Bielenie drzew: kiedy i jak bielić drzewa w ogrodzie?

2021-01-05 14:35 Michał Mazik
Bielenie pni drzew
Autor: GettyImages Bielenie drzew owocowych zabezpiecza pnie drzew przed uszkodzeniami spowodowanymi nagłymi zmianami temperatury

Bielenie drzew to zabieg pielęgnacyjny, który wykonuje się w zimowe miesiące, w okresie od nadejścia mrozów po przedwiosenne roztopy. Taka pielęgnacja drzew owocowych ma na celu ochronę przed pionowymi pęknięciami, zgorzelinami i w konsekwencji przemarzaniem. Podpowiadamy, kiedy i jak prawidłowo bielić drzewa w ogrodzie.

Rany mrozowe na pniach i konarach najczęściej pojawiają się w styczniu w ogrodzie oraz lutym. Wtedy panują największe wahania temperatury pomiędzy dniem i nocą. Dla roślin jest to bardzo szkodliwe – mocno nagrzana kora w szybkim czasie ulega ochłodzeniu. Żywe tkanki zostają pobudzone do życia, aby ulec przemarznięciu. W ten sposób powstają pionowe pęknięcia pni i zgorzeliny mrozowe. Pomiędzy korą a drewnem powstają puste przestrzenie (wiosną trzeba je zniwelować za pomocą gwoździ z szerokimi główkami - papiaków). Kora matowieje, zmienia barwę na jasnobrązową i wyraźnie oddziela się od zdrowej części. Osłabione drzewo choruje, jest podatne na szkodniki a nawet może przemarzać.

Pęknięcia mrozowe. Zimowe uszkodzenia pni drzew >>>

Bielenie drzew ma zapobiec temu problemowi, gdyż pomalowane na biało fragmenty drzew odbijają promienie słoneczne, nie dopuszczając do nagrzewania kory i miazgi. Błędem natomiast jest założenie, że zabieg pomaga zwalczać szkodniki. Białe powierzchnie co prawda mogą odstraszać niektóre owady (zbyt widoczne na tym tle), jednak odbywa się to  stopniu marginalnym.

Kiedy i czym bielić drzewa?

Pierwsze bielenie drzew zaleca się wykonać na przełomie listopada i grudnia. Później powtarza się go 2-3-krotnie aż do nadejścia wiosennych roztopów. Czasem – jeśli substancja dobrze utrzymuje się na pniach – wystarczy jeden zabieg. Zależy to m.in. od warunków pogodowych – opadów śniegu i deszczu.

  • Preparat do bielenia drzew

Preparaty do bielenia drzew można kupić w sklepie ogrodniczym lub wykonać samemu. Do tego celu używa się mleka wapiennego. Wapno należy rozrobić z wodą (ok. 1 kg/5 l). Aby substancja lepiej utrzymywała się na korze, warto dodać do niej odrobinę gliny lub krowieńca. Preparat do bielenia drzew po dokładnym wymieszaniu jest gotowy do użycia.

Pielęgnacja ogrodu - bielenie drzew owocowych

Jak wykonywać zabieg bielenia drzew?

Bielenie wykonuje się głównie u starszych drzew. Nie jest to jednak żelazną zasadą. Oprócz wymienionej grupy roślin warto chronić także młode sadzonki i krzewy, które źle tolerują niskie temperatury. Roztworem pokrywa się pnie i konary, zwłaszcza od strony południowej i zachodniej (tam są szczególnie narażone na przegrzanie i raptowne ochłodzenie). Z reguły wapno jest umieszczane na wysokości do pierwszych gałęzi (obejmując je w pewnym stopniu). Bielenie drzew to zabieg bardzo łatwy, przypomina malowanie. Substancję nanosi się na korę drzew za pomocą pędzla z miękkim włosiem.

Sprawdź ciekawe projekty gotowe z kolekcji Muratora:

Chochoł ze słomy
Chochoł ze słomy

Autor: GettyImages

Alternatywą bielenia drzew jest zakładanie osłon z przepuszczalnego materiału (np. chochołów ze słomy). To rozwiązanie, które przy okazji ochroni drzewa przed szkodnikami. Warto je stosować w przypadku młodych egzemplarzy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE