabią motyle. Aby „motyli krzew” obficie kwitł, potrzebuje starannej pielęgnacji. Jak pielęgnować budleję i zapewnić jej obfite kwitnienie?
Budleja Dawida nie jest rośliną najłatwiejszą w uprawie, jednak przy właściwej pielęgnacji powinna odwdzięczyć się obfitym kwitnieniem. Jakie zabiegi pielęgnacyjne w największym stopniu wpływają na obfite kwitnienie?
Pielęgnacja budlei - optymalne stanowisko i sadzenie
W przypadku budlei Dawida istotny jest wybór odpowiedniego stanowiska. Roślina wymaga miejsc ciepłych, słonecznych i osłoniętych od wiatru. Jest to o tyle ważne, że przesadzanie jej w kolejnych latach będzie kłopotliwe. Krzew wytwarza długie, mięsiste korzenie, które łatwo można uszkodzić. Młode okazy najlepiej sadzić w kwietniu. Podłoże powinno być żyzne i dobrze spulchnione. Później - w czasie sezonu zaleca się wykonywać pielenie wokół krzewu.
Pielęgnacja budlei - prawidłowe cięcie
Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym w przypadku budlei Dawida jest cięcie krzewu. Niewłaściwie wykonane może doprowadzić do braku kwitnienia (lub roślina kwitnie tylko na samym szczycie), natomiast fachowe cięcie spowoduje dobre krzewienie się rośliny i obfity rozwój kwiatów. Przycinać krzew należy każdego roku – wczesną wiosną.
Budleja Dawida kwitnie na tegorocznych pędach.Standardowe cięcie – pędy zeszłoroczne należy skracać na wysokości nie większej niż 5 cm od starego „drewna”. Oczywiście uszkodzone lub porażone pędy trzeba usunąć. W drugiej połowie lata zaś warto usuwać przekwitłe kwiatostany – to przedłuży okres kwitnienia.
Jeśli roślina przemarzła cięcie wykonuje się tuż przy ziemi. Zwykle korzenie wytrzymują surowe zimy i krzew po pewnym czasie wykształca nowe pędy.
Cięcie budlei. Kiedy i jak przycinać budleję Dawida? >>>
Pielęgnacja budlei - nawożenie
Podczas sezonu krzew warto zasilać nawozami. Do połowy lata dobre rezultaty osiąga się stosując nawozy azotowe. Później lepiej stosować nawozy potasowe, które powodują krzewienie i przygotowanie do zimy. Oczywiście późną jesienią budlei nie nawozimy.
Jak i kiedy okrywać budleję Dawida na zimę? >>>
Autor: GettyImages
Efektowne kwiatostany budlei to ozdoba każdego ogrodu